ERDON Helyi hírek

2014.03.05. 10:20

Közel Capához

Címkék#Robert Capa

Robert Capa világhírű magyar származású haditudósító, fotóművész születésének 100. évfordulójára, halálának 60. évfordulójára különböző ünnepségekkel emlékeznek meg. Életéről, munkásságáról filmet is készítettek.

Robert Capa világhírű magyar származású haditudósító, fotóművész születésének 100. évfordulójára, halálának 60. évfordulójára különböző ünnepségekkel emlékeznek meg. Életéről, munkásságáról filmet is készítettek.

Kolozsváron Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa, valamint a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem közös szervezésében mutatták be Kékesi Attila rendezésében készült „Közel Capához” című filmet. Ugyanakkor a nézők megtekinthették „Robert Capa 100” című kiállítást.

Capa- kiállítással egybekötött filmbemutató az Intherethnia – Magyarok Európa Kulturális fővárosában- nevű konferencia keretében, igen figyelemre méltó körülmények között valósult meg.

Közel Capához című filmről

A Sapientia EMTE Tordai- úti épületének Aula Magna dísztermében mutatták be a „Közel Capához” című dokumentumfilmet, mely „emberközelbe” tudta hozni azt a személyiséget, aki világhírű fotóművész és az utókorra történelmi szempontból is rendkívül értékes alkotásokat hagyott. A világhírű haditudósítóról Tóth Orsolya, az intézet doktorandusa beszélt. Hámor Éva, a film forgatókönyvírója a filmezésről háttér információt adott.

2008-ig a szakembereken kívül nem igen ismerték Robert Capát Magyarországon, de Erdélyben sem. Tóth Orsolya, Robert Capa életéről, a Life magazinhoz kapcsolódó munkáiról, a berlini, párizsi életéről beszélt. Capa az AEÁ- ba emigrált. Elmondta, hogyan és miért is vette fel az eredetileg Friedmann Endre Ernő (1913. október 22., Budapest – 1954. május 25., Indokína, Thai Binh) magyar származású fotográfus az új nevét. 1936-ban felvette a Robert Capa nevet (U.i.: magyar barátai között gyermekkorában Cápa volt a beceneve). Azt akarta, hogy könnyen kiejthető legyen az új neve azokban a szerkesztőségekben, amelyekkel abban az időben kollaborált.

Ő volt az a magyar származású személyiség, aki egyetlen országnak sem volt a lakója, hanem világpolgár volt. Amikor volt pénze, akkor felszabadultan költötte. Az akkori legszebb és legelegánsabb ruhákba öltözködött, vendéglőben evett. Ha a pénze elfogyott, nem esett kétségbe, megette a szomszéd kutyájának kitett ételt is. Ennyiből is lehet következtetni arra az alapgondolkodásra, ami messze meghatározta életszemléletét. A jó fotóriporter munkája a nyitottsággal, a mindenre való figyeléssel kezdődik. Képes a körülötte levő világot képi nyelven megfogalmazni, úgy, hogy az a lap számára vonzó legyen, és az olvasó figyelmét is felkeltse, mert egy jó címlap kép, „eladja” az újságot. Ezeket megtanulni nem lehet, ez benne, kell, legyen abban az egyénben, aki a riporteri mesterséget űzi.

Capa öt csatatéren fotózott: a spanyol polgárháborúban, a japánok kínai inváziójakor, a II. világháború európai hadszínterein, az első arab-izraeli háborúban és Indokínában.

Indokína sajnos utolsó kiszállása volt. A Life kérésére ment Indokínába, hogy tudósítson a francia gyarmati harcokról. Számára nem az élet volt fontos, hanem a képi megfogalmazás. Hiába szóltak rá, ne lépjen a mesterségesen kialakított dombokra, mert a jó szögből többet be lehet venni a lencsébe a harcmezőből, mégis fellépett, de a taposóaknára is.

A filmforgatása

A „Közel Capához” című film nagy érdeme az, hogy szerintem az alkotó meg tudta találni azt az egyént, akinek elmondása szerint a harcmező beaknásítása volt a feladata. Ő volt az, aki elhelyezte a mesterséges dombokon az aknákat.

Hámor Éva a filmforgatásáról, az interjú alanyok kiválasztásáról, valamint további filmezési lehetőségről értekezett.

Elmondta, Magyarországon a Közel Capához című filmet a Magyar Nemzeti Múzeumban mutatták be, nem lebecsülendő sikerrel. A film öt évig készült. Több mint negyvenórányi anyagot rögzítettek. Ebből vetítésre került 52 perces dokumentumfilm. A film alapját a

Budapesti Ludwig Múzeumban, 2009-ben kiállított képanyag teszi ki, valamint a visszaemlékezések képezik.

A Közel Capához című dokumentumfilm rendezője Kékesi Attila. Producere: Szepesi István. Forgatókönyvírók: Kékesi Attila, Hámor Éva, Szepesi István. Operatőr: Hajdú János. Vágó: Pap Levente. Zene: Németh Gábor.

Hámor Éva találta meg Robert Capa Kissé elmosódott- Emlékeim a háborúból-című önéletrajzi könyvét a nagyapja könyvei között, 2007-ben.

Robert Capa 1948-ban Magyarországon járt. Ekkor ajándékozta önéletrajzi könyvét a barátainak, Hámor Éva nagyapjának is dedikálva. A könyve eredetileg forgatókönyvnek készült írás. A borítón „A legnagyobb pesti vagány története” alcímként jelent meg. A könyv 100 fekete –fehér saját fotóillusztrációt tartalmaz.

2008-ban, New Yorkban volt egy Capa- kiállítás. Hámor Éva az operatőrrel elment New Yorkba. A visszaemlékezők átlag életkora közelebb áll a 100 évhez. Közöttük találjuk Ata Kandó magyar származású, Hollandiában élő fotóművészt, John G. Morris a Life magazin és a Magnum Fotóügynökség volt főszerkesztőjét, Erich Lessing fotóművészt, Besnyő Éva fotóművész lányát. John G. Morris arról beszélt, hogyan vesztek el a Capa legjobb képei a D-napról. Capa volt az egyetlen fotós, aki a partraszállókkal Normandia földjére lépett. 6 filmtekercset használt, 106 képet készített. A film kihívása során keletkezett hiba következtében csak 8 teljes kép és 3 kocka maradt. A Life magazin 10 képet közölt.

A visszaemlékezések alapján kibontakozik Capa személyisége, haditudósítói munkája. A leghíresebb képe „A milicista halála”, de a néző érdekességeket tudhat meg a képpel kapcsolatos vitáról is. De megismerhettük a hajdani kávéházak hangulatát. Nagy szerelmével, Gerda Taro-val a spanyol polgárháborúról tudósítottak. Közösen 7000 képet készítettek. Capát nagyon megrázta Gerda halála, aki a polgárháború során életét vesztette.

Robert Capa híres mondása: „Ha a képeid nem elég jók, akkor nem voltál elég közel”.

1954. V. 25.-én délután 3 óra 5 perckor egy dombra kapaszkodott fel, hogy képet készítsen. Azt akarta, hogy közelebb legyen az eseményhez.

70.000 felvételt hagyott az utókorra.

Az önéletrajzi könyve 2006-ban jelent meg először magyar fordításban, a Park könyvkiadó gondozásában.

Robert Capa 100

A magyar Külügyminisztérium támogatásával, Robert Capa 100 nevű vándorkiállítással emlékeztek meg a haditudósító és fotóművész születésének 100. évfordulójára, melyet több erdélyi városban is bemutattak. Kolozsváron Kósa András László, a Balassi Intézet-Bukaresti Magyar Intézet igazgatója nyitotta meg. „Robert Capa kulturális brand”- mondta Kósa.

A Capa fotók mellett olvashatók a fotóművésznek a háborúról, a békéről vallott nézetei.

Korai halálával egy világhírű fotóművészt és haditudósítót vesztett el a világ, aki a hivatását fontosabbnak tartotta, mint az életét.

Csomafáy Ferenc

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!