2012.11.25. 17:23
Őszi tájak és beszédes csend
Nagyvárad - Gavrucza Tibor nyugalmazott székelyhídi lelkész akvarelljeit, valamint Számadó Ernő A csend beszéde című kötetét mutatták be csütörtökön.
Nagyvárad - Gavrucza Tibor nyugalmazott székelyhídi lelkész akvarelljeit, valamint Számadó Ernő A csend beszéde című kötetét mutatták be csütörtökön.
Bár az ősz érezteti erejét, az ágak tetején még ott vannak a sárga-piros falevelek – írta le Bányai Szabados Katalin, a nagyváradi Tibor Ernő Galéria vezetője Gavrucza Tibor akvarelljeit. Később Deák Árpád képzőművész fejtette ki: a művész meglát egy tájat, egy hangulatot, s azt mindenáron a tulajdonába szeretné hajtani.
Könyörtelen technika
Gavrucza Tibor szerencsés, mert megvannak ehhez a szükséges eszközei. Pedig az akvarell technikája könyörtelen és szigorú, nem enged kényelmességet, de megköveteli a könnyedséget és az átgondoltságot. Követelmény, hogy az így készült festmény engedje áttetszeni a fehér lapot, s ezt Gavrucza alkotásai teljesítik is. Egyúttal, túl a táj szépségén, a kiállított akvarellek a szülőföld szeretetéről, az univerzummmal folytatott dialógusról is szólnak.
F. Bathó Ida színművész szavalatát követően Gavrucza-Nagy Palkó, a nyugalmazott lelkész unokája adott elő egy Cerny etűdöt, majd Gavrucza Tibor köszöntötte a jelenlévő politikusokat – Derzsi Ákos parlamenti képviselőt és feleségét, Sárközi Zoltán tanácsost, Pásztor Sándor képviselőjelöltet. „Nem azért vannak itt, mert kampány van, hanem remélem azért, mert szeretnek engem” – jegyezte meg.
Pásztor Sándor a későbbiekben ismeretségükről szólt, érmelléki barangolásaikról, arról, hogy hogyan vált számára nyilvánvalóvá, hogy igazi művésszel áll szemben.
Múzsája az Érmellék
A rendezvény Számadó Ernő – A csend beszéde című könyvének bemutatójával folytatódott. Gavrucza Tibor elmondta: most első alkalommal kiadott versekről van szó, melyeket a hivatalos kritika legnagyobbrészt még nem ismer. Medvigy Endre irodalomkutató Széll Kató közreműködésével ismerte meg a kötetet, melyről később azt nyilatkozta: valójában ez a kötet fedezte fel számára Számadó Ernőt.
A könyvet Gavrucza Tibor érmelléki ihletettségű festményei illusztrálják. „Rájöttem: Számadó Ernő múzsája az Érmellék, az érmelléki táj szelid varázsa hozta ki Számadóból a művészt.” – mondta Gavrucza Tibor.
Ismét F. Bathó Ida szavalata következett, ezúttal a címadó verset hallgathatták meg a résztvevők, majd mindenki megtekinthette az akvarelleket (ezek egyébént meg is vásárolhatóak), valamint a kötetet, amelyet 15 lejért lehet megvenni. A kiállítás december 11-ig tekinthető meg, minden nap 11 és 16 óra között, a hétfő kivételével.
Neumann Andrea