Az első ülés

2020.10.30. 11:12

Beindult a „nagyüzem” a Nagyváradi Helyi Tanácsban

Több mint kilencven határozatjavaslatról szavazott csütörtöki első rendes ülésén az új összetételű, és teljes létszámú Nagyváradi Helyi Tanács.

Beindult a „nagyüzem” a Nagyváradi Helyi Tanácsban

Pap István

A csütörtök a nagyváradi városházán megtartott első rendes helyi tanácsülésen tette le esküjét az a négy új helyi tanácsos, akik a korábbi visszalépések miatt jutottak be a testületbe, és akiknek mandátumát csak később igazolta a bíróság. Az RMDSZ-es Hunyadi István, a liberális Nica Nicolae, illetve a szociáldemokrata párti (PSD) Florica Bungău és Marius Madar tették le az esküt ezúttal. Utóbbi nagy lendülettel vetette bele magát a helyi tanácsosi munkába, ugyanis a napirendre tűzött határozati javaslatoknak szinte a feléhez hozzászólt, de ugyancsak aktív volt párttársa és frakcióvezetője, Emilian Pavel is. A két politikus mindjárt a legelején, a polgárok által adományként felajánlott telkek elfogadására vonatkozó javaslatok kapcsán vitát generált. Pavel hangsúlyozta: ahogy eddig is, úgy ezután is nemmel szavaz a PSD ezekre az előterjesztésekre, mert a párt megítélése szerint kárpótolni kellene a tulajdonosokat az elvett telekrészekért cserébe, de legalább annyit megtehetne a város, hogy a bürokratikus költségeket átvállalja a polgároktól, ha már arra kényszeríti őket, hogy felajánlják a telkük egy részét a városnak azért cserébe, hogy építkezhessenek. Florin Marinău liberális tanácsos azt kérdezte, hogy amennyiben elfogadnák Pavel javaslatát, akkor a PSD elfogadná-e a felajánlásokra vonatkozó tervezeteket. Pavel azt válaszolta, hogy a jelenlegi politikai erőviszonyok alapján ennél többet amúgy sem tudnának elérni, ezért ha a PSD javaslatát elfogadnák, akkor a párt is megszavazná ezeket a határozatokat. Jelezte azt is, hogy van is olyan tervezet a napirenden, amelyik esetében a város átvállalja ezt a költséget a telekfelajánlótól. Florin Birta kampányfogásnak minősítette Pavel észrevételeit, ennek értelmében a liberális dominanciájú helyi tanács elvetette a javaslatot és minden telekfelajánlásra vonatkozó határozatot eredeti formájukban szavazott meg. Később Marius Madar azt furcsállotta, hogy a város korábban már kisajátított egy telket az új ócskapiac mellett épülő összekötő út nyomvonalán, és 153 ezer lejes kárpótlást szavazott meg a telket birtokló vállalkozásnak az 1536 négyzetméteres telekért cserébe, most azonban visszavonják ezt a határozatot, a vállalat ugyanis ingyen felajánlja a telket a városnak. Marius Madar megkérdezte: „Én évekig a magánszektorban dolgoztam. Árulják már el nekem, hogyan vettek rá egy vállalkozást arra, hogy lemondjon 153 ezer lejről?” Florin Birta így válaszolt: „Megadom önnek az elérhetőségüket, és kérdezze meg őket.” Ez utóbbi határozattervezetet egyébként az RMDSZ ellenszavazatai mellett szavazta meg a helyi tanács.

Két tulajdonos

Kisebb viták után Szabó József, az RMDSZ-frakció vezetője kért magyarázatot arra, hogyan lehetséges az, hogy a város most sajátít ki egy 49 négyzetméteres területet a Bémer (Ferdinand) téren, ahol már hosszú ideje felújítási munkálatok zajlanak. Egyébként a kis terület a Szent László híd északi hídfője és a Docks vendéglő melletti épület előtt van, amelyen a Piața Ferdinand felirat olvasható. A helyzetet Cristian Popescu, az Ingatlankezelő Igazgatóság helyettes vezetője magyarázta meg: a város is, ugyanakkor egy magánszemély is tulajdonosként van bevezetve az illető telekre a telekkönyvben. Mivel a felújítási munkálatok nem állhatnak le, illetve nem lehet kihagyni a felújításból a szóban forgó területet, ezért a leggyorsabb megoldás az, ha kisajátítják a telket, és erre kérik a helyi tanács jóváhagyását. „Ilyen problémával eddig még nem találkoztunk, és reméljük, a jövőben nem is fogunk”fogalmazott Popescu. A kis telekért egyébként 31.850 lejt fizet a város.

A továbbiakban már csak a két PSD-s tanácsos emelt kifogásokat a különböző határozattervezetek ellen. Pavel például megjegyezte, nem értenek egyet azzal, hogy az új stadion a Fogarasi úton épüljön meg, ezért nem is szavazták meg az ottani telkek kisajátítására vonatkozó javaslatot. Első körben csak azokat a telekrészeket sajátítja ki a város, amelyeken maga a stadion fog állni (ezt a kisajátítást szavazta meg tegnapi ülésén a helyi tanács), a második szakaszban pedig a stadion környékének átrendezéséhez szükséges telkeket sajátítja ki az önkormányzat.

A nagyváradi önkormányzat tizennyolc szabadon álló lakását adja bérbe ötéves időtartamra. Emilian Pavel azt kifogásolta, hogy a listán szerepel egy Tímár (Plevnei) utcai lakás is, holott a városvezetés korábban már bejelentette, hogy a Tímár utcának azt a részét le fogja bontani. Megítélése szerint nem helyes ötéves bérleti szerződést kötni egy olyan ingatlanra, amit lehet, hogy egy-két éven belül lebontanak, ezért ennek a lakásnak a kivételét kérte a listáról, vagy, ha ezt nem teszik meg, akkor legalább azt közölje a városvezetés, hogy konkrétan mikor fogja lebontani azt az utcarészt, ami az összes ott lakó számára egy hivatkozási alapot jelenthet. Florin Birta erre válaszolva elmondta, hogy folyamatosan elemzik a Centenáriumi híd autóforgalmát, és amikor szükségét látják, akkor majd lebontják a Tímár utcát, amúgy pedig, tette hozzá, a bérleti szerződésekben van egy kitétel, mely szerint ezek bármikor felbonthatók. A helyi tanács ezt a határozattervezetet is a PSD-s tanácsos javaslatának elvetésével szavazta meg.

Szintén napirendre került az I. számú ipari park bővítése 5,3 hektárnyi új területtel. Ennek kapcsán Pavel azt javasolta, hogy elő kellene írni azt, hogy az ipari parkokban ne működjenek raktárak és rendezvénytermek, ezekben a létesítményekben a termelő ágazatot kellene támogatni, illetve kötelezni kellene az ipari parkokban tevékenykedő cégeket arra, hogy a várostól kapott kedvezményekért cserébe a minimálbérnél magasabb fizetést adjanak alkalmazottaiknak. Válaszában Florin Birta elmondta, hogy az I. számú ipari parkban egyetlen raktárépület sincs, a gazdaság fejlesztését pedig nem a PSD-s tanácsos által javasolt módon kell elősegíteni. Pavel viszontválaszában jelezte, hogy a város más ipari parkjaiban hatalmas rendezvénytermek vannak.

Költségvetés

A PSD-s politikusoknak a költségvetés-módosításhoz is volt hozzáfűznivalójuk. Emilian Pavel úgy ítélte meg, hogy a jelenlegi körülmények között, amikor a járvány a gazdaságra is negatív hatással van, nem kellene különböző szolgáltatások díjszabását emelni jövőre, utalva konkrétan a temetői szolgáltatásokra, a strandbelépők és az állatkerti belépők árának a növelésére. Annál is kevésbé indokolt egy ilyen lépés, érvelt Pavel, mert az ezeket a létesítményeket üzemeltető Közterület-fenntartó több mint egymillió lej osztalékot fizetett ki. Marius Madar pedig arra volt kíváncsi, hogy a megyei kórház költségvetését miért faragták le 5,5 millió lejjel, illetve arra, hogy miért növelik 16 millió lejre a város tartalékalapját. Ez utóbbi kérdésre válaszolva Florin Birta elmondta, hogy a költségvetést az év elején számolták ki, időközben azonban nem folyt be annyi összeg a város kasszájába a jövedelemadókból, mint amennyire számítottak, és ennek a kiesésnek a pótlására duzzasztják fel a tartalékalapot. Eduard Florea, az önkormányzat gazdasági igazgatóságának a vezetője pedig kifejtette, hogy a kórháznak vannak olyan, az idei évre betervezett beruházásai, amelyeket nem tudott megvalósítani, mert a járványhelyzetre való tekintettel a kórház a saját pénzének egy jó részét a járványvédelemre kellett fordítsa. Továbbá vannak olyan beruházási tervei a kórháznak, amelyekre az egészségügyi minisztériumtól is várt összegeket, de ezek a támogatások végül nem érkeztek meg. A díjszabásemelésre vonatkozó kérdésre senki nem adott választ a városvezetés részéről, a költségvetés-módosítást pedig eredeti formájában fogadta el a tanács.

Felüljáró

A Nagyváradi Helyi Tanács megszavazta a Mester (Meșteșugarilor) utcai felüljáró építésére vonatkozó tervezetet is. Marius Madar azt kifogásolta, hogy nem volt közvita egy ilyen nagy horderejű beruházásról, ami annál is inkább szükséges lett volna, mert nagyon sok környékbeli lakó életét fogja befolyásolni a beruházás, ugyanis a felüljáró alig néhány méterre a tömbházak mellett halad majd el. Válaszában Florin Birta kifejtette, hogy a felüljáróra zajvédő falakat fognak építeni, tehát a környékbelieket nem fogja zavarni az ottani forgalom, illetve megjegyezte azt is, hogy a projektről szervezett közvitát a Bihar Megyei Környezetvédelmi Ügynökség.

A Nagyváradi Helyi Tanács csütörtöki ülésén módosította a Bihar Megyei Műemlékvédő Alapítvány alapszabályzatát, mely immár kereskedelmi tevékenységet is folytathat, azaz élelmiszereket, italokat és dohányárut is forgalmazhat. Marius Madar meg is jegyezte a napirendi pont vitáján: „Mióta és miért is tartozik bele egy műemlékvédelmi alapítvány profiljába a kereskedelmi tevékenység? Azt hiszem, ez országos premier”. Amikor pedig senki nem adott választ a feltett kérdésre, Laurențiu Chiana ülésvezető elnök kijelentette, nem először egyébként a ülés során, hogy a tanácsos majd választ fog kapni. Ezt hallva Madar megjegyezte: „Nem várok választ, retorikai kérdés volt”. A helyi tanács ezt a tervezetet is elfogadta a liberális többség igen szavazataival.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában