Legyen környezettudatos!

2025.01.03. 12:00

Veszélyes háztartási hulladék: nem a kukában a helye!

Veszélyes háztartási hulladékokkal felelőtlenség megtömni a kommunálishulladék-tárolókat. A használt olajnak, kimaradt építési anyagnak, elemnek, kifuserált mobiltelefonnak, lejárt szavatosságú gyógyszernek, orvosi tűnek, hipósflakonnak máshol van a helye. Hogy minek hol? Mutatjuk!

A veszélyes háztartási hulladékok megfelelő kezelésével sokat teszünk a környezetünk védelméért

Forrás: Shutterstock

Nem is gondolunk bele, milyen sokféle veszélyes háztartási hulladék vesz bennünket körül; gyakran ész nélkül dobáljuk az otthoni szemetesbe a veszélyes háztartási hulladékot: a kifogyott légyirtó palackot, a kimaradt pirulákat, vagy öntjük az égett étolajat a WC-lefolyóba – hívja fel a figyelmet az Ingatlanbazár. 

Veszélyes háztartási hulladék a gyógyszer is

A leggyakoribb veszélyes hulladék a lejárt szavatosságú gyógyszer, amelyet a különböző kémiai reakciók miatt tilos az otthoni szemetesbe dobni: idővel a gyógyszer az esővízzel keveredve a talajba vagy a szennyvízbe kerül, mérgezve az élővilágot. Ezért inkább a hulladékgyűjtő udvarokban van a helyük, kivéve a használt tűnek. Ezt juttassuk el a kórházakban, rendelőintézetekben kihelyezett gyűjtődobozokba. A kiürült tablettacsomagolás mehet az otthoni műanyag szemetesbe, az üres sziruposüveg pedig a szelektív kukába.

Mérgező mobilok

Az elektromos árammal, elemmel, akkumulátorral működő eszközök (például mobiltelefon, laptop) mérgező anyagokat, nemesfémeket tartalmazhatnak. Ezek újrahasznosíthatóak, ezért az e-hulladékgyűjtő akciókat ajánlott kihasználni, de a lakóhelyhez közeli hulladékgyűjtő udvarokban is leadhatóak. 

A szárazelemek, akkumulátorok cinket, mangánt, kadmiumot, higanyt, nikkelt, olykor lítiumot is tartalmazhatnak, amelyek ugyancsak szennyezik a talajt, a talajvizet.

Ezért a településeken megszervezett veszélyeshulladék-gyűjtő akciókat nem szabad kihagyni. A régi lámpák, világítótestek, neon fénycsövek, izzók, égők helye szintén a hulladékudvar, illetve egyes szaküzletek, áruházak is beveszik.

veszélyes háztartási hulladék
A mobiltelefon is veszélyes háztartási hulladék, nem a kommunális hulladékgyűjtőben van a helye
Forrás: Shutterstock

Olaj, gumi, rovarirtó

A fáradt (napraforgó)olajat, sütőzsiradékot nem szabad a WC-be önteni: a lefolyóból az élővilágba jutva ezek is károsítják az élővilágot. Az interneten bőven találni ehhez átvevőpontokat, a Mol-kutaknál még a motorolajos flakonok is leadhatóak.

A gumiabroncs elégetése kimondottan szennyezi a levegőt, ezért jobb, ha ez is a hulladékudvarban landol, csakúgy, mint a kémiai anyagokat tartalmazó, felesleges építőanyagok, festékek, lakkok.

 A toxikus nehézfémek és vegyületeik miatt veszélyes elemeket az elemgyűjtő pontokra vigyük, ezekről szintén az internet ad tájékoztatást.

Egyes hulladékudvarokban fogadják a veszélyes anyagokat tartalmazó rovarirtó és növényvédő szerek flakonjait, de kizárólag zárt csomagolásban.

Nem minden veszélyes

A hipósflakon nagyon veszélyes a természetre, ennek használatát jobb mellőzni és más, környezetbarát termékre váltani. A mosogatószeres csomagolásokat bő vízzel öblítsük át, és így tegyük a szelektív gyűjtőbe. Nem mindegyik aeroszolos palack minősül veszélyes hulladéknak, csak az, amelyikben veszélyes anyag található (például ipari felhasználású szerek). A palackon található, környezeti veszélyt jelző piktogram informál erről. Egyébként bátran beletehetjük a vegyes hulladék közé, már csak azért is, mert ezeket egyáltalán nem lehet szelektíven gyűjteni.

További hasznos tippekért látogasson el az Ingatlanbazár oldalára!

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!