Figyelem!

2023.02.22. 16:06

Közlekedés a körforgalomban: lényeges változás a romániai KRESZ-ben

A többsávos körforgalomban ugyanúgy kell közlekedni, mint bármely többsávos közúton – ez a lényege a február 19-én módosított KRESZ-szabályozásnak. Az autósok körében megoszlanak a vélemények, hogy ez a módosítás könnyíti vagy sem a közlekedést a körforgalomban.

Közlekedés a körforgalomban: lényeges változás a romániai KRESZ-ben

Fotó: Alexandru Nițescu

Pap István

A Románia Hivatalos Közlönyében február 19-én megjelent módosítás kimondja, hogy a körforgalmakban az autósok be kell tartsák a sávban közlekedés szabályait, időben jelezniük kell azt, hogy elhagyják a körforgalmat, és meg kell győződniük arról, hogy ezt megtehetik anélkül, hogy megzavarnák a forgalmat, illetve anélkül, hogy veszélyeztetnék a többi közlekedő biztonságát. Erre a változásra különösen fontos felhívni a figyelmet Nagyváradon, ahol több mint hatvan körfogalom van, nem számítva a különböző munkálatok miatt kialakított ideiglenes körforgalmakat. Laptársunk, a Jurnal Bihorean idézte Ionuț Ciurea, a Pro Infrastructura Egyesület igazgatójának a véleményét, aki szerint a törvénymódosítás tiszta vizet önt a pohárba, mert rögzíti, kinek kell elsőbbséget adnia a körforgalomban. „A KRESZ kimondja, hogy amikor irányt változtatsz, elsőbbséget kell adj. Ez a körforgalmakban vitatható volt, ezért nagyon sok közös vétségből származó baleset keletkezett, mert úgy is lehetett értelmezni, hogy aki a 2-es sávból, azaz a körforgalom közepéből jön, annak elsőbbsége van akkor is, ha sávot vált. Most már figyelni kell, hogy az 1-es sávban van-e jármű, mikor kimegy valaki a körforgalomból, és jelezni is kell, ami eddig nem volt kötelező” – mondta. Véleménye szerint ez a módosítás csökkenteni fogja a balesetek számát.

Mit mond az oktató?

Vannak, akik szkeptikusok az új szabályozást illetően. Somogyi Imre nagyváradi autóvezetés-oktató lapunknak elmondta: félő, az új szabályozás fejetlenséget fog okozni, főleg úgy, hogy a körforgalmak előtti iránymutató útburkolati jelzésekről nem rendelkezik a törvény, tehát nem világos, hogy a sávközlekedés szabályait, vagy az iránymutató jelzéseket kell-e majd követni. „Fel vannak festve a körforgalom előtt az iránymutató útburkolati jelzések, amelyek mutatják, hogy az 1-es sávból jobbra és egyenesen lehet haladni, a 2-es sávból pedig egyenesen és balra, illetve vissza lehet fordulni. Eddig ütközéskor elvileg az volt a hibás, aki az 1-es sávból körbe ment, és nem ment ki az első vagy a második kijáraton, ahogy a körforgalom előtt fel volt festve. A sok vita abból eredt, hogy nem lehetett bizonyítani, hogy ki honnan indult el és hova akart érkezni. Így ugyanolyan sok vita lesz, mert ezek után az 1-es sávból is vissza lehet fordulni, ami eddig szabálytalan volt” – magyarázta. Az oktató hozzátette, hogy ennek a törvénymódosításnak lehet majd egy olyan nem várt következménye is, hogy az autósok hajlamosak lesznek csak az 1-es sávba besorolni, elvégre ott megy ki mindenki a körforgalomból, ahol akar, és ha az autós az 1-es sávban marad, akkor nagyobb bizonyossággal elkerüli azt, hogy egy esetleges balesetnél őt hozzák ki hibásnak.

Somogyi Imre szerint nem a törvényt kellett volna megváltoztatni, hanem az útburkolati jeleket kellene rendesen felfesteni. Mint fogalmazott, „Magyarországon a körforgalmak nagyon jól meg vannak oldva. Ha valaki besorol az 1-es sávba, akkor nem tud balra kanyarodni a harmadik kijárathoz, mert a felfestett folyamatos záróvonal ezt nem engedi, hanem kötelez arra, hogy az autós legkésőbb a másodikon kijáraton elhagyja a körforgalmat, és ha valaki a harmadik kijáraton akar kimenni, akkor eleve a 2-es sávba sorol be. Romániában eddig normális szabályozás volt, a felfestésekkel kellett volna inkább foglalkozzanak. Ha az útburkolati jelzések rendesen fel lennének festve, akkor lehetne szépen közlekedni, de olcsóbb meghozni egy törvényt, mint mindenhol rendesen felfesteni az útburkolati jeleket”. Hozzátette, hogy a törvénymódosítás után az összes felfestést, főleg a körforgalmak bejárata előtt lévő iránymutató nyilakat is át kell festeni, csakhogy erről nem rendelkezik a törvény. Kiemelte, hogy oktatóként ezután is ugyanúgy fogja tanítani a kezdő vezetőket, mint ahogy eddig, mert eddig is és ezután is a legbiztonságosabb közlekedésre fektetik a hangsúlyt. „Eddig is az tanítottuk, hogy figyelni kell a sávváltást egy többsávos forgalomban, de ezután még jobban kell figyelnünk majd” – fogalmazott Somogyi Imre.

Fotós: Alexandru Nițescu

Mit mond a tapasztalt sofőr?

„Na végre, felébredt a román rendőrség is! Európában ez így működik évek óta” – fogalmazta meg az előbbitől homlokegyenest eltérő véleményét Tarsoly János tapasztalt nagyváradi autóvezető. Érdekes módon ő is a magyarországi példát vette mintaadónak, ahol elmondása szerint a két- vagy a háromsávos körforgalomban úgy kell viselkedni, mint egy többsávos úton, amiben van egy kanyar. Tarsoly János szerint az eddigi romániai szabályozás következetlen és illogikus volt, mert ha az autósok egyszerre mentek be a körforgalomba, az egyik az 1-es, a másik pedig a 2-es sávban, akkor eddig az 1-es sávban haladó autó elsőbbséget kellett adjon, hogy kimehessen a körforgalomból 2-es sávban lévő autó. „Ezen változtat a mostani törvény, és az is a normális, hogy aki sávot vált, az adjon elsőbbséget” – szögezte le az autóvezető. Azt is pozitívumnak tartja, hogy a korábbi szabályozás szerint az 1-es sávban közlekedő autónak ki kellett mennie az első vagy a második kijáraton, de az új szabályozás értelmében bármelyik sávból lehet körbe haladni és visszafordulni. Sőt, megítélése szerint a körforgalomban ezen túl előzni is lehet, ha a felfestés ezt lehetővé teszi, ami Magyarországon például eddig is megengedett volt, csak Romániában volt tilos. Mint mondta, „A körforgalomnak nem lassítania, hanem gyorsítania kellene a forgalmat. Az új szabályozással gyorsabb lesz a forgalom, sok problémától meg fogja óvni az embereket és nem lesz annyi veszekedés”. Végzetül hozzátette: „Az új szabály lényegében elmagyarázza, hogy az autósnak úgy kell viselkednie a körforgalomban is, mint egy többsávos úton. Nem fogsz jobbra fordulni a 2-es vagy a 3-as sávból, hanem ha jobbra akarsz kimenni, akkor az 1-es sávból mész ki. Eddig ez volt a probléma, hogy nagyon sok esetben nem adtak igazat annak, aki a jobb oldali sávban haladt és összeütközött azzal, aki átvágta keresztbe az útját, mert ki akart hajtani a körforgalomból”.

Az eltérő vélemények azt sejtetik, hogy a tapasztalat fogja valójában megmutatni azt, mennyire hasznos, biztonságos és hatékony a most bevezetett új közlekedési szabály.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában