2025.03.29. 09:00
Virtuális térbe, tojásíró kalákára hív a Hagyományok Háza
A húsvéti tojás sokrétű jelentése között talán az egyik legfontosabb, hogy az egység, az összetartozás szimbóluma. Ennek szellemében szervezi meg immár ötödik alkalommal a Hagyományok Háza a Kárpát-medencei online tojásíró kalákát 2025. április 4-én, amelynek fő témája minden évben egy-egy kiemelt tájegység jellegzetes tojásíró hagyománya.

Az online tojásfestő kaláka résztvevői a salánki hímes mintakiccsel ismrekedhetnek meg
Forrás: Hagyományok Háza
A Hagyományok Háza online tojásíró kalákáján idén a kárpátaljai salánki hímesek írásának gyakorlatával lehet megismerkedni néprajzkutató szakemberek segítségével.

Forrás: Hagyományok Háza
Az esemény érdekessége, hogy helyi tojásíró asszonyok is bejelentkeznek majd élőben, hogy még több izgalmas részletet osszanak meg az érdeklődőkkel az aranyfestéssel készült salánki hímestojás hagyományáról
A program háziasszonya Jókainé Gombosi Beatrix néprajzkutató, népi iparművész, a meghívott oktató pedig a salánki származású Kész Réka néprajzkutató, a nyíregyházi Soóstói Falumúzeum munkatársa, aki 2013 óta kutatja a salánki tojásdíszítés hagyományait, és az évek során 19 olyan helyi asszonnyal és lánnyal dolgozott együtt, akik családi örökségként tanulták meg a technikát. Kutatásai során több mint 300 tojásmintát dokumentált, amelyek lenyűgöző gazdagságot és változatosságot mutatnak.
Tojásíró kaláka: fókuszban a salánki technika
A salánki tojásírás kétféle technikát alkalmaz. Az első, archaikusabb módszer során a mintát viasszal rajzolják fel a tojásra, majd hagymahéjfőzetben megfestik. A meleg hatására a viasz leolvad, és a minta kirajzolódik a tojáson. A másik eljárás is viaszlevonatos technika, amelyik hasonlít a beregi tiszaháti módszerhez: ebben az esetben azonban a viasszal felrajzolt mintát arany-, bronz- vagy ritkábban ezüstporral dörzsölik be, így alakul ki a fényesen csillogó díszítés.
Az online tojásíró kalákába bekapcsolódó salánki asszonyok arról mesélnek a résztvevőknek, hogy ők hogyan élik meg ezt a hagyományt, hogyan nevelődtek bele, és milyen titkai vannak ennek a tojáshímzésnek.
Az esemény résztvevői nemcsak a tojásírás technikáit sajátíthatják el, hanem megismerhetik a kárpátaljai húsvéti hagyományokat is. Kiderül például, hogy mi kerül a húsvéti pászkakosárba, hogyan készül a vajbárány, valamint hogyan lehet 'taluval' tojást írni, és mikor érdemes vékony vagy vastag „kiccét” használni.
A Hagyományok Háza április 1-ig várja a regisztrációkat az eseményre, amelyre bárhonnan be lehet kapcsolódni.
A tojáshímzés szerelmesei most lehetőséget kapnak arra, hogy húsvétra saját kezűleg készítsenek aranyporral díszített, hagyományos tojásokat szeretteiknek.
A kalákáról bővebben ide kattintva tájékozódhat.