Hagyományok Háza

2 órája

Újévköszöntő – jubileumi előadás a velünk élő hagyományok jegyében

A Hagyományok Háza évről évre lélekemelő, a magyar népi hagyományokból táplálkozó nagyszabású színpadi gálával üdvözli az új esztendőt, melynek ötletadója Kelemen László, a Hagyományok Háza egykori főigazgatója. A népzenét és néptáncot kedvelők körében az Újévköszöntő műsor elmaradhatatlan része a téli ünnepeknek, akárcsak a Bécsi Filharmonikusok újévi koncertje.

Az Újévköszöntő – a Hagyományok Háza nagyszabású műsora tizedik alkalommal látható

Forrás: Hagyományok Háza

Fotó: Korniss Ferenc

Az idei Újévköszöntő is emlékezetes lesz – legalábbis ez a szándéka a szerkesztőnek, Árendás Péternek, aki egy nagyszabású, lélekmelengető előadást ígér. A Művészetek Palotájában január 5-én látható Megzendült az ének ember, gyermek ajkán című jubileumi előadás természetesen a téli, tehát az adventi, karácsonyi és újévi ünnepkör jeles dalaiból, dallamaiból építkezik elsősorban.

újévköszöntő
Az Újévköszöntő előadás az adventi, karácsonyi és újévi ünnepkör jeles dalaiból, dallamaiból építkezik
Fotó: Korniss Ferenc / Forrás: Hagyományok Háza

Emellett az idei és a jövő évhez kapcsolódó kulturális évfordulók is megjelennek benne, így került a programba az idén 150 éve született Seprődi János, erdélyi népzenekutató és zenepedagógus és a 120 éve született Farkas Ferenc zeneszerző, akinek művészetében erőteljesen jelen van a magyar zenei hagyomány.

Farkas Ferenc karácsonyi kórusműveiből néhányat a Budapesti Monteverdi Kórus előadásában hallgathat meg a nagyérdemű. 

Klasszikus zeneművészek évek óta jelen vannak a Hagyományok Háza Újévköszöntőjében, hiszen általuk még változatosabb és színvonalasabb élményben lehet része a közönségnek

– vallja Árendás Péter, a műsor szerkesztője. 

Hozzátette, hogy 

a hagyományos zenei szcénából idén is olyan nagy tudású, kimagasló művészeket hívtak meg, akiknek az előadása bárkit meg tud érinteni. 

A zenei és táncos elemeket is egyaránt felvonultató programban a fellépők között üdvözölhetjük többek között Tímár Sárát és zenekarát, a Navratil Andrea és Demeter László alkotta Kobzos Együttest, és számos más ismert, kiváló népzenei előadóművészt, valamint a színpadon láthatjuk a Zeneakadémia népzene szakos doktoranduszait és a Fordulj Kispej Lovam Táncegyüttes érett, emblematikus táncos egyéniségeit is. 

Mellettük hazai és Erdélyből származó fiatal és idősebb táncosok is részt vesznek a műsorban a műfajban alapvetően fontos folytonosság, illetve a tudásátadás és az öröklődés kapcsán.

Újévköszöntő: szóljon mindenkihez!

Árendás Péter megosztotta továbbá, hogy az előadás természetesen nem csak a szakmának, hanem annak a széles közönségnek szól, akiknek fontos a nemzeti identitásunk. 

Szeretnénk a Bartók Béla Hangversenyterem soraiban látni olyanokat is, akik napi szinten nem művelik a néphagyomány valamely ágát, illetve nem találkoznak vele a mindennapokban, de nyitottak egy igényes, a Kárpát-medence hagyományos zene- és tánckultúrájából összeállított műsorra. Fontosnak tartom, hogy az előadás a meghitt pillanatokról szóljon. Szerkesztőként tehát nem az a célom, hogy a virtuozitással vagy a hangerővel nyűgözzem le a nézőket. Sokkal inkább szeretném, hogy a lelküket érintse meg mindaz, amit látnak és hallanak, hogy emelkedett, ünnepi hangulatban lépjenek ki a hangversenyteremből

– fogalmazott.

Az elmúlt tíz év során a program országos szintű érdeklődésre tett szert, idén az est fővédnöke Sulyok Tamás, Magyarország köztársasági elnöke

Eddig nagyon jó visszajelzéseket kaptunk és örömmel látjuk, hogy a műsor iránti érdeklődés töretlen. Úgy érzem, akár egy különleges ajándékkal is felérhet egy ilyen előadáson való részvétel

– zárta gondolatait a Hagyományok Háza Népzenei Szakcsoportjának szakmai vezetője.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!