2024.06.08. 15:21
Elballagtak a nagyváradi Ady Endre Líceum diákjai
Valamivel több mint százharminc diák vett búcsút szombat délelőtt a nagyváradi Ady Endre Líceumtól.

Pap István
A nagyváradi Ady Endre Líceumban szombaton délelőtt szólt a tizenkettedikes diákok számára az utolsó kicsengetés. Az osztályok sorban végigballagtak a tanintézményen, majd a Fő utcán haladva visszatértek az iskola épületébe, ahonnan az udvarra érkeztek meg végül. Itt a verőfényes napsütésben zászlóátadással kezdődött a búcsúztatási ünnepség. Elsőként Vad Márta igazgató mondott beszédet a diákokból, szülőkből, rokonokból, barátokból álló népes hallgatóság előtt, azt kívánva a végzős tanulóknak, hogy „ne éljetek meg soha nehéz éveket, maradjatok együtt, az iskola pedig mindig visszavár.” Cseke Attila szenátor beszédében kifejtette, hogy ez a nap ünnep a családok, az iskola és a város életében is, mert „egy újabb nemzedéket sikerült felruházni azzal a tudással, mellyel ez az iskola rendelkezik”, illetve azért, mert „ezzel a ballagással egy újabb nemzedéket adunk tovább Várad magyarságának”. Végezetül azt kívánta a végzős diákoknak: „ne felejtsétek el soha a gyökereket, Várad városát, Szent László örökségét, a 900 éves magyar múltat, és azt se feledjétek, hogy egy több mint 250 éves épületben tanulhattatok. Hiszem, hogy ezek a gyökerek hozzájárulhatnak ahhoz, hogy az előttetek álló életutatok sikeres legyen”. Pető Dalma önkormányzati képviselő felidézte, hogy a végzős diákok a világjárvány kellős közepén, sajátos, a mindennapokat megnehezítő körülmények között kezdték el a kilencedik osztályt: „hosszú ideig kényszerültetek távol maradni az iskolától, az online tanítás pedig megfosztott benneteket a mindennapi személyes találkozástól. (...) De az elmúlt két év remélem részben kárpótolt titeket, kellő tudással gazdagodtatok”. Pető Dalma kiemelte azt is, hogy az iskola „az életre készít fel: gondolkozni, érezni, megítélni, választani, dönteni tanít a tantárgyakon és a tanár személyiségén keresztül, még akkor is, ha a tantárgy nem válik a kedvencünkké. Legyetek sikeresek életpályátokon, találjátok meg az egyensúlyt a munka és a család között, küzdjetek céljaitokért, vágyaitokért. Ne feledkezzetek meg soha arról, hogy egy közösséghez tartoztok, amely számít rátok”.

Beszédek
Pálos István székesegyházi kanonok Böcskei László nagyváradi egyházmegyei püspök üdvözletét tolmácsolta a diákoknak, többek között kiemelve azt, hogy bár a szabadság szent dolog, de mégsem azt csináljuk, amit akarunk, hanem azt, ami az életfeladatunk, a küldetésünk. „Mi nem önmagunkért vagyunk ezen a világon, hanem azokért, akiket ránk bízott az élet” – hangzott el, majd Herakleitosz nyomán a gondolat, a szó és a tett egységének a fontosságára hívta fel a figyelmet Pálos István. Módi József, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület katekétikai előadójaként és szülőként is felszólalva bátorságot és erőt kívánt a fiataloknak az előttük álló élethez, és a 90. zsoltár üzenetét hangsúlyozva azt tanácsolta a tizenkettedikeseknek: „Istenben bízzatok”. Hangsúlyozta: „Lesznek olyan mérföldkövek az életetekben, amelyek meghatározzák majd azt, hogy milyen irányban haladtok tovább, lesznek szakadékok, amelyeken át kell jutnotok. Merjetek azokkal a kihívásokkal szembenézni, amelyeket ti kell, hogy megharcoljatok” – fogalmazott. Beszédet mondott még Popper Enikő, a szülőbizottság elnöke, aki azzal a jótanáccsal látta el a diákokat, hogy: „Ne a külsőségeket gyűjtsétek, ne a pénzhajhászatot, hanem az igazán fontos dolgokat, a szeretetet, mások elfogadását, türelmet, és akkor este, amikor lefeküsztök, nem fáradtság és elkeseredés lesz a lelketekben, hanem nyugalom és béke”. Majd a tizenegyedik osztályosok nevében Orbán Eszter búcsúztatta a végzős diákokat, ezt követően a tizenkettedikesek nevében Dénes Eszter köszönt el diáktársaitól. A Zabhegyező gyermekanimátorok nevében Balla Johanna búcsúzott a Zabhegyezők lelkes csapatától.

Díjazások
Az iskola kulcsának jelképes átadás után a legkiválóbb tanulók díjazása következett. Vad Márta elmondta, hogy a 2023–24-es tanévben 132 végzős diákja volt az iskolának, közülük négyen színtízessel végeztek, 9-es feletti átlagot ért el 95 diák, 8-as feletti átlaggal pedig 28 tanuló végzett. A négyéves átlagokat figyelembe véve két színtízes tanuló lett évfolyamelső: Blaskó Nóra és Csákányi Zita-Tünde. Évfolyammásodikok lettek Ambrus Kinga-Orsolya és Székely Renáta-Dalma, míg Kovács Rebeka évfolyam-harmadikként zárta középiskolai tanulmányait. Kiosztották a rendkívüli igazgatói elismeréseket, és jutalmazták azokat a szülőket is, akik sokat segítettek az iskolának, és gyermekük most végzett. Köszöntötték a végzős osztályok osztályfőnökeit is, köztük az idén nyugdíjba vonuló Nagy Zoltánt, aki 43 éven át tanított az Ady Endre Líceumban. Rövid műsor, majd a Szózat és a végzősök dalának felcsendülése után a tizenkettedikesek elengedték az addig a kezükben tartott lufikat, ezzel jelképesen is kifejezve azt, hogy kirepülnek az iskola falai közül, és immár önállóan, saját útjukat járják.
Adys ballagás, 2024.
nállóan, saját útjukat járják.