2014.03.30. 18:58
A fejkvótarendszer hátulütői
Dr. Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke tartott előadást a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen (PKE) pénteken délután.
Dr. Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke tartott előadást a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen (PKE) pénteken délután.
A PKE Fényes Elek Szakkollégiumának meghívására Nagyváradra érkező tudós, intézményvezető a magyarországi oktatási-kutatási intézményrendszerről tartott előadást pénteken délután az egyetem Bartók termében. Előadása elején leszögezte, hogy Magyarországnak elemi érdeke az, hogy megerősítse az ország határain kívül lévő magyar oktatási és kutatási intézményeket, már csak azért is, mert a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) a magyar tudományosság részének tekinti a határon túli magyar tudományos műhelyeket is. Az előadó kiemelte azokat a programokat, melyek keretében fiatal kutatók Magyarországon dolgozhatnak, de ezek a programok úgy vannak kidolgozva, hogy a fiatal tudósok a kutatási program végeztével visszatérhessenek szülőföldjükre. Pálinkás József nagyon fontosnak nevezte azt, hogy a fiatal kutatók a lehető leghamarabb bekapcsolódjanak a tudományos hálózatba.
Mindent lefed
Felidézte, hogy az MTA annak idején azért jött létre, hogy a magyar nyelvet a tudományosság kifejezésére, valamint a közigazgatásra is alkalmas, erős európai nyelvvé tegye, mára viszont az MTA már a tudományosság teljes spektrumát lefedi. Jelenleg az MTA-nak 365 választott tagja van, emellett az MTA köztestületének tagjai mindazok, akik tudományos fokozattal rendelkeznek. Ezt követően az MTA-ban által szorgalmazott átalakításokat ismertette a hallgatósággal, melyeket, mint mondta, két alapelv alapján dolgoztak ki. Az egyik ilyen alapelv az, hogy nem jó, ha a kiemelkedő kutatók elkülönülnek az egyetemi oktatástól, hanem arra van szükség, hogy a kutatók az egyetemi hallgatókkal közösen dolgoznak. A másik alapelv az, hogy a kiemelkedő kutatókat nem kell beállítani a tudományos intézményrendszer meglehetősen merev struktúráiba, ehelyett a legkiemelkedőbb kutatónknak „engedni kell, hogy előreszaladjanak” - fogalmazott Pálinkás József, ugyanakkor viszont az eredményeket számon kell kérni a kutatókon. Az előadás után kérdésekre válaszolt az MTA elnöke. Arra a kérdésre, hogy miért nem nyújt támogatást asz MTA olyan kutatási tervekre, amelyeket nem doktori címmel rendelkezők nyújtanak be, Pálinkás József azt válaszolta, hogy ma a tudományban ha valaki nem szerzett doktori képesítést egy szakterületen, akkor gyakorlatilag nulla a valószínűsége annak, hogy azon a területen valami újat fedezzen fel. „Arra pedig nem adunk pénzt, hogy valaki felfedezze ismét a meleg vizet” - tette hozzá. A teremben valaki felvetette azt, hogy a határon túli kutatási pályázatok közül nagyon kevés műszaki projektet támogat az MTA. Ennek kapcsán Pálinkás József azt ígérte, hogy utána fog járni, mi az oka ennek.
Megértetni Orbánnal
Az előadás végén Tőkés László EP-képviselő, a PKE alapító elnöke felhívta Pálinkás József figyelmét arra, hogy nagyon sok magyar oktatási szakember hagyta el Erdélyt, akik közül sokan Magyarországon tevékenykednek. Tőkés László kifejtette: „Magyarország akkor segít bölcsen, ha nem kivonja Erdélyből az értékes szakembereket, hanem segít abban, hogy itt tartsuk őket. Nem vagyok annak ellensége, hogy a diákjaink az Erasmus program keretében Magyarországon vagy külföldön tanuljanak, de ha nem állítjuk meg ezt a fejkvóta-alapon működő rendszert, akkor valósággal exportra termelnek az iskoláink. Olyan felelős oktatáspolitikára van szükség, amely megtartja ugyan a külföldön tanulás előnyeit, de igyekszik politikai eszközökkel visszahatni, hogy ne veszítsük el kádereinket és diákjainkat.” Erre válaszolva Pálinkás József felkérte Tőkés Lászlót, segítsen neki abban, hogy meg tudja ezt értetni Orbán Viktorral, Magyarország miniszterelnökével. Kifejtette: mivel a magyarországi egyetemeket fejkvóta rendszer alapján finanszírozzák, ezért a felsőoktatási intézmények „azt a játszmát játsszák el a határon túli részekkel, amelyet eljátszik velünk Nyugat-Európa. Meg kellene egyeznünk, és egyensúlyt kellene teremteni ebben” - fogalmazott Pálinkás József, hozzátéve, hogy ehhez szükség van arra is, hogy a szülőföldön is meglegyenek azok a körülmények, amelyek az oktatók, kutatók munkáját lehetővé teszik.
Pap István