2025.04.09. 07:00
Pente 500/600: a magyar kisautó, amely sok évvel megelőzte a nyugati törpeautókat
Pentelényi János gépész- és repülőmérnök alkotása volt az olcsó mobilitást ígérő kisautó, amely nem állt messze attól, hogy Csepelen gyártásba kerüljön. Ám néhány körülmény, mindenekelőtt Rákosiék hatalomátvétele keresztülhúzta a terveket, és mégsem lett népautó a Pente 500/600. A Magyar Nemezt fellapozta az Autó-Motor legelső, 1990-es Veterán különszámát, amiből fény derült az autó történetére.

Pente 500/600: az egyik prototípusnak nyoma veszett, a másik pedig máig a Közlekedési Múzeum gyűjteményében található
Forrás: Magyar Nemzet/ Autó-Motor archív
Tildy Zoltán köztársasági elnök így nyilatkozott 1946-ban: „Olcsó autókat kell forgalomba hozni, amelyeket a legkisebb jövedelmű dolgozók is meg tudnak vásárolni. Úgy tudom, a Weiss Manfréd-gyárban készül már a magyar szerkezetű kisautó, ez is egy lépéssel közelebb visz a probléma megoldása fel.é. Az említett WM kisautó valóban létezett, Pentelényi János gépész- és repülőmérnök alkotása volt, aki már az 1930-as években is a Weiss Manfréd Művekben dolgozott. Jól ismerte kora autótípusait, külföldi tanulmányútjai révén a gyártástechnológiát is. Gépészmérnökként tanulmányozta a német gyárak gyártáselőkészítő munkáját, sokoldalú képzettsége által tudta, mivel jár egy új típus megtervezése és gyártása – eleveníti fel a Magyar Nemzet cikke.

Forrás: Magyar Nemzet/ Autó-Motor archív
A csepeli gyár vezetői Pentelényi terveit örömmel fogadták, megvalósíthatónak tartották. A tervező ugyanis reális alapokon állt, és pontosan látta az adottságokat és a lehetőségeket, nem kergetett álmokat. A vezetők azonnal elfogadták a kisautógyártással kapcsolatos elképzeléseit,
amelynek lényege az alacsony önsúlyra, kevés alkatrészre, egyszerű szerkezetre, hosszú élettartamra, kis előállítási költségre törekvés volt.
Pentelényi a vázolt alapelvek szerint tervezte meg kisautóját, amely két felnőtt és két gyermek szállítására készült. Hátulra helyezte a kéthengeres, kétütemű, léghűtéses, 500 köbcentiméteres, 3600/perc mellett 15 lóerőt teljesítő motort.
A lendkerékbe épített turbóventilátor az alvázcsatornán át a kocsi elejéről szívta a friss levegőt. Ennek működtetése kb. 2 lóerőt vett igénybe, és számításai szerint percenként körülbelül 30 köbméter levegő jutott a hűtőbordákra. A hűtés egyszerűsítése, továbbá a tömeg csökkentése miatt mondott le a vízhűtésről. Magát a motort a kocsi belsejében, a vezetőülés mellett elhelyezett hosszú kar megrántásával lehetett beindítani, ezzel a megoldással a tervező az indítómotor tömegét kívánta megtakarítani.
Elgondolása szerint megtolással is beindíthatták a könnyű kocsit, míg villamos energiát a lendkerékbe épített mágnes szolgáltatta.
Miért lett volna sokkal olcsóbban gyártható a Pente, mint a FIAT kisautója? Miként vizsgázott a próbaúton? Mikor született meg a második prototípus és mi lett a sorsa a Pente 500/600-nak?
A Magyar Nemzet online felületén olvasható cikkből minden részlet kiderül.
Bulvár-celeb
- A TV2 két sztárja most először vezet együtt műsort (videó)
- Szoboszlai Dominik és a Liverpool már húsvétvasárnap bajnok lehet
- Ennyi idő után biztonságos a volán mögé ülni, ha lecsúszik egy-két rövidital
- Egy rossz reggeli rutin hazavágja az egész napot – ezeket a szokásokat jobb kerülni
- Fontos üzenete van a házszámnak