Tegnap, 6:00
Féltonnás, két és fél méteres, ismeretlen űrobjektum zuhant egy falura (fotó, videó)
A mit sem sejtő kenyai településre hatalmas tárgy esett: a tisztviselőknek azóta sincs fogalmuk róla, hogy honnan származhatott.
Január 3-án készült kép a 453 kilogramm súlyú gyűrűről, ami az égből zuhant a falura – közölte a Kenyai Űrügynökség. Az ügynökség folytatja a hatalmas fémgyűrű vizsgálatát
Forrás: Getty Images
Fotó: Anadolu
Még december 30-án gyűrű alakú űrobjektum zuhant a dél-kenyai Mukuku falura. A becsapódási pont közelében élők azt állítják, hogy „a tárgy egy ideig a levegőben lebegett, majd hangos robajjal földet ért (…) Először forró és vörös volt, de aztán kihűlt és beszürkült”.
A rejtélyes objektum megrémisztette az embereket és lelapította a fákat.
A Live Science úgy véli, a fémgyűrű valószínűleg egy rakétából származik, bár pontos eredete még mindig ismeretlen a Kenyai Űrügynökség (KSA) tisztviselői szerint.
Az alacsony Föld körüli pálya egyre zsúfoltabb az űrben. Jelenleg több mint 170 millió darab 1 milliméternél nagyobb maradvány kering a bolygónk körül rekedt rakétákból, űrsiklókból, megszűnt műholdakból és más űrműveletek elhagyott törmelékeiből. Az űrszemét egy része egyszerűen elég, amikor a Föld légkörébe érkezik, de a többi problémákat okozhat.
A megnövekedett űraktivitás következtében a törmelék egyre nagyobb veszélyt jelent. Túlnyomó részük túl kicsi ahhoz, hogy nyomon követhető legyen a technológiai korlátok miatt, de ettől még nem kevésbé veszélyesek. A nyomon követhető 55 000 törmelékből több mint 27 ezret, köztük kiégett rakétaerősítőket, aktív műholdakat és kihunyt műholdakat tartanak figyelemmel.
A tárgyak mozgási sebessége miatt (körülbelül 17 000 mérföld/óra) még egy kis tárgy, például egy pingponglabda becsapódása is jelentős károkat okozhat, akár teljesen összetörheti a meglévő űreszközöket. Az elmúlt hónapban a Nemzetközi Űrállomásnak kétszer kellett manővereket végrehajtania, hogy elkerülje a várható ütközéseket.
A kis kenyai falu lakói ezt megtapasztalták, amikor a féltonnás fémgyűrű a bozótba csapódott. „A tehenemre vigyáztam, és robajlást hallottam – mondta Joseph Mutua, a főváros Nairobitól délkeletre fekvő Mukuku falu lakója az NTV kenyai híradónak az alábbi videóban. – Nem láttam füstöt a felhők között. Elmentem az úthoz, hogy megnézzem, nem történt-e autóbaleset.”
A lakosok eleinte azt hitték, megtámadták a falujukat: a zaj leginkább bomba felrobbanására emlékeztetett. De egy 2,5 méter széles, gyűrűforma tárgyat találtak, amely teljesen lelapította azokat a fákat és bokrokat, amelyekre rádőlt.
Bár a KSA biztosította az embereket, hogy a gyűrű nem jelent további veszélyt, néhány helyi lakos még mindig ideges miatta. „Katasztrofális következményekkel járna, ha egy ilyen objektum valamelyik épületen landol” – mondta Mutua. Mások azt akarják, hogy térítsék meg a kárukat – írja a New York Times.
Egyre gyakoribbak az ehhez hasonló esetek. 2024 májusában az észak-karolinai Franklinben egy SpaceX űrjárműből származó törmelék esett egy férfi háztetőjére. Egy hónappal korábban két nagy, megperzselt űrszemétdarabot fedeztek fel a kanadai Saskatchewan egyik farmján. 2024 márciusában a Nemzetközi Űrállomásról (ISS) származó fémdarab becsapódott egy család otthonába a floridai Naplesben. Az űrszemét még a Nemzetközi Űrállomás űrhajósaira is veszélyt jelent, mert időben félre kell manőverezniük a törmelék elől.
Miközben a kereskedelmi és kormányzati űrrepülések egyre gyakoribbak, a szakértők arra figyelmeztetnek, az űrszemétprobléma csak súlyosbodni fog. Világviszonylatban már több száz űrrepülést terveznek 2025-re, a bolygónk után az űrt is tovább fogjuk szennyezni.