2022.03.29. 10:00
A parlagfű elleni védekezésre figyelmeztet a megyei környezetvédelmi ügynökség

Illusztráció
Pikó Stefánia
A levegő minőségét többek között az erőteljesen allergén parlagfű (ambrosia artemisiifolia) pollenje veszélyezteti, rontja minden évben – írja a Bihar Megyei Környezetvédelmi Ügynökség (APM) nevében Sanda Daniela Mercea ügyvezető igazgató. A közleményben arról tájékoztatnak, hogy a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium, az Egészségügyi Minisztérium, valamint a Környezetvédelmi Minisztérium honlapjain egyaránt megtalálható egy ismertető a parlagfűről, amelyet annak érdekében hoztak létre, hogy a lakosság könnyen felismerje azt, támogatva és szorgalmazva ezzel a káros növény kiirtását.
A parlagfű elleni védekezésről szóló 2018/62. számú törvény értelmében a földterületek tulajdonosai vagy birtokosai, a közutak, vasutak, vízfolyások, tavak, öntözőrendszerek és halastavak kezelői kötelesek a parlagfű megelőzésére, visszaszorítására és megsemmisítésére irányuló munkálatokat elvégezni, az invazív növényzet megtelepedésének és terjedésének megakadályozására, valamint a városon belüli vagy kívüli területeken való jelenlét esetén annak felszámolására. A parlagfűvel fertőzött területek felmérése és azonosítása tavasszal, a gyomnövény kihajtása után kezdődik, és legkésőbb minden év május 20-ig befejeződik, amikor megfigyelhető a más gyomfajoktól való eltérés. A közigazgatási-területi egységek körzetében a parlagfűvel fertőzött földterületek ellenőrzését és azonosítását a helyi közigazgatási szervek végzik az általuk alkalmazott mezőgazdasági megbízottak vagy a polgármester által erre kijelölt személyzet révén.
Ugyanakkor a természetvédelmi területeken a parlagfű elleni védekezés érdekében végzett földgondozási munkákat a vonatkozó kezelési tervvel vagy a kezelési tervvel nem rendelkező védett területek esetében a minimális természetvédelmi intézkedésekkel összhangban kell elvégezni. Ebben az esetben az illetékeseknek jelentést kell tenniük a természetvédelmi területekért felelős országos ügynökségnél a parlagfű elleni védekezést célzó munkálatok megkezdése előtt.
Az APM felszólítja egyúttal a helyi önkormányzatokat, illetve a telektulajdonosokat, hogy fordítsanak kellő figyelmet a problémára, szem előtt tartva a lakosság egészségének védelmét.
A parlagfű elleni védekezésre vonatkozó 2018/62. számú törvényben megfogalmazott jogszabályok be nem tartása szabálysértésnek minősül, ami természetes személyek esetében 1000 és 5000, jogi személyek esetében pedig 10.000 és 20.000 lej közötti pénzbírsággal büntetendő.