Programajánló

2022.05.19. 13:40

Három év elteltével ismét Nagyváradon koncertezik a Moby Dick együttes

A VOLT Fesztiválra tervezett koncertanyagát adja elő május 21-én, szombaton 19 órától a nagyváradi Moszkva Kávézóban a soproni Moby Dick. Az egyik legismertebb és legnépszerűbb magyar rock-metál zenekar múlt heti kolozsvári fellépésén a századik határon túli koncertjét adta, ami igazi mérföldkő, hiszen nem sokan mondhatják el magukról ugyanezt! Schmiedl Tamás (Smici) énekes gitárossal, és Göbl Gábor basszusgitárossal beszélgettünk.

Három év elteltével ismét Nagyváradon koncertezik a Moby Dick együttes

Forrás: Moby Dick

Pikó Stefánia

– A május 21-ei nagyváradi fellépésetek immár a 103. határon túli koncertetek lesz. Mit jelent ez számotokra?

G. G.: Mi régóta egyben látjuk a Kárpát-medence magyarságát! Kolozsvár, Kassa, Arad volt, s immár Nagyvárad lesz szombat este. Örömöt és megbecsülést jelent, hogy a Moby Dick iránti érdeklődés nemcsak a múltban állt fenn, hanem a mai napig létező valóság. Ötnél sem több azon hazai zenekarok száma, amelyek a trianoni határon kívül, de a Kárpát-medencén belül, száz fellépésnél több lejátszott koncertre lehetnek büszkék.

– Töretlen a Moby Dick sikere. A sok munkának, a dalok mondanivalójának, avagy másnak köszönhető mindez?

Smici: A jól megírt dalok és az általuk közvetített üzenetek a legfontosabbak, ezek teremtenek ideológiát a zenekar körül, ez a leglényegesebb kapocs egy hallgató, rajongó számára, de a sikernek ezernyi más összetevője van. A kitartó, folyamatos zenekari munka, ami nemcsak az albumok megírásában és a koncertezésben merül ki, hanem fontos a folyamatos kapcsolattartás a közönséggel, a médiával. Újabb és újabb tervek, ötletek kellenek, hogy mozgásban maradj, valamivel mindig tovább és előbbre kell lépni és haladni.

– Mindig is szókimondóak voltak a dalaitok. A jövőben terveztek újabb felvételeket?

Smici: Ez egy harcos műfaj, a szókimondás, a lázadás a rock alappillérei, ebből nem is engedünk, ez így egészséges! Tervbe vettük a következő Moby Dick albumot, sőt el is kezdtünk dolgozni rajta. Pár dallal zeneileg már készen is vagyunk, de még nagy munka áll előttünk. A jövő év első felében szeretnénk a rajongókat megörvendeztetni.

– Hogyan tudott a kilencvenes évek első felében egy magyarországi thrash metal együttes zenéje eljutni Erdélybe?

G. G.: Az 1993-as első koncertsorozat előtt csak egy ízben jártam Erdélyben, amikor a hatállomásos sorozatot szerveztem. Tehát csak térképről, a történelemből, és néprajzi, valamint politikai értelemben ismertem Erdélyt. Egy, a hazája dicső múltját ismerő fiatal számára komoly kihívás volt az, hogy egy hatalmi szempontból elfoglalt, a magyar többségű területeken és a vegyes lakosságú térségben hivatalos formában nagy érdeklődésre számot tartó tömegrendezvényt szervezzek. Találjak olyan partnereket, akik adják a személyiségüket egy jogügylethez is, hisz végülis a sportcsarnokok kibérlése révén ezek azok is voltak. A kilencvenes évek első felében még úgy is működni tudott a zenekar fellépése, hogy ahol nem találtam bátor segítőket, ott is sikeresen rendeztem meg a koncertet. Például a temesvári Olimpia Csarnok esetében az egyik oldalon az üzemeltető szervezet, a másikon pedig az én nevem, útlevélszámom és lakcímem állt a bérleti szerződésen… Kezdetben kapcsolatom mindösszesen egy Bukarestből 1987-ben Magyarországra menekült tolmácsból, és egy, a zenekarnak számos rajongói levelet írt marosvásárhelyi srácból – aki persze a barátom is lett –, Boros Olimpból állt. Minden itteni koncert akkoriban a zenekar rizikójára ment, de nem buktunk szinte sehol, megérte vállalkozni.

– Milyen érzés újra koncertezni, utazni, bulizni a rajongókkal az elmúlt két év viszontagságai után, amiket a járvány okozott?

G. G.: A Moby Dick 1987 óta úton van, koncertezik, így a zenész lét természetes közege a közönség előtti színpadon állás. A 2020 márciusban a Kárpát-medencébe is begyűrűzött világjárvány drasztikus csapást jelentett számunkra is! Roppant nehéz volt elengedni nekünk is a fellépések jelentette pozitív adrenalin feelinget, hiszen mindez az életünk szerves része! A járvány miatti közösségi korlátozások nem megítélhető határideje, a tervezhetetlenség volt a legnagyobb probléma. Azok az emberek tudnak leginkább boldogulni, akik jól alkalmazkodnak a különleges helyzetekhez! Kénytelenek voltunk, mint más, mi is alkalmazkodni, áthelyezni életünk súlypontjait a zenekariról a privát feladataink felé.

– Szerintetek lesz még a metál valaha hasonlóan népszerű, mint a kilencvenes években volt?

G. G.: Nem vagyok optimista! Szerintem nem, vagy legalább is ez nem a zenekarokon, a rock műfajában produkciókat előállító művészeken fog múlni, hanem a véleményvezéreken és a média tulajdonosokon. A természetes zenei evolúcióval kialakult rock és más könnyűzenei világgal szemben sikeresen átalakították a fiatal generációk zenei érdeklődését. A bódítószerek totális elterjesztése érdekében leuralta a zenepiacot az elektronikus techno gépzene, és a rap! Egyre lejjebb és lejjebb vitték a zenei minőséget, altáji ingerekre építkeztek a tuc-tuc „művészek”. Az élő zenét előadók szempontjából szomorú folyamatok zajlottak az elmúlt 20 évben. Ezen változtatni szerintem nemigen lehet…

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában