2024.10.13. 15:31
A fotográfia eszközeivel egyesítik a nemzetet
A Kárpát-medencei Magyar Fotóművészeti Társaság (KMFT) tagjainak éves vándorkiállítását nyitották meg pénteken este a debreceni Partium Házban (Piac utca 81. szám), Bihar megyei résztvevőkkel. A tárlat egy hónapig marad a cívisvárosban.

A szerző felvételei
Ciucur Losonczi Antonius
A vernisszázst egy szakmai találkozó vezette fel, melyen Tóth István fotóművész, a nagyváradi Euro Foto Art Nemzetközi Egyesület alapító-elnöke, a KMFT alelnöke tartott előadást. Mint elhangzott, szeptember 20–22. között zajlott a szegedi székhelyű Kárpát-medencei Intézethez tartozó Kárpát-medencei Magyar Fotóművészeti Társaság (KMFT) éves alkotótábora Királyszálláson, tizenhét résztvevővel. Lehetőség nyílt a szakmai tapasztalatcserére, egyéni és csoportos beszélgetésekre, de „lazább” programok is voltak, például borkóstolók, kiállításmegnyitók – elevenítette fel az élményeiket Tóth István. Az EFA elnöke azt is felidézte, hogy a KMFT két éve alakult, Stanik István, a Magyar Házak Hálózat szakmai igazgatójának javaslatára, közreműködésével, segítségével. A kiindulópont az volt, hogy még a pandémia idején Tóth István online fotótechnikai és -művészeti tanfolyamokat szervezett a Kárpát-medencében élő fotográfusok számára, összesen 100 jelentkezőnek, öt csoportban. A munkáikból egy albumot is kiadtak, online kiállítást szerveztek, és innen már egyenes út vezetett a KMFT létrejöttéhez. „A fotográfia eszközeivel akartuk egyesíteni a nemzetet” – egészítette ki a Tóth István által elmondottakat Stanik István.

Egy kis szünetet követően, áttérve a KMFT tagjainak éves kiállítására, Tóth István jelezte, hogy a 60 aktív alkotótag több mint 150 pályaművet küldött be. Ezek közül kiválogattak 138 képet, de a Partium Házban most csak 70 látható, viszont korábban Váradon, a várban működő EFA Kiállítási Központban ennél többet tettek közszemlére.
Máthé András, a Debreceni Fotóklub vezetője hangsúlyozta, hogy több évtizedes ismeretség, barátság fűzi Tóth Istvánhoz. Szerinte a Partium Ház szép környezete méltó helye ennek a vándorkiállításnak. Utalva arra az örök vitára, hogy az analóg módon vagy a digitálisan készült fényképek jobbak-e, vagy értékesebbek, azon meggyőződésének adott hangot: ezt egy módon lehet eldönteni, azzal, hogy az elkészült fotónak van-e valami mondanivalója, jelent-e a valamit. Ha igen, akkor nyugodtan nevezhető akár műtárgynak is. A tárlatról szólva Máthé András megjegyezte: a felvételek inkább az élet napos oldalát mutatják be, jól érezhetően átgondoltan és tematikusan vannak párosítva. „Egységes az anyag, az itt látható képek egy szűk szegmensnek, az amatőr fotográfiának a legjavát képviselik” – fogalmazott. Az ünnepségen a kellemes zenei pillanatokról Thurzó Sándor József brácsaművész gondoskodott.