2024.06.03. 11:01
Óriási veszteséggel zárták az évet a földgáz árának megugrása miatt
A tavalyi évet több mint 51 millió lejes veszteséggel zárta a Nagyváradi Hőszolgáltató Vállalat. Ez még a 2022-es eredménynél is gyengébb teljesítményt jelent, amikor csak 17 millió lejes veszteséget hozott össze a vállalat.
Forrás: termoficareoradea.ro
Pap István
Az önkormányzati választások előtti utolsó ülését tartotta meg csütörtökön a nagyváradi helyi tanács, és bár zömében olyan előterjesztések kerültek napirendre, amelyek nem sok vitára adtak alkalmat, mégis akadt néhány ügy, amelyben a nagyváradi helyi hatalom és ellenzéke összeakaszthatták a bajszukat. Ezek közül is a legnagyobb vitát a Nagyváradi Hőszolgáltató Vállalat pénzügyi helyzete váltotta ki.
A szociáldemokrata párti (PSD) Adrian Madar szóvá tette, hogy a vállalat a tavalyi évet közel 52 millió lejes veszteséggel zárta, majd arra volt kíváncsi, hogy milyen stratégiája van a vállalatnak, illetve a városvezetésnek a negatív tendenciák megállításában, ugyanis tavaly nőtt a földgáz ára, amire a hőerőműnek szüksége van a hőenergia előállításához, ráadásul csökkent az elektromos energia ára, amit a Hőszolgáltató Vállalat értékesít. Mindezek olyan kockázati tényezők, amelyek oda vezetnek, hogy a váradi lakosok még többet kell majd fizessenek a következő fűtési szezonban a hőenergiáért. Válaszában Florin Birta elmondta, hogy az önkormányzatnak 2008 óta van távfűtési stratégiája, ennek eredményeképpen a hálózat működőképes és a lakosság sem a legnagyobb árat fizeti az országban a hőenergiáért, noha a legkisebb támogatást kapja az önkormányzattól a fűtésszámlák kiegyenlítésére. Ugyanakkor arra is fel kell készülni, hogy hamarosan ki kell vezetni a lakossági fogyasztás önkormányzati szubvencióját.
Liviu Mihai Sabău-Popa azt kérdezte a napirendi pont vitáján, hogy mi lesz a Hőszolgáltató Vállalat 2023. évi veszteségeivel: „Ezeket átveszi a váradi polgármesteri hivatal, és akkor ezek bujtatott támogatásként fognak megjelenni a Hőszolgáltató számára?” – kérdezte a tanácsos. Călin Ungur, a Hőszolgáltató Vállalat vezérigazgatója válaszában kifejtette, hogy a földgáz ára sokkal nagyobb ütemben emelkedik, mint az elektromos energia ára, ami miatt megnőttek a vállalat kiadásai, ellenben csökkentek a bevételei. Ugyanakkor emelkedett az ún. zöld bizonylatok ára is, amelyeket minden olyan létesítménynek, intézménynek meg kell vásárolnia, amelyek szennyezik a környezetet. Ungur hozzátette: a vállalat azt a stratégiát követi, hogy csökkenteni igyekszik a hálózati veszteségeket, emellett pedig a lehető legnagyobb mértékben igyekszik kiterjeszteni a geotermikus hőszolgáltatást. Sabău-Popa kérdésére Eduard Florea, az önkormányzat gazdasági igazgatója válaszolt: „Most a vállalat előző évi pénzügyi kimutatását hagyjuk jóvá. A vezetőség legalább hat-hét megoldási javaslatot talált a veszteségek fedezésére. Ezek közül az egyiket a városi tanács elé terjesztik szavazásra egy következő ülésen”. A Hőszolgáltató Vállalat tavalyi évi pénzügyi jelentését a helyi tanács liberális többségű frakciójának igen szavazataival fogadták el. A PSD és az RMDSZ tartózkodott.