4 órája
Egy kutya lehet egyszerre a legjobb barátunk és gyerekpótlék?
A kutyáknak az emberi szociális hálóban elfoglalt szerepét vizsgálta az ELTE Etológia Tanszékének a Scientific Reports folyóiratban kedden megjelent legfrissebb tanulmánya, amelyből kiderül, hogy a kutyával való kapcsolat leginkább a gyerek–szülő és a legjobb baráti kapcsolat keverékeként írható le – közölte az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Természettudományi Karának Biológiai Intézete az MTI-vel.

A kutyák különböző típusú érzelmi és társas támogatást nyújtanak
Forrás: Shutterstock
Fotó: Julia Suhareva
Az ELTE Etológia Tanszék kutatói a tanulmányban feltárják, milyen szerepet töltenek be a kutyák az emberi szociális hálóban. A kutatásban a szakemberek 13 kapcsolatjellemző mentén hasonlították össze a gazda–kutya kapcsolatot négyféle emberi kapcsolattal.

Fotó: glebchik / Forrás: Shutterstock
A kutya–ember kapcsolat nagyon sokrétű
Az eredmények szerint a kutyával való kapcsolat a gyerek iránti szeretet pozitív aspektusait ötvözi a barátság konfliktusmentességével, miközben a kutya-gazda kapcsolatban a gazda egyértelmű hatalmi fölényben van – írták.
A kutatás azt is kimutatta, hogy az emberi kapcsolatokban kapott támogatás mértéke pozitívan függ össze a kutyától kapott támogatás mértékével: a kutyák nem pótlékai, hanem kiegészítői az emberi kapcsolatoknak.
A kutyák, a gyerekekéhez hasonló magas pontszámot kaptak a kutatás során
A kutatás során több mint 700 kutyatartó értékelte a kapcsolatát kutyájával és négy emberi partnerével (gyermeke, romantikus partnere, legközelebbi rokona és legjobb barátja) 13 szempont alapján.
Az eredmények szerint az emberek a kutyával való kapcsolatukkal voltak a legelégedettebbek, a kutyát tartották a legjobb társaságnak, és úgy érezték, hogy a kutya szereti őket a legjobban.
A kutyák, a gyerekekéhez hasonló magas pontszámot kaptak gondoskodás és a kapcsolati megbízhatósága terén, ugyanakkor – a legjobb barátokhoz hasonlóan – alacsony konfliktusszint jellemezte a velük való kapcsolatot. Mindezek mellett viszont a kutyákkal való kapcsolatban sokkal nagyobb volt a hatalmi egyenlőtlenség, mint bármelyik emberi kapcsolatban.
A közleményben idézték Kubinyi Enikőt, az Etológia Tanszék és a MTA-ELTE Lendület Társállat-kutató Csoport vezetőjét, aki hangsúlyozta, hogy a gazdák szinte teljes kontrollt gyakorolnak a kutyáik felett: ők hozzák meg a döntéseket, ők szabják meg a szabályokat. Ez a kiszolgáltatottság és irányíthatóság hozzájárulhat ahhoz is, hogy a gazdák ilyen magasra értékelik a kutyájukkal való kapcsolatot – mutatott rá.
Akik kevesebb támogatást kapnak az emberektől,azok inkább a kutyájukra támaszkodnak?
Kubinyi Enikő szerint az eredmények rávilágítanak arra, hogy a kutyák egyedi szerepet töltenek be szociális világunkban: érzelmi közelséget nyújtanak, mint egy gyerek, konfliktusmentességet, mint egy barát, és kiszámíthatóságot, amely az ember által irányított kapcsolatból fakad. Talán ezért tudunk olyan mély és kielégítő kapcsolatot kialakítani velük – magyarázta.
A kutatás azt is vizsgálta, hogy a kutyával és az emberekkel fennálló kapcsolat értékelései hogyan függnek össze egymással. A kutatók azt találták, hogy
aki az emberi kapcsolataiban több támogatást kap, az a kutyával való kapcsolatából is több támogatást nyer.
„Azt feltételeztük, hogy akik kevesebb támogatást kapnak az emberektől, inkább a kutyájukra támaszkodnak – de az eredményeink nem ezt igazolták” – idézte a közlemény Ujfalussy Dorottyát, az ELTE Biológiai Intézetének tudományos munkatársát, aki szerint a mintákban nem tűnt úgy, hogy a kutyákat az emberek az emberi kapcsolatok hiányának pótlására használnák.
Ugyanakkor a kutatók hangsúlyozták, hogy az alanyok önkéntesek voltak, akik feltehetően az átlagosnál elégedettebbek kapcsolataikkal. Ezért a tanulmány valószínűleg nem tükrözi a sérülékenyebb társadalmi csoportokat, amelyek tagjai jobban rá lehetnek utalva a kutyákra érzelmi támogatás szempontjából.
A kutyák különböző típusú érzelmi és társas támogatást nyújtanak attól függően, hogy a gazdájuknak mire van szüksége
– tette hozzá Turcsán Borbála, a tanulmány első szerzője. Van, aki főként társaságot és szórakozást keres bennük, mások megbízhatóságra és érzelmi stabilitásra vágynak, megint mások pedig egyszerűen szeretnének gondoskodni valakiről – mutatott rá.
A kutatók a kutya–gazda kapcsolatot nem sorolták előre meghatározott kategóriákba – mint például „családtag” vagy „háziállat” –, ahogy az korábbi kutatásokban szokás volt, hanem egy új, többdimenziós megközelítést alkalmaztak. Ez a keretrendszer pontosabb képet ad arról, hogyan illeszkednek a kutyák az emberi szociális hálóba és segíthet megérteni azt is, hogy különböző emberek miért az adott formában igénylik leginkább a támogatást a kutyájuktól, és miért lehet olyan mély és fontos ez a kapcsolat sokak számára – írták a közleményben.
Bulvár-celeb
- Ezt igya esténként, ha fogyni szeretne
- Így használja fel a megmaradt húsvéti sonkát!
- Figyelmeztető jelek, amelyeket a teste küld, ha segítségre van szüksége
- Ezeket a növényeket ültesse egymás mellé, hogy gyönyörű legyen a kertje
- A fogmosás elhanyagolása szívrohamot okozhat