2024.05.13. 13:20
Az intelligenciáról beszélgettek az OMTK-ban
Mi is az intelligencia? Mióta és hogyan mérik? Mi a mértékegysége? Hányfajta intelligencia létezik? Ilyen és még sok más érdekes kérdésre kaphattak választ azok, akik részt vettek csütörtök délután az Országos Magyar Továbbképző Központban szervezett rendezvényen, a 32. Festum Varadinum keretében.

Ciucur Losonczi Antonius
Az érdeklődőket dr. Bántó Norbert földrajztanár, az Országos Magyar Továbbképző Központ vezetője köszöntötte. Felidézte, hogy két évvel ezelőtt a kollégája, Demeter Emőke hívta fel a figyelmét egy módszertanra, mely 8–15 éves gyerekek, fiatalok készség- és képességfejlesztésével foglalkozik. Játszanak, miközben észrevétlenül megtanulnak kommunikálni, csapatban dolgozni, erőforrásokat felhasználni és konfliktusokat kezelni, vagyis olyan problémákat megoldani, melyekkel felnőttkorukban az életük folyamán szembesülni fognak.
A meghívott, Sugár Iván oktatási szakértő felvetette, hogy vajon lehet-e kontrollálni ezt a fejlődést, és egyáltalán van-e értelme ennek a mérésnek? Szerinte igen, hiába mondják egyesek azt, hogy a foglalkozások nélkül is fejlődik a gyerek. Beszélt az intelligenciatesztekről, melynek fő típusai a diagnosztikus, az értékelő és a formatív fejlődést mérő, illetve az adott helyzet függvényében lehet egyéni, csoportos, teljesítménymérő, neuropszichológiai, valamint számítógépes adaptív teszt. „A tanulók gondolkodásának mérését azonban ne zavarjuk össze azzal, amit tudnak!” – figyelmeztetett a szakértő. Elhangzott az is: az intelligenciát sokféleképpen határozták meg, mint komplex fogalom a logika, a megértés, a tudatosság, a tanulás, az érzelmi tudás, az érvelés, a tervezés, a kreativitás és a problémamegoldás kapacitásaira vonatkozik. A pszichológiában arra a mentális képességre utal, mely képes tanulni a tapasztalatokból, alkalmazkodni az új helyzetekhez, megérteni és kezelni az elvont fogalmakat, s a tudást felhasználni a környezet manipulálására. A sikerek ellenére az IQ-teszt relevanciája, hasznossága és legitimitása továbbra is heves vitákat vált ki az oktatók, a társadalomtudósok és a kutatók körében. Viszont a modern világunkban az IQ-teszteket mindenre felhasználják, az iskolai helyezésektől olyan elvont vitákig, hogy például ki a legokosabb szuperhős, magyarázta Sugár Iván.
A rendezvényen a jelenlevők az előadó hallgatása közben egy önértékelési tesztet is kitölthettek.