Csillaghullás

2024.08.06. 14:45

Közeledik a Perseidák meteorraj gyakorisági maximuma

Illusztráció

BN-összeállítás

Köztudottan az augusztus a gyakori hullócsillagok hónapja, a legtöbb meteor augusztus 11–14. között figyelhető meg térségünk fölött. A bukaresti Amiral Vasile Urseanu Obszervatórium szakemberei szerint a maximum augusztus 12-én, hétfőn 16–19 óra között lesz, a nappali időszak miatt azonban a maximumot megelőző, illetve az azt követő napokban érdemes kémlelni az éjszakai égboltot. A hullócsillagokat legjobban tiszta égbolton, fényszennyezés-mentes helyen lehet megfigyelni, ezért a nagyvárosok nem ideálisak ehhez az időtöltéshez. A szakemberek ajánlása szerint legjobban a hegyekben vagy falun lehet megcsodálni a meteorokat, vagy alkalmasak erre a nagyvárosok mellett kialakított megfigyelő helyek is. Jó hír, hogy az említett időszakban a növekvő Hold nem fogja zavarni a látványt.

„Megfelelően sötét helyen már a sötétedés beállta után érdemes keresni a meteorokat, a maximum ideje körül akár óránként 75-100 meteort is megfigyelhetünk, nálunk a későbbi sötétedés miatt valamennyivel kevesebbet. Egy tipikus Perseida meteoroid (az a törmelékanyag, amely meteorrá válik) a Föld légkörébe való belépési sebessége 59 km/s, méretük pedig porszemcsékhez hasonló, de lehetnek borsó vagy akár dió méretűek is (ezek már nagyon fényes tűzgömböket képesek létrehozni). A legtöbb Perseida meteor nem éri el a Föld felszínét, a belépéskor nem a hagyományos értelemben égnek el, hanem a rendkívül nagy mozgási energiájuk a légkör molekuláit „ionizálja” (elektronjaitól időlegesen megszabadítja), ennek a közvetett hatását látjuk fényfelvillanásként. Nagyjából 90 km-re vannak a Föld felszínétől, amikor először szabad szemmel megfigyelhetők, és másodpercek alatt (a felvillanások idején) nagyjából 30 km magasságig süllyednek. Amelyik meteor túléli ezt a légköri becsapódást, ezután kihuny, és szabadesésben érkezik meg a felszínre. A maximum lezajlása után napról napra kisebb gyakorisággal látszanak még Perseidák egészen augusztus 24-e körülig” – írják a Svábhegyi Csillagvizsgáló honlapján közzétett cikkben. Egy meteorraj tagjai az égbolton egy bizonyos pont irányából látszanak érkezni, amit radiánsnak hívunk. A Perseidák esetén ez a pont a Perzeusz csillagképben található, a meteorraj innen kapta a Perseidák nevet. A legtöbb meteort nagy eséllyel a hajnali szürkület előtt lehet észlelni (ekkor fordul a Föld a meteorok érkezési irányába, azaz „szemből” érkeznek), és ekkor látszik a radiáns is a legmagasabban az égbolton.

 


 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában