2024.06.24. 16:59
Színpadtervekből nyílt kiállítás
Bagossy Levente Jászai Mari-díjas díszlettervező színpadterveiből nyílt kiállítás a Szent László Napok nulladik napján, vasárnap délután a Partiumi Keresztény Egyetemen.

Fotó: Alexandru Nițescu
János Piroska
Részletgazdag színházi díszletmakettekből álló kiállítást nyitottak meg a 12. Szent László Napok nulladik napján, vasárnap délután a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem Partium-épületében. A vágy villamosa, Mesél a bécsi erdő, Don Giovanni, az Úrhatnám polgár csak néhány azon előadások közül, amelyeknek díszletei megelevenednek a tárlaton. A kiállítást az alkotó, Bagossy Levente jelenlétében nyitotta meg Zatykó Gyula, a Szent László Napok főszervezője, Kósa András László, a bukaresti Liszt Intézet igazgatója és Balázs Zoltán, a Partiumi Keresztény Egyetem Művészeti Tanszékének vezetője. A megjelenteket Zatykó Gyula köszöntötte, rámutatva: az egyhetes programsorozat célja az értékek felmutatása, ez elv mentén szerveződött a rendhagyó kiállítás is. A tárlatnak Nagyvárad a negyedik állomása, eddig ugyanis a bukaresti Liszt Intézet és a Magyar Művészeti Akadémia szervezésében a maketteket Bukarestben, Temesváron és Aradon láthatta az érdeklődő közönség. A román fővárosban 2022 novemberében a Nemzeti Színházi Fesztiválon mutatták be a tárlatot, amely nagy sikernek örvendett, 2023-ban Temesvárra az Európa Kulturális Fővárosa programsorozat keretében érkezett meg, az elmúlt hónapban pedig Aradon az Új Színházi Fesztivál során lehetett megtekinteni – részletezte a kiállítás előtörténetét Kósa András László, a bukaresti Liszt Intézet igazgatója. A kiállítás augusztus 15-ig látogatható a PKE Partium-épületében, ezt követően augusztus végén a marosvásárhelyi Vásárhelyi Forgatagon találkozhatunk vele – tette hozzá, köszönetet mondva egyúttal a házigazda PKE Művészeti Tanszéknek és annak vezetőjének, Balázs Zoltánnak.

A kiállítás negyedik helyszínéhez, Nagyváradhoz személyes kapcsolat is fűzi Bagossy Leventét, ugyanis, mint a tárlatnyitón elmondta: apai dédnagyapja itt volt állomásfőnök. A kiállítási tárgyakkal kapcsolatosan megjegyezte: ezek mind létező előadások látványtervei, kivételt képez az Oidipusz gyermekei, amelyhez végül egy másik díszlet valósult meg. A makettek könnyű dobozokba készültek, hiszen számtalan helyre kell elvinni ezeket: a rendezőhöz, a színházba elfogadásra, olvasópróbára, végül pedig a kivitelező műhelybe – jegyezte meg az alkotó. A vasárnap megnyílt tárlaton az elmúlt 30 évben készült 20 makettet lehet megtekinteni.

Balázs Zoltán tanszékvezető rámutatott, a Bukarest–Budapest–Nagyvárad hármasát magába foglaló együttműködés jó példa arra, miként lehet kulturális utak mentén építeni a saját kultúránkat.
A továbbiakban maga az alkotó tartott tárlatvezetést az érdeklődők számára, rámutatva egy-egy alkotás kulisszatitkaira.