2025.04.10. 14:38
Bankszámladíjak csökkentése: kiderült, mennyi pénz marad a magyarok zsebében
A hazai bankok a kormány kérésének eleget tettek. A pénzintémények önkéntesen csökkentik a bankszámladíjakat, vállalták, hogy 2026 június végéig nem emelik azokat. A Világgazdaság utánajárt, hogy mennyi pénz maradhat egy átlagos banki ügyfélnél a kormánynak köszönhetően.

Kiszámolták, hogy mekkora összeget nyertek a magyar bankolók a bankszámladíjak önkéntes csökkentésének köszönhetően
Forrás: Shutterstock
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) becslése alapján a Bankmonitor arra következtetett, hogy egy átlagos lakossági bankszámla éves költsége februárban 47 ezer forint körül alakulhatott. A bankok önkéntes vállalásuk alapján ezen a szinten fagyasztanák be a számladíjakat – írja a Világgazdaság.

Forrás: Shutterstock
Amiről pedig önként lemondanának a pénzintézetek az az inflációkövető árazásuk, vagyis nem növelik meg a díjakat a 2024-es 3,7 százalékos áremelkedésnek megfelelően. A teljes infláció áthárításával a korábban kiszámolt 47 ezer forintos átlagos éves számlaköltség további 1 739 forinttal emelkedne.
Mivel az MNB adatai szerint az év végén 6 619 289 darab elsődleges fogyasztói bankszámla volt, az intézkedés a teljes bankszámlaállomány esetében mintegy 11,5 milliárd forintos megtakarítást eredményez. Azaz ekkora bevételről mondanak le a bankok azért, mert nem növelték meg a teljes 2024-es inflációnak megfelelően a díjaikat – közölte a gazdasági portál a Bankmonitor számításait.
A becslés szerint a tavalyi inflációnak hány százaléka épült volna bele a számlaKöltségekbe, és mennyit spórolhatnak meg az önkéntes díjcsökkentésnek köszönhetően a számlatulajdonosok? A Világgazdaság cikkéből mindez kiderül. KATTINSON!
A kormány üdvözli, hogy a kereskedelmi bankok is részt vesznek az áremelések elleni küzdelemben
A pénzintézetek felelős hozzáállása is mutatja, hogy a családok anyagi biztonsága közös cél - hangsúlyozta csütörtöki közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
Az NGM rámutatott: az inflációkövető díjemelések miatt a banki költségek áprilisban 3,7 százalékkal tovább emelkedtek volna, éppen ezért szükség volt a kormány fellépésére. A szolgáltatási díjak további emelését meg kellett akadályozni, illetve a már korábban meglépett emeléseket vissza kellett fordítani, ezért a Nemzetgazdasági Minisztérium önkéntes árkorlátozásra és díjcsökkentésre kérte a kereskedelmi bankokat.
Hangsúlyozták: a kormány üdvözli, hogy a kereskedelmi bankok elfogadták a kormány célkitűzését és a családok érdekében részt vesznek az áremelések elleni küzdelemben.
A minisztérium leszögezte: a magyar bankszektor stabil alapokon áll, ami lehetővé teszi a banki díjak csökkentését. Bejelentéseik szerint a bankok önkéntes alapon elállnak az áprilisi inflációkövető díjemeléstől, továbbá díjaikat visszaállítják a 2025. januári szintre. Ez jelentős könnyebbséget jelent a lakosság számára.
A kormány célkitűzése világos: a bankolás költségei maradjanak méltányos szinten, a pénzügyi szolgáltatások pedig legyenek széles körben elérhetők és megfizethetők. Ez az emberek mindennapi biztonsága és a nyugdíjasok védelme szempontjából is kiemelt jelentőségű - fogalmazott az NGM.
Hozzátették: a pénzügyi szektoron belüli verseny fenntartása továbbra is prioritás, amelyet a kormány minden eszközével támogat. A verseny biztosítja, hogy a bankok egyéni kedvezményeket biztosítsanak, az ügyfelek pedig szabadon választhassanak pénzintézetet és számlacsomagot, valamint részletes tájékoztatást kapjanak pénzügyi lehetőségeikről. Így kedvező és magas színvonalú szolgáltatáshoz juthatnak hozzá.
A Nemzetgazdasági Minisztérium a jövőben is figyelemmel kíséri az árak és díjak alakulását. Ahol az indokolatlan áremelkedés veszélye fennáll, ott a kormány kész a beavatkozásra, ahogyan azt korábban az élelmiszerárak esetében is megtette – figyelmeztet az NGM.