2024.10.15. 20:00
Nem ússzák meg a pityókásan rollerezők: rájuk is vonatkozik a szabály
Az elektromos roller gépi meghajtású járműnek minősül, így azzal is elkövethető az ittas járművezetés.
A fotó illusztráció!
Forrás: Shutterstock
Egy 2024 nyarán készült felmérés szerint százezer elektromos roller van Magyarországon – írja az MTI a Fővárosi Ítélőtábla által közöltek alapján.
Az elektromos roller nem szerepel a KRESZ függelékében felsorolt járművek között, nincs meghatározva a sebességhatára, nincsenek tisztázva a kivilágítás szabályai, és a különböző biztonsági berendezések sincsenek meghatározva. Ennek ellenére a bírói gyakorlat egyértelmű abban, hogy az ittas járművezetés elektromos rollerrel is elkövethető.
A büntetőjog fogalomrendszerében a gépi meghajtású jármű jelentése egységes és tisztázott: gépi meghajtású jármű minden olyan jármű, amelyet beépített erőgép hajt. Mivel az elektromos roller a közúti forgalomban használt, alapvetően személyszállításra szolgáló eszköz, és akkumulátorral beépített erőgép hajtja, így elkövethető vele az ittas járművezetés.
A KRESZ alapvető rendelkezése a „ne veszélyeztess!” elv, amely minden közlekedési résztvevőre vonatkozik, és akkor „lép be” a bírói gyakorlat szerint, ha egy adott, a közlekedést veszélyeztető magatartásra nincs részletszabály.
Például ha az elektromos rollert vezető súlyos testi sértést okoz másnak, akkor testi épség elleni bűncselekmény miatt vonható felelősségre.
Krimi
- Megvalósult minden autós rémálma: felnyílt a sorompó és átszáguldott a vonat a Balatonnál
- Hátborzongató: a meggyilkolt amerikai lány szülei elárulták, amit megtudtak a lányuk haláláról
- Interjút adott VV Fanni gyilkosa, először szólalt meg az ügyről (videó)
- Szörnyű tömegkarambol: 15 autó ütközött, több sérült van, mentőhelikopter is érkezett
- Tizenéves bérgyilkosokra csaptak le, egy apa-fia párost is elfogtak