Vetítések

2024.09.28. 12:21

A TIFF „jegyében” telik a hétvége Nagyváradon

Öt különböző helyszínen zajlottak/zajlanak idén a TIFF filmfesztivál eseményei Nagyváradon. Filmvetítésekkel, filmkoncertekkel, közönségtalálkozókkal, gyermekprogramokkal készültek az érdeklődők számára.

A TIFF „jegyében” telik a hétvége Nagyváradon

Fotó: Alexandru Nițescu

Pap István, P. Nagy Noémi

A nagyváradi színházban tartották a TIFF filmfesztivál hivatalos megnyitóját pénteken este hét órától. A Nagyváradon immár hetedik alkalommal megrendezett eseménynek megadták a módját: a színház lépcsőjére vörös szőnyeget terítettek, hogy a helyszínre érkező nézők sztároknak érezhessék magukat, a bejárat előtt a szervezők ropogtatnivalót, a színház előcsarnokában pedig bort kínáltak a szép számú közönségnek.

 

A megjelenteket Claudia Droc, a TIFF Nagyvárad menedzsere köszöntötte, kiemelve azt, hogy a tavalyi idényen sokan vettek részt a vetítéseken, de az idén még több az érdeklődő. Majd Mihai Jurca, Nagyvárad városmenedzsere lépett színpadra, aki röviden felidézte, hogyan született meg nyolc évvel ezelőtt a TIFF Nagyvárad ötlete. Az esemény az évek során komoly fejlődésen ment keresztül, „sosem gondoltam volna, hogy eljutunk öt helyszínig” – jegyezte meg ennek kapcsán Jurca, utalva arra, hogy ebben az évben öt különböző helyen zajlanak a TIFF eseményei.

 

Majd ismét Claudia Droc vette át a szót, aki Nagyvárad multikulturális gazdagságáról, valamint magának a fesztiválnak a programjáról beszélt. Kifejtette, hogy a fesztivál csak akkor tud fejlődni, ha minél többen látogatják az eseményeket, és van is mit nézni, hiszen a programban vígjátékok, gyerekfilmek, családi alkotások, díjazott filmek, román, valamint a legfrissebb magyar filmek láthatók.

A köszöntések után színpadra lépett a Sebastian Burneci Trio, amely kellemes jazzmuzsikát játszott: a zongora, trombita, szaxofon felállású formáció híres filmek zenéit adta elő. Ezt követően az Exférjek című amerikai filmet vetítették le a színház közönségének.

 

Különlegességek a fesztivál műsorán

Két különlegességet is láthatott, hallhatott szombaton a TIFF Nagyvárad közönsége. Kora este hat órától Ernst Lubitsch német rendező 1919-ben készült A baba és Az osztrigakirálynő című két némafilmjét vetítették le a Nagyváradi Állami Filharmóniában koncertfilm keretében, az alkotások zenéjét ugyanis élőben szolgáltatta Simona Strungaru zongoraművész-zeneszerző, Irina Ionescu szopránénekesnő és az erre az alkalomra összeállt kamarazenekar. Élmény volt több mint száz év távlatából megnézni ezeket a közvetlenül az első világháború után készült, mégis humorban bővelkedő alkotásokat. A muzsikusok követték a vetítőn látható eseményeket, és a jelenetek hangulatának megfelelő zenei aláfestést nyújtottak, ezzel mintegy hidat képezve az időben a jelen és a múlt között.

Fotó: Pap István

Este nyolc órától a neológ zsinagógában a 110 éves magyar animáció előtt tisztelegtek a szervezők, a páratlanul gazdag és inventív magyar animációs filmkultúra tizenhárom darabját vetítették le a szép számban megjelent érdeklődőknek. Az animációs rövidfilmek tematika, technika, hangulatvilág szempontjából is rendkívül változatosak voltak: A szél filozofikus víziója, a gyermeki tudatba beivódott ideológiai torzulásokat gyerekrajzokkal kifejező Ünnepeink, az erős társadalmi kritikát megfogalmazó Koncertissimo, a Rend a házban vagy a Babfilm, az egyéni bűntudatot feldolgozó Holtágban vagy a környezetvédelem problémáját felvető Isten veled, kicsi sziget című alkotás megannyi sajátos világlátás és művészi kifejezési mód pár perces művekben összefoglalva. Az abszurd, a mágikus realizmus és a szürrealizmus jegyeit viselik magukon a Koncertissimo, az Álomfejtő, a Ló a házban és a Körúti esték című alkotások, melyek szintén láthatók voltak szombaton este. Levetítették ugyanakkor a két nemzetközileg is legsikeresebbnek számító magyar animációs filmet: Rófusz Ferenc A légy című alkotását, mely az első Oscar-díjas magyar film lett 1981-ben, valamint Jankovics Marcell 1974-es Sisyphus című alkotását, melyet Oscar-díjra jelöltek, illetve több nemzetközi díjjal jutalmaztak. A 83 perces vetítés magán a művészi élményen kívül ösztönzést is nyújtott arra, hogy a nézők még jobban beleássák magukat a magyar animációs filmek rengetegébe.

Fotó: Pap István

Mini TIFF

A gyermekeknek és fiataloknak is készültek programmal a TIFF Nagyvárad szervezői. A Mini TIFF keretében szombaton és vasárnap tartottak vetítéseket a Transilvania stúdióban. Az egész családnak szóló filmválogatás a barátságról, a bátorságról, a szerelemről vagy a családtagok közötti kapcsolatok kezeléséről szólt.

Forrás: TIFF

Szeptember 28-án a Legendárium-rajzfilmsorozat második évadának első öt részét lehetett megnézni először magyarul, majd román szinkronnal. A sorozat második évada a Kárpát-medencei magyar mondákkal és legendákkal ismerteti meg a nézőket, szombaton A Pogányvár kincse, A Tisza óriásai, Csontkirály és Babkirály, A Fertő tó megmentése és Az Aranycsikó című részeket láthatta a közönség. Míg a magyar vetítés csupán félig töltötte meg a stúdió nézőterét, addig a román vetítésre eladtak minden jegyet, sőt néhányan inkább beültek a magyar vetítésre, csak, hogy megnézhessék a rajzfilmeket. Ugyanaznap délután már a tizenéves korosztályt megszólító Horia című román–bolgár–szerb koprodukcióban készült filmet vetítették. Vasárnap szintén egy animációs filmmel indult a program, a Rókus és Rézi megmenti az erdőt című holland–belga–luxemburgi koprodukcióval, majd délután a családi kapcsolatokról szóló Lefkovicsék gyászolnak című magyar filmet vetítették le. A film Breier Ádám rendező első nagyjátékfilmje. A Mini TIFF keretében kiegészítő programként vasárnap animációs műhelyt is szerveztek gyermekeknek a váradi várban.

Forrás: TIFF

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában