Fejlődés

2 órája

Hogyan alakul jövőre a magyar gazdaság? Valóban fantasztikus lesz 2025-ös év?

Orbán Viktor korábban kijelentette, hogy fantasztikus év lesz 2025. Ezt a jóslatot alátámasztja az állami kamatkiadások mérséklődése és a beinduló új termelő kapacitások. Ezek a lépések érezhetően pozitív irányba terelik magyar gazdaság alakulását.

A magyar gazdaság alakulását tekintve 2025-ös mérföldkőnek tekinthető, ugyanis egyszerre három nagy gyár kezdi meg a termelését hazánkban

Forrás: Shuttestock

Fotó: Bannafarsai_Stock

A magyar gazdaság alakulásának jövőjét a kormány nem bízta a véletlenre. A 21 pontos új gazdaságpolitikai akcióterv a korábbiaknál sokkal hangsúlyosabban épít a belső konjunktúra helyreállítására – olvasható a Világgazdaság elemzésében.

Orbán Viktor, magyar gazdaság alakulása, magyar gazdaság, gazdaságfejlesztés, beruházás
Orbán Viktor többször hangsúlyozta, hogy a magyar gazdaság alakulása jövőre sok pozitívumot hoz
Fotó: Máthé Zoltán / Forrás:  MTI

Magyar gazdaság alakulása: a jól kigondolt erőforrásokban rejlik a siker

A magyar gazdaság teljesítménye nem azért lesz jó, mert az európai teljesítmény megjavul. Akkor is jó lesz, ha nem javul. Ugyanis van nekünk két jól kigondolt, elrejtett és most előszedett erőforrásunk – ezt mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Patrióta-csatornának adott interjújában, ahol megismételte az elmúlt hónapokban többször tett mondatát, miszerint fantasztikus év lesz 2025.

A kijelentés az idei fejlemények, mint a külpiacainkon tapasztalt problémák, a magyar gazdaság nehézségei és vártnál rosszabb GDP-adatok tükrében elsőnek meghökkentőnek tűnik, ám a fundamentumok és a jelenlegi előrejelzések alapján egyáltalán nem tűnik légből kapottnak.

Jelentősen mérséklődnek az állami kamatkiadások, végre lesz tér gazdaságfejlesztésre

Ahogy a kormányfő az interjúban is kiemelte, jövőre érdemi mérséklődést látunk az állami kamatkiadásokban, ami komoly mozgástérbővülést eredményez a kabinet számára. A 2022-es energiaválság hatására felrobbanó energiaárak először a lakossági rezsiköltségeken, majd az állami kamatkiadások drasztikus növekedésén keresztül jelentősen szűkítették a költségvetés lehetőségeit.

Hiába mérséklődtek az energiaárak már 2023-ban, amelyek akkor 10 milliárd euróval rontották a cserearányokat, olyan mértékű pénzszivattyú indult meg a magyar gazdaságban a jegybank kamatemelései hatására, hogy gyakorlatilag esélye sem volt a kormánynak arra, hogy a gazdasági növekedést bármilyen programon keresztül beindítsa.

Ennek azonban jövőre lényegében vége: az eredményszemléletű kamatkiadások a GDP-arányában számolt idei 4,8 százaléka után 2025-ben már csak 3,8 százalékot tesznek ki. Azaz a jövőre várható bruttó hazai össztermék nagysága alapján (88 ezer milliárd)

közel 900 milliárddal több tud költeni beruházásokra és gazdaságfejlesztésre, mint 2024-ben.

Persze jövőre a költségvetési hiányt is csökkenteni kell 3,7 százalékra, de a legutolsó, novemberi adatok alapján már van olyan jó formában az államkassza, hogy gond nélkül teljesítse a célt, vagy akár előrehozzon bizonyos kiadásokat.

A jövő évi gazdaság alakulásáról további részletek ITT olvashatók!

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában