2023.09.12. 19:20
A munkálatok finisébe jutott a duális oktatási központ
Kevesebb mint egy hónappal azután, hogy alá lett írva a finanszírozási szerződés, ennek a hétnek a kezdetén a Bihar Megyei Tanács benyújtotta az első elszámolási igényét az oktatási minisztériumnak a duális oktatási központban végzett munkálatokra.
Forrás: Bihar Megyei Tanács
Ciucur Losonczi Antonius
Több mint 61,5 millió lejről van szó, mely összeg az Országos Helyreállítási Alapból (PNRR) lesz utalva. A beruházás teljes költsége bruttó 147 millió lej, melyből az elszámolható önrész nettó 20,8 millió lej. A munkálatok több mint 95 százalékával végeztek, jelenleg folyamatban van a közbeszerzési eljárás a bútorzatnak és különböző felszereléseknek a vásárlására egy millió euró értékben, árajánlatokat szeptember 22-ig várnak. A tervek szerint 2024 januárjában az osztálytermekben már lennének padok és asztalok, a műhelyekben pedig működőképes állapotban gépek. Ilie Bolojan tanácselnök azt nyilatkozta, hogy a héten tendert írnak ki a digitális eszközbeszerzésre is két millió lej értékben. Így a jövő év első napjaitól kezdve már teljes üzemmódban lehetne oktatni azokat a fiatalokat, akik beiratkoztak a duális oktatási kampusz nyolc IX. osztályába, áll a megyei tanács közleményében.
Mint korábban többször is beszámoltunk róla, a kampusz lehetőséget kínál a Bihar megyei diákoknak, hogy korszerű körülmények közt piacképes szakmát tanuljanak, a cégek pedig képzett munkaerőhöz jussanak. Ennek érdekében egy 18 tagú konzorciumot alapított a megyei tanács, a tanfelügyelőség, a Nagyváradi Egyetem, öt szakiskola, több vállalkozás és a Bihar Megyei Cégek Egyesülete. A megegyezés szerint minden diák havi 400-1000 lej közti ösztöndíjban részesül, ingyenesen lakhat a campus internátusában, ingyen szállítják az iskolájából a duális központba, illetve, ha bentlakásos, hétvégenként ingyenesen hazautazhat. Ugyanakkor a bentlakásosok napi háromszor ingyen étkezhetnek, a többiek ingyen ebédelhetnek, a partnercégek pedig úgy is dönthetnek, hogy érdemi ösztöndíjat adnak az éltanulóknak.
A duális központ nem egy új iskola, önálló jogi személyiséggel, hanem a fiatalok továbbra is annak az oktatási intézménynek a diákjai maradnak, ahova beiratkoztak. Csupán a szaktantárgyak elméleti és gyakorlati részét sajátítják el a duális oktatási központban úgy, hogy a vidékiek ott laknak néhány hétig, illetve ameddig szükséges. Három év után művezető mesterként (maistru) hagyhatják el az iskolapadot. Ha akarják, egy évet még járhatnak líceumba, leérettségizhetnek és akár felsőfokú tanulmányokat is folytathatnak doktori szintig. A támogatások az egyetemi évek alatt is járnak, feltéve, hogy olyan karnak a hallgatói, mely ahhoz hasonló képzést kínál, mint amilyen a korábban szerzett mesterségük. A 2023-2024-es tanévre 190 kilencedik osztályos helyet hirdetnek meg, a bentlakásban pedig 140 szálláshely várja a diákokat. A szakok olyan területeket fednek le, mint például a szerelőmunkák; ipari építkezések és egyéb közmunkák; elektromechanika; elektroautomatika és vegyipar. Túljelentkezés esetén a cégek döntik majd el, hogy milyen kritériumok alapján válogatnak a jelöltek közül.