2014.06.08. 06:49
Miért nem működik a “százszor megmondtam!”?
Élvezetes előadásmódban tartott jó prezentációt, sokak számára fontos témáról Uzsalyné Dr. Pécsi Rita. A magyarországi neveléskutató Váradra is elhozta az egyik legsikeresebb előadását.
Élvezetes előadásmódban tartott jó prezentációt, sokak számára fontos témáról Uzsalyné Dr. Pécsi Rita. A magyarországi neveléskutató Váradra is elhozta az egyik legsikeresebb előadását.
Igazi élményben volt részük azoknak, akik ott voltak Uzsalyné Dr. Pécsi Rita neveléskutató, művészetpedagógus előadásán. A magyarországi szakember Nagyváradon is megtartotta egyik legnépszerűbb prezentációját, arról, miért nem lehet úgy nevelni a gyereket, hogy kvázi csak információkat közlünk vele - ám ennél a fő tematikánál sokkal többrétű volt az előadása. Élvezetes stílusú, néha apróbb színházi elemeket sem nélkülöző, ismeretközlő, ugyanakkor szórakoztató prezentációja során azt hangsúlyozta, hogy az érzelmi intelligencia nevelése lehetséges, nem adottság, hanem lehetőség, amely mindegyikünkben ott rejlik.
Nem "központosított"
Az agyban számos funkciónak van lokalizálható központja. Érzelemközpont azonban nem létezik, hanem inkább hálószerűen áll össze az agyban. És ez az a háló, amely alakítható. A döntéseink mintegy 70 százalékát ezen a hálón át hozzuk meg, azaz érzelmi alapon - mégpedig nemtől függetlenül minden ember. És mégis sokkal kevesebbet foglalkozunk vele, mint a racionalitásunkkal. Az előadó hangsúlyozta: meglepő, hogy az értelmi nevelés az ember boldogulásához milyen kevéssel járul hozzá, és mégis milyen nagy energiákat fektetünk bele, elhanyagolva sokszor az érzelmi megerősítést, amely pedig a gyermek akaratának, teljesítőképességének mozgató motorja. Márpedig a "hálónk" fejleszthető is. Ezen belül vannak az affektív készségek és a szociális készségek is, amelyek mind javíthatóak, csiszolhatóak. Sőt, a helyes, teljes nevelés alapjait is adják - ha akarjuk, ha odafigyelünk. Ugyanis a nevelés sima információbevitellel nem működik. Az előírás, a számonkérés mechanikus, és összességében hatástalan, ráadásul a szorongás minden tanulási funkciót gátol. Ellenben az érzelmi oldalról való megközelítés itt is, e téren is sikerre visz: élmények, tapasztalatok révén sokkal inkább fejleszthető a gyermek. De a felnőtt is.
Szóval, hogy miért nem működik a “százszor megmondtam!” elv a nevelésben? Azért, mert nincs benne lélek. És mint ilyen, távoli, kevésbé értelmezhető és a penetrációja is sokkal gyengébb. Vigyünk hát lelket a nevelésbe is, de alapvetően a mindennapjainkba általában is - ezt üzente végül is Váradon is Dr. Pécsi Rita.
Aki e témával összefüggésben így vall magáról: "Neveléskutatóként a személyiség hatékony fejlesztése, az érzelmi intelligencia humán tőkévé alakítása érdekel. Legjobban tehát az, hogy hogyan tanítsunk-neveljünk úgy, hogy ne csupán ismereteket, hanem életet alakító tudást és tapasztalatot adjunk át. A nevelés az Élet szolgálata” – ezt vallom, ennek módjait kutatom, keresem feleségként az önnevelésben, anyaként, tanárként és pedagógiai kutatóként is." Az előadó és férje egyébként nevelési, önnevelési, életvezetési témájú előadásokkal járja Magyarországot és a környező országokat - így lehetett része egy kis "nevelésben" a váradi közönségének is.
Szeghalmi Örs