Farkasóra

14 órája

Miért ébredünk fel hajnali három és négy óra között?

Veled is előfordul, hogy rendszeresen felébredsz hajnali három és négy óra között, és csak álmatlanul forgolódsz az ágyban? Ne aggódj, erre is van tudományos magyarázat, nézzük, mi történik a farkasórában

illusztráció

Forrás: Shutterstock

Sajnos sokan küzdenek különféle alvásproblémákkal: vannak, akiknek az elalvás megy nehezen, mások pedig többször felébrednek az éjszaka közepén, és nem tudnak visszaaludni. Ezek gyakoriak lehetnek egy-egy stresszes nap után, amikor nehezen vagy egyáltalán nem tudunk megnyugodni és pihenni. Ám, ha rendszeresen hajnali 3 és 4 óra között ébredsz fel, akkor a szakértők szerint azért a hormonok a felelősek - írja a Mindmegette.

A hajnali 3 és 4 óra közötti időszakot, kicsit misztikusan farkasórának is nevezik, ami abból ered, hogy rajtunk kívül ilyenkor csak a farkasok vannak ébren

 – írja a Brigitte. Ahogyan azt már említettük, a hajnali ébrenlétről a hormonszintünk tehet, egészen pontosan a melatonin, a szerotonin és a kortizol kölcsönhatása zavarja meg az álmunkat.

A melatonin „alvás hormonként” ismert, ami sötétben szabadul fel, és ami ezután a „jó közérzet hormonjává”, szerotoninná alakul. A kortizol pedig stresszhatásra emelkedik meg a szervezetben. 

Hajnali 3 óra körül a testhőmérsékletünk alacsonyabb, a melatoninszint magas, a kortizol- és szerotoninszintünk pedig alacsony. Ebből következik, hogy ilyenkor hiányzik a kortizol stresszoldó és a szerotonin hangulatjavító hatása. 

Ha a hormonháztartásunk felborul, akkor könnyen felébredünk.

 Ilyen állapotban különösen érzékenyen reagálunk az olyan érzésekre, mint a félelem vagy a pesszimizmus, aminek következtében egy negatív gondolatspirál indul el, amitől sokszor már visszaaludni sem tudunk.

A teljes cikkért KATTINTSON.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!