2024.06.17. 12:26
Tájékoztatás a lejárt gyógyszerek leadásáról
Érvénybe lépett a lejárt vagy fel nem használt gyógyszerek lakosságtól való begyűjtését szabályozó törvény, és megszületett a módszertan is, így a Nagyváradi Polgármesteri Hivatal és a Bihar Megyei Sürgősségi Klinikai Kórház is közleményben tájékoztatja a lakosságot arról, hogy mit is kell tenniük a lejárt gyógyszereikkel.

Illusztráció
ERDON-összeállítás
Éveken át problémát okozott a Bihar megyei lakosoknak, hogy leadják a lejárt vagy fel nem használt gyógyszereiket. Nem feltétlenül az akarat hiányzott, hanem inkább az, hogy nem volt hova vinni ezt a fajta hulladékot. Eddig csupán néhány gyógyszertárban lehetett leadni ezeket, idéntől viszont ezt a feladatot az állami és magánkórházak veszik át. A Bihar Megyei Klinikai Kórház közleményben értesíti a lakosokat, hogy a fel nem használt vagy lejárt gyógyszereiket a megyei kórház Fő utcai épületében lehet leadni (Republicii 37. szám, 2. szoba, a fertőző betegségek II. osztály felé) szerdánként 9 és 12 óra között. Az átvételi folyamat hatékonyabbá tétele érdekében arra kérik a lakosokat, hogy egy gyógyszerlistával érkezzenek a leadási helyszínre. Az ívet a kórház honlapjáról (spitaljudetean-oradea.ro) lehet letölteni a Közérdekű információk/Típuskérvények menüpont alól. A listára fel kell írni a leadott gyógyszerek nevét és a mennyiséget. A leadáskor a gyógyszereket ki kell szedni a kartondobozukból, ez utóbbiakat külön gyűjtik össze. Továbbá a túlnyomásos eszközöket, mint például az inhalátorokat, aeroszolokat és sprayeket szintén külön gyűjtik. Viszont egyes gyógyszereket a törvény szerint a kórházak nem gyűjthetik be, mégpedig a pszichotrop és kábítószereket (altatók, nyugtatók stb.), ezeket a gyógyszertárakba kell visszavinni.
Nagyváradon nem csupán a megyei kórháznál lehet leadni a gyógyszereket. A Bihar Megyei Közegészségügyi Igazgatóság (DSP) már június elején tájékoztatott azokról az egészségügyi intézményekről, ahova el lehet vinni a gyógyászati hulladékokat. Bihar megyében 22 állami és magánkórház (18 városi és 4 vidéki) veszi át a lakosságtól a fel nem használt és/vagy lejárt szavatosságú gyógyszereket a megadott napokon. Városunkban a megyei kórházon kívül a további helyek a következők: CFR kórház (Fő utca 56. szám), kedd és csütörtök 10–11 óra; Pelican kórház (C. Coposu utca 14A–14B szám), hétfő 14–15 óra; Euclid kórház (Lukács György/Nicolae Jiga utca 15. szám), szerda 8–9 óra; Clinic New Medics kórház (Kiev utca 3. szám), kedd 9–11 és csütörtök 13–15 óra; LaserSystem kórház (Ceyrat utca 29. szám), kedd 9–10 óra; Lavinia Davidescu Klinika (Kálvária/G. Doja utca 1A), hétfő 8–10 óra; Medetil Klinika (Olimpiadei utca 14. szám), hétfő 14.30–15.30 óra.
A megyében a következő egészségügyi egységeknél lehet leadni a gyógyszereket: élesdi városi kórház (1 Decembrie utca 3. szám), hétfő 13–15 és szerda 9–11 óra; félixfürdői orvosi rehabilitációs kórház (Belényesi út 30. szám), hétfő és péntek 9–12 óra; belényesi Ep. N. Popovici Városi Kórház (Română utca 7. szám), kedd és csütörtök 10–12 óra; barátkai többfunkciós központ (Barátka 124. szám), kedd 10–12 óra; margittai Dr. Pop Mircea Városi Kórház (Eroilor utca 12–14. szám), szerda 11–12 óra; diófási (Nucet) pszichiátriai kórház és a hozzá tartozó orvosi-szociális segítségnyújtási egység (Pescăruşului utca 5. szám), csütörtök 9–10 óra; papfalvai orvosi-szociális segítségnyújtási egység (Papfalva/Popești 10. szám), hétfő és kedd 12–14 óra; szalontai városi kórház és a hozzá tartozó orvosi-szociális segítségnyújtási egység (I. Cantacuzino utca 2–4. szám), kedd és csütörtök 10–12 óra; a váradszentmártoni Auxologico President Kórház (Kordó 330. szám), szerda 9–12 óra; vaskohsziklási (Ştei) városi kórház (Cuza Vodă utca 5. szám), kedd és péntek 10–11 óra; vaskohsziklási pszichiátria (Zorilor utca 26. szám), hétfő és péntek 10–11 óra; érmihályfalvi orvosi-szociális központ (Munkácsy Mihály utca 5/A), kedd 10–12 óra.
A váradi polgármesteri hivatal közleményében kitér arra is, hogy miért fontos a lejárt vagy fel nem használt gyógyszerek megfelelő gyűjtése. A háztartási hulladékok közé dobott gyógyszerek szennyezhetik a környezetet, a talajt és a vizet, negatívan befolyásolva az ökoszisztémát és a vízi élővilágot. Továbbá a nem megfelelően gyűjtött és tárolt gyógyszerek a gyermekek vagy az állatok véletlen mérgezéséhez vezethetnek, és hozzájárulhatnak az antibiotikum-rezisztencia kialakulásához.