12 órája
2025-ben az emberek megpróbálnak a tenger mélyén is élni
Az emberiség tenger alatti jövője ma egy elhagyatott kőbányában formálódik Wales és Anglia határán.
A Sentinel víz alatti élőhely 2027-re elkészülhet. Legénysége hat főből állna, de moduláris rendszere akár többtucatnyi kutató befogadására is alkalmas
Forrás: Deep
A brit Deep óceánkutató szervezet azon dolgozik, hogy a kutatók akár 200 méteres mélységben, a tenger mélyén élhessenek hetekig, hónapokig, sőt akár évekig is. Az ember az űrbéli magasságok után tartósan eljuthat a tengerek mélyére is.
Miért akarnak tudósok a tengerek mélyén dolgozni? Ma egy 150-200 méteres merüléssel csak 10 percnyi munka végezhető el, amit 6 óra dekompresszió követ. Ezzel szemben a Deep most épülő víz alatti élőhelyein átszámítva hétévnyi munkát tudnak majd elvégezni 30 nap alatt, a jelenleginél jóval rövidebb dekompressziós időkkel. Van mit megismerni: az óceánok biológiai sokféleségének több mint 90 százaléka 200 méter mélységben található, és ezeknek csak körülbelül 20 százalékát ismerjük.
Ezenkívül a tenger alatti ökoszisztémák megértése az éghajlati változások megértése miatt is kulcsfontosságú: az óceánok nyelik el ugyanis az emberi eredetű szén-dioxid csaknem negyedét és az emberi tevékenység által termelt többlethő nagyjából 90 százalékát.
A tartós mélytengeri élet próbája idén indul
A Deep olyan víz alatti életfenntartó infrastruktúra kiépítésére törekszik, amely nemcsak moduláris élőhelyeket, hanem képzési programokat is tartalmaz az ezeket használó tudósok számára. A hosszú távú víz alatti tartózkodást telítési búvárkodásnak nevezik, mivel ilyenkor a búvár szövetei gázokkal, például nitrogénnel vagy héliummal telítődnek.
Először a képen látható Vanguard, a gyorsan telepíthető víz alatti élőhely készül el. Akkora, mint egy hajókonténer, hajóval szállítható és ellátható, három embernek ad otthont körülbelül 100 méteres mélységig. A tervek szerint 2025 első negyedévében az említett kőbányában tesztelik.
A Vanguardot bárhová telepíteni tudják, ahol szükség lesz rá. A búvárok órákig dolgozhatnak majd a tengerfenéken, mielőtt visszavonulnának a modulba étkezni vagy pihenni.
Újdonsága a rendkívüli rugalmassága az áramellátásban. Ha a part közelében telepítik, kábelen keresztül csatlakozhat egy szárazföldi elosztóközponthoz, helyi megújuló energiaforrásokat használva. Távolabb, a tengeren használhatná az úszó megújulóenergia-farmokból és üzemanyagcellákból származó energiát, amelyek egy „köldökcsonkon” keresztül táplálnák a Vanguardot. Ellátható tenger alatti kábeleken táplált akkumulátorokból is.
A Vanguard tapasztalatai segítenek kikövezni az utat az igazán nagy vállalkozás, az alábbi illusztráción látható Sentinel számára.
A borítóképünkön is látható Sentinel különböző méretű egységekből áll majd, amelyeket akár más-más belső nyomásra is be lehet állítani. Például a laboratóriumok a helyi nyomáson lehetnek a minták természetes környezetükben való elemzéséhez, de 1 atmoszférás kamrát is fel tudnak majd állítani. Ennél a merülőhajók dokkolhatnak, és a látogatók megfigyelhetik az élőhelyet – nyomáskiegyenlítés nélkül.
Lehetséges hónapokig vagy évekig az óceánban élni?
A Deep szerint a Sentinelben jellemzően hat ember lakna – mindenki saját hálószobával és fürdőszobával.
Azt remélik, 2030-ra az emberiség állandóan jelen lesz az óceán mélyén.
A Sentinel konfigurációt úgy tervezték, hogy egy hónapig működjön utánpótlás nélkül. Az élelmiszert, a vizet és az egyéb készleteket a tervezett személyzetcsere során 28 naponta pótolják. Az emberek hónapokig, sőt, akár évekig élhetnek majd a mélyben.
Digitália
- Nagyon menő: már a nyárra kapható lesz a napelemes napernyő
- Féltonnás, két és fél méteres, ismeretlen űrobjektum zuhant egy falura (fotó, videó)
- Már árusítják a világ első átlátszó tévéjét
- Hasznos funkciókkal bővül a YouTube
- Rohamosan csökken a Facebook-felhasználók száma, de van rá megoldás