2020.02.27. 11:16
Keskeny a határ a téveszmék és a valóság között
A koronavírus kevésbé agresszív, mint a többi, nálunk ismert influenz vírus, ez a fertőzés is főként a legyengült immunrendszerű, krónikus betegségben szenvedő embereket veszélyezteti.

Fotó:
Pap István
A pánik többet árt, mint maga a vírus – ezt a tanulságot is leszűrhetjük a háziorvosokkal a koronavírusról folytatott beszélgetésekből. Șandor Olimpia nagyváradi háziorvos kérdéseinkre válaszolva elmondta, hogy ebben az időszakban körülbelül ugyanannyi influenzás beteget kezelt, mint a korábbi években, ezzel szemben feltűnően sok tüdőgyulladásos kisgyerek szorult ellátásra. A háziorvos szerint nincs ok pánikra a koronavírus miatt, annál is inkább, mert a koronavírus szövődményei miatt előálló halálozási ráta kisebb, mint a nálunk eddig ismert influenza-megbetegedések halálozási rátája. „A koronavírus nagy veszélye az, hogy sokkal könnyebben terjed, és sokan megbetegedtek, de nem ettől a vírusól halnak meg az emberek, hanem a legyengült immunrendszerű, krónikus betegek közül kerülnek ki a halálos áldozatok” – mondja Șandor.
A betegség útja
Ilyés Károly nagybáródi háziorvos érdeklődésünkre válaszolva elmondta, hogy ő kevesebb virózisos beteget kezelt, mint egy héttel korábban. Hozzátette, hogy koronavírus-megbetegedést csak akkor lehet diagnosztizálni, ha a beteg Észak-Olaszország fertőzött régióiban járt, „amennyiben ez a feltétel nem áll fenn, akkor kizárt, hogy a beteg koronavírus-fertőzött legyen” – szögezte le Ilyés Károly. Az orvos hangsúlyozta: nehezíti a betegség kiszűrését az, hogy egyelőre nem tudni pontosan, hogy mennyi a koronavírus lappangási ideje. Eredetileg tizennégy napra gondoltak, de ma már huszonnyolc napról beszélnek, és állítólag már a lappangási időszakban ragályos. Ilyés Károly érdekességként hozzátette, hogy a kilencvenes években Románián végigsöpört nagy influenzajárvány Nagyváradon jelent meg először az országban, a fertőzöttek a határon hozták át a betegséget, és Bihar megyében a másik település, ahol megjelent a fertőzés, az Nagybáród volt, mert a turisták a Királyhágón meg szoktak állni ebédelni. „Ha ismét lesz járvány Romániában, akkor most is így fog történni” – tette hozzá Ilyés Károly.
Intézkedések
Az egészségügyi minisztérium kedden kommunikálta a koronavírus elleni intézkedéscsomagot, amelyet minden megyében gyakorlatba kell ültetni. Ehhez kapcsolódba a Bihar Megyei Prefektúra további intézkedéseket foganatosított, lévén, hogy határ menti megyéről van szó. A döntések értelmében azok a személyek, akik Kína Hubej tartományából, a japán Diamond Princess hajóról vagy a tizenkét olaszországi fertőzött településről jönnek Romániába, azonnal a kijelölt karanténközpontokba vonulnak. Az Olaszország Lombardia és Veneto tartományaiból érkező személyek a családjaikkal együtt tizennégy napig nem mozdulhatnak ki otthonukból. Szükség esetén betegszabadság-igazolást kapnak a megyei közegészségügyi igazgatóságtól. A Bihar Megyei Prefektúra február 25-én a Nagyváradi Egyetemre hívta össze a megye háziorvosait, ahol megbeszélték a legsürgősebb teendőket. Az értekezleten tudatták az orvosokkal azt, hogy Bihar megyében két, egyenként 98 férőhelyes karanténközpontot alakítottak ki azok számára, akik a fertőzött régiókból jönnek Romániába. A megyét övezetekre osztották fel, ezek mindegyikében külön mentőegység reagál majd a lakosság hívásaira. Továbbá Bihar megyében növelték a 112-es sürgősségi hívószám vonalait, hogy egyszerre több bejelentést lehessen felvenni; a Bihar megyei határátkelőkön két ügyeletes orvos három műszakban teljesít szolgálatot; kiosztják a határrendészeknek a hőszkennereket, amelyekkel az országba beutazó személyek hőmérsékletét mérik meg anélkül, hogy a szerkezettel hozzájuk kellene érni.
Borítókép: illusztráció, Alexandru Nițescu