2014.12.04. 19:55
Légúti fertőzésekről
Nincs különösen sok légúti fertőzés Bihar megyében, mindenesetre figyeljünk a megelőzésre.
Nincs különösen sok légúti fertőzés Bihar megyében, mindenesetre figyeljünk a megelőzésre.
Az évnek erre az időszakára jellemző a légúti fertőzések száma Bihar megyében és ezidáig egyetlen esetben sem bizonyosodott be az influenzavírus jelenléte. A legfrissebb adatok szerint csökkent a felső légúti fertőzések száma az egy héttel korábbihoz képest (4009-ről 2612-re), s 43 esetben volt szükség kórházi beutalásra. A tüdőgyulladással kórismézettek száma is csökkenőben van: egy hét alatt 967 személyről bizonyosodott be, egy héttel korábban pedig 1325 személynél kórismézték, közülük 141 beteget kellett kórházba utalni.
Megelőzés
A Bihar megyei Közegészségügyi Hatóság (DSP) mostanáig 8570 dózis oltóanyagot kapott, ezeknek a szétosztása tegnap fejeződött be, s mostanáig több mint kétezerre tehető a beoltott személyek száma. A légúti fertőzések megelőzése érdekében a DSP a következőket ajánlja: fogyasszunk sok friss zöldséget és gyümölcsöt, öltözzünk az időjárásnak megfelelően, de lehetőleg ne tartózkodjunk sokat kint a hidegben; végezzünk közepesen megerőltető tornagyakorlatokat, óvakodjunk a kimerítő munkától; pihenjünk eleget, lehetőleg ne dohányozzunk, ne fogyasszunk alkoholt és ne vigyük túlzásba a koffeintartalmú italok fogyasztását sem; gyakran mossunk kezet szappannal, főleg munkahelyen, iskolában, közélelmezési egységekben. Tüsszentsünk papírzsebkendőbe, melyet utána szemeteskosárba dobunk, lehetőleg ne menjünk olyan helyre, ahol tumultus van, mivel a már megfertőződött, de még tünetmentes személyektől könnyen megkaphatjuk a betegséget, s amennyiben karantént rendelnek el az egészségügyi intézményekben, tartsuk tiszteletben – azaz ne látogassuk a betegeket, illetve csak a megengedett időpontokban.
Ha légúti fertőzés tüneteit észleljük magunkon (például láz, csorgó orr, fejfájás, köhögés, fájó torok), maradjunk otthon és kérjünk előjegyzést a háziorvosunktól. Abban az esetben, ha a tünetek erősödnek, főleg ha ez az éjszaka folyamán, vagy hétvégén történik, hívhatjuk az 112 sürgősségi számot, vagy jelentkezhetünk a legközelebbi kórház ügyeleténél.