2024.06.26. 10:17
Nemzetközi fotókiállítás nyílt a várban
A Szent László Napok keretében nemzetközi fotóművészeti kiállítás nyílt a Slash Light Kulturális-Művészeti Egyesület szervezésében hétfő délután a nagyváradi vár M épületében. Weiss István (Németország), Krajnik Tibor, Mészáros Varga Erzsébet és Vasile Gheorghe munkáit lehet megtekinteni június 30-ig.
Fotó: Ciucur Losonczi Antonius
Ciucur Losonczi Antonius
Expositio - Augmented Creativ Process - ACP Graphy, AI Postproduction (magyarul: kiterjesztett, kibővített kreativitás, illetve minden lehetőség felhasználása a kreatív munka szolgálatában) az időszakos kiállítás címe. „Ez a fogalom és elnevezés teljesen új a művészetben, mert már túllép a kísérleti jellegen. A tárlat tulajdonképpen ennek a premierje”, lehetett olvasni a meghívóban.
A szokásokhoz híven idén is a Szent László Napok szervezői csapata nevében Habinyák István köszöntötte az érdeklődőket, majd a Slash Light Egyesület elnöke, Mészáros Varga Erzsébet szólt az egybegyűltekhez. „Olyan korban élünk, amikor az eddigi kreativitás nem elég. Még többre van szükség ahhoz, hogy a magunk lehetőségeivel felhívjuk a figyelmet a kor égető gondjaira. A művészet eszköztára ugyan szerény, de reménykedünk abban, hogy ezen kiállítás üzenete sok mindenkihez eljut, és talán a világunk egy kicsivel jobb lesz”, jelentette ki Mészáros Varga Erzsébet.
Fried Noémi Lujza újságíró, a Várad folyóirat szerkesztője arra hívta fel a figyelmet: a művész csak az egyik résztvevője az alkotásnak, a teremtésnek, hiszen szükség van a nézőre is, aki szintén a saját szubjektív tapasztalataira, látásmódjára, értelmezési kereteire építve, és akár pillanatnyi hangulatától függően is a maga számára dekódolja a képek üzenetét, befogadja az alkotást. Vannak ugyanis egyetemes emberi érzések, mint a szeretet vagy a gyűlölet, de a finomhangolásunk egyénenként különböző – az alkotóké és a befogadóké is.
Beszélt arról is Fried Noémi Lujza, hogy számára Weiss István sötétebb tónusú, olykor apokaliptikus látomásokat idéző képei azt üzenik: merjünk szembenézni a bennünk is lakozó sötétséggel, hogy az ne növekedhessen tovább. Krajnik Tibor képeinek színei arra emlékeztetik: ne csak fekete-fehérben lássuk a világot, hiszen számtalan színe van az életnek, még akkor is, ha azok közül néha csak a sötétebb tónusok láthatóak. Gheorghe Vasile sorozata arra figyelmezteti: becsüljük meg a mindenkori szabadságunkat, még akkor is, ha az olykor csak egy lépésnyi vagy lélegzetvételnyi. Mészáros Varga Erzsébet emberalakjai és természet ihlette képei pedig azt juttatta az eszébe, hogy teremtett világunkban minden mindennel összefügg, még ha ezeket az összefüggéseket nem is mindig sikerül azonnal megértenünk.
A továbbiakban Vasile Gheorghe tanár is értékelte a kiállítás képeit, majd Weiss István, az ötletadó kiállító művész, aki mindvégig élő kapcsolásban volt a jelenlevőkkel, fogalmazott meg néhány gondolatot a kiállított anyagról, a hagyományos és a digitális technikáról, illetve arról, hogy miként és miért használták ki a mesterséges intelligenciával való ötvözés kínálta lehetőséget. Zárásképpen Virányi Attila, a Metropol Group alapítója és frontembere adott meghívott zenészbarátai közreműködésével (Szász Ferenc, Seidler András és Kovács Mara) egy minikoncertet. Felcsendült: Hideg hajnal, Ha még egyszer, Otthon, Lépteim nem számolom, Égig érhetne az ének.