2024.08.01. 12:44
A környezettudatosság lesz a nyár végi nemzetközi ifjúsági csere témája
Szücs-Pap Enikő
A média szerepe az újrahasznosításban elnevezéssel szervez Erasmus+ mobilitási programot összesen huszonnégy észtországi, magyarországi, romániai és szerbiai fiatal, valamint országonként egy-egy kísérő bevonásával az Ér Hangja Egyesület Székelyhídon augusztus 30. és szeptember 6. között. Az egyhetes találkozó során a résztvevők műhelymunkákon, képzéseken és gyakorlati tevékenységeken vesznek részt, melyek célja, hogy fejlesszék a médiatartalmak elemzéséhez szükséges képességeiket. Olyan témákat tárgyalnak majd, mint a hamis információk azonosítása, a források ellenőrzése és a hamis hírek környezetvédelemre gyakorolt hatásának megértése. Jelentkezni augusztus 10-ig lehet, az ezzel kapcsolatos további részletek az Érhangja International Facebook-oldalon találhatók.
A nemzetközi ifjúsági csere megvalósításával a környezettudatosság fontosságára akarja felhívni a figyelmet a közös pályázás útján európai uniós támogatást nyerő négy partnerszervezet. Hidakat építenek nemcsak a fiatalok és a média között, hanem olyan különböző kultúrájú fiatalok között is, akiknek közös célja a környezetvédelem és a fenntartható fejlődés előmozdítása. Fontos célkitűzés, hogy növeljék a fiatalok elkötelezettségét a környezetvédelem és a fenntartható fejlődés iránt, különös tekintettel a vidéki területeken élő vagy alacsony iskolai végzettséggel rendelkező fiatalokra. Ugyanakkor szeretnék a média nyújtotta lehetőségeket felhasználni a kritikai tudatosság és a környezeti kérdések, valamint a média rájuk gyakorolt hatásának mélyebb megértésére. Fontos szempont, hogy a fiatalok tájékozott és felelős médiafelhasználókká váljanak, kritikusan értékeljék a kapott információkat, és hozzájáruljanak a fenntarthatósági magatartások terjesztéséhez.
A projekt tevékenységei révén a fiatalok nemcsak ismereteket, hanem gyakorlati készségeket is szereznek, amelyek segítik őket a klímaváltozás és a fenntarthatóság összetettségének megértésében, valamint aktívan részt vehetnek az ökológiai kezdeményezésekben. Hosszú távon pedig mindez hozzájárul ahhoz, hogy aktív állampolgárokká váljanak, és nagyobb szerepet vállaljanak a civil elkötelezettségben, minden szinten bekapcsolódjanak a környezetvédelmi projektekbe.
A környezettudatosság napjaink egyik legfontosabb témája, az emberi tevékenység környezetre gyakorolt hatása pedig az egyik legégetőbb probléma, amelyre választ kell találnunk. Ebben bárki aktív szerepet vállalhat, a projekt pedig szilárd alapot teremt egy olyan jövő számára, amelyben a fiatalok felkészültek a környezeti kihívások kezelésére, átalakítják közösségeiket, és egy zöldebb, tudatosabb társadalmat formálnak.
A projekt az Erasmus+ program finanszírozásával valósul meg.