Interjú

2020.02.06. 13:00

„Merjük megismerni saját érzelmeinket”

Egy soron következő építkezés és egy „szerelemösvény” létrehozása alkalmából avattak emlékoszlopot Székelyhídon. Böjte Csaba szerzetes mondta el a részleteket lapunknak.

Rencz Csaba

Január 25-én, amikor Székelyhídon megtartották a XII. Magyar Kultúra Napi Bált, a délelőtt folyamán a dévai Szent Ferenc Alapítványhoz tartó helyi Gyermek Jézus Otthon (melynek támogatását célozza a jótékonysági bál) részeként működő szabadidőközpontnál (a strandnál) az alapítvány vezetője, Böjte Csaba szerzetes megáldott egy emlékoszlopot, mely egy rövidesen kezdődő építkezést jelöl, illetve egy úgynevezett szerelemösvény első állomása is egyben.

– Hogyan kapcsolódik össze a szabadidőközpont bővítése egy „tanösvénnyel? – kérdeztük Böjte Csabát.

– Igazából egy táborozóhelyet szeretnénk létrehozni. Annak idején én is voltam táborban, pionírtáborban, de nekünk persze nem valami ideológia volt a fontos, hanem, hogy együtt voltunk, játszottunk, sokat kacagtunk. Azt hiszen, a mai gyerekeknek is megvan ez az igényük, az iskolán túli programokra. Ez egy nagy lehetőség, ezért vásároltuk meg a székelyhídi strandot, az elmúlt nyáron is több mint 12 tábor volt itt. Ez most elég „fapados”, mondhatni retro táborozó hely, de lenne igény a modernizációra. Hála Istennek, kaptunk egy németországi támogatót, ők az ottani Szent Ferenc Alapítványon keresztül segíteni fognak, hogy egy 40 fős táborozóhelyet kialakítsunk. Ha kapunk további támogatást, akkor lehet 80 hely is, a terv erre szól, s úgy gondoljuk, ez egy állandó táborozóhely lenne. A kereszténység nem azt jelenti, hogy csak Istenről lehet beszélni, lehet a sportról, a nyelvtanulásról, rajzolásról, önvédelmi gyakorlatokról, éneklésről. A két téma között a kapcsot pedig a fiatalok nevelése jelenti. Ferenc pápa ugyanis megdorgált kicsit minket, papokat, hogy azért van ennyi válás, mert nem foglalkozunk eleget a jegyesoktatással. Ebben van valami igazság, hiszen amikor egy jegyespár eljön hozzánk, akkor persze pont arra kíváncsi, hogy a plébános nekik a házasságról beszéljen, arról, amiről ők igencsak többet is tudnak, de tény, hogy tíz kapcsolatból hét elromlik. Gondolkodtunk, hogyan tudnánk a felnövekvő gyerekeket, de a felnőtteket is ráhangolni erre a fajta tanulásra. Ezen a tanösvényen Petőfi Sándort és Szendrei Júliát „keressük fel”, hiszen a költő egy év alatt több mint 50 szerelmes verset írt, végül lett egy boldog házassága. Igaz, ez sajnos csak egy évig tartott a kitört szabadságharc miatt, de intenzíven megélték a szerelemet, és úgy gondolom, nagyon fontos, hogy ne csak tudjuk a lépéseket, de merjük megismerni saját érzelmeinket, merjük azokat megfogalmazni, akár ki is fejezni. Egyszer templomban voltam, tele voltak a padsorok, és kértem: emelje fel a kezét az a férfi vagy nő, főleg utóbbi, aki kapott szerelmes verset kedvesétől. Talán ketten emelték a kezüket. Aztán azt kértem, emelje fel az a nő a kezét, aki igényelne egy szép szerelmes verset. Volt, aki két kézzel jelentkezett… Úgy gondolom, fontos lenne, hogy a szerelemmel, a házassággal, érzelmeinkkel is foglalkozzunk.

– Az ösvényen kilenc stáció lesz. Miért ennyi, és ezek mit jelentenek?

– A stációk a táborhoz vezető úton lesznek. Ezek „témái” például az önismeret, a kapcsolati zsákutca, az ismerkedés, udvarlás, lánykérés, jegyesség, közben lehet beszélni a tiszta házasságról, esküvőről, a nászútról, de nagyon fontos a sorrend. Adja Isten, hogy sikerüljön segíteni a fiatalokat a jó döntés meghozatalában, hogy boldogok legyenek.

 

 

Fotók: A szerző felvételei

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában