2012.05.04. 10:08
Kultúrák találkozása az iskolában
Nagyvárad- Csütörtökön a XXI. Festum Varadinum keretében Kultúrák találkozása címmel iskolanapot szerveztek a váradi Szent László Római Katolikus Iskolaközpontban. Változatos és színes volt a program.
Nagyvárad- Csütörtökön a XXI. Festum Varadinum keretében Kultúrák találkozása címmel iskolanapot szerveztek a váradi Szent László Római Katolikus Iskolaközpontban. Változatos és színes volt a program.
Változatos és színes programokon vehettek részt tegnap a Szent László Római Katolikus Iskolaközpont diákjai, kicsik és nagyok egyaránt. Zalder Éva igazgatónő az Erdély Online-nak azt nyilatkozta: az Iskolanap állandó részévé vált a Festum Varadinum ünnepségsorozatnak, melynek jegyében hagyomány, hogy a tanintézmény névadó királya, Szent László, illetve Nagyvárad kulturális értékeinek hordozói legyenek ezen a napon (is), amihez szorosan kapcsolódik a több éves múltra visszatekintő történelmi vetélkedő.
Az eseményláncolat a Bazilikában indult szentmisével, majd a kisebb gyermekek a Székesegyház kertjében maradtak, ahol különböző ügyességi vetélkedőkön vettek részt. Közben az iskolaépületben is rengeteg minden történt, még felsorolni is sok: tudományos előadások, interaktív tevékenységek, versenyek, szabadidős és sporttevékenységek gazdag tárházát vonultatták fel a tantestület tagjai és a diákok közös erővel, akik nagy lelkesedéssel fáradoztak annak érdekében, hogy tartalmassá és emlékezetessé tegyék a napot. Ugyanakkor a másik cél az volt, hogy lakhatóvá és élhetővé tegyék a környezetet, ezért a „Fogjunk kezet tiszta környezetben” mottó égisze alatt a fiatalok egy része földet ásott, virágmagvakat ültetett, bokrokat metszett és füvet nyírt a belső udvaron.
Mesesarok
Vétek lenne nem beszámolni az elemi tagozatosok számára szervezett Mesesarokról, a Valahol Európában: Milyen zászló vagyok? játékról, a Haiku írás a város kapuira kiállításról, a Főzzünk románul! és Linguistics with dancing műsorelemekről, a plakátkészítésről, a keresőversenyről, a szemétgyűjtési akciókról és kézműves-foglalkozásokról. A médiaműhelyben a jövő újságírói bontogatták szárnyaikat az iskolaújság (Szósz-ék) készítése közben, de ugyanígy figyelmet érdemelt a filmkészítő projekt vagy a szöveggyűjtemény készítés is, melyek mind-mind maradandó nyomot hagytak a tanulók munkáiból. Szintén említést érdemel a sportmaraton (labdarugás, tanár-diákvetélkedő, limbó verseny), akárcsak a Laci-konyha is, melyek állandó színfoltjai voltak a kavalkádnak.
Pénzügyekről józanul
Ettől a tanévtől kezdve az iskolában gazdasági szakoktatás is zajlik, a pénzügyi tízpróbát mégsem kizárólag a gazdasági osztályok számára szervezték. Kele Tünde ötletgazda, tanárnő honlapunknak elmondta: felmérések szerint a mai tizenévesek pénzügyi ismeretei nagyon hiányosak, annak ellenére, hogy az olyan kifejezések, mint kamat, PIN-kód, részvények, árfolyam vagy infláció a közbeszéd részévé váltak. Ezért a vetélkedőnek kettős célja volt: valamelyest felmérni, hogy az iskola diákjai milyen mértékben ismerik az alapvető pénzügyi fogalmakat és általában mit tudnak a pénzről, valamint a feladványok és rejtvények által bővítené szeretnék ismereteiket e téren. Hozzátette: 13, három fős csapat jelentkezett, melyek közt vannak teológiai, matek-infó és közgáz osztályokba járó diákok is.
Ciucur Losonczi Antonius