10 órája
Az olcsóbb hőenergiáért is ugyanannyit fizetünk, mint eddig
Ha valaminek az előállítási költsége kevesebb pénzbe kerül, akkor logikus az, hogy az ára is kisebb legyen. Ez azonban Nagyváradon nem így van, ugyanis – bár csökkent a városban a hőenergia előállítási költsége –, a lakosság a továbbiakban is ugyanannyit, azaz 397 lej/gigakalória árat fog fizetni.
Pap István
Florin Birta, Nagyvárad polgármestere nagy sikerként jelentette be szerdán azt, hogy a múlt héten megkapták az Országos Energiaár-Szabályozó Hatóság (ANRE) jóváhagyását arról, hogy Nagyváradon csökkent a hőenergia előállítási költsége, és ennek hatására a lakosság ugyanannyit, tehát 397 lej/gigakalória árat fog fizetni ezért a szolgáltatásért. A polgármester bejelentette azt is, hogy az előállítási költség csökkenésének köszönhetően az önkormányzat 80 lejről 22,5 lej/gigakalória árra vitte vissza a lakossági távhőfogyasztás szubvencióját. Az előállítási költség csökkenésének oka egyébként az a törvényi kitétel, melynek értelmében a téli időszakban 19 helyett 5 százalék a hőenergia áfája, ennek köszönhető az, hogy az előállítási költség 477 lejről körülbelül 420 lejre csökken áfával együtt, ami valóban a legkisebb az országban. Ezzel szemben a 397 lejes lakossági ár az egyik legmagasabb Romániában, mert más önkormányzatok jelentős mértékben szubvencionálják a lakossági távhőfogyasztást. Florin Birta kifejtette, hogy a nagyváradi önkormányzat nem szubvencióra, hanem a távhőrendszer felújítására fordította a pénzt, az elmúlt 15 évben több mint 200 millió eurót költött erre a célra. Ennek eredményeként sikerült átállni a régi szénfűtéses erőműről egy modern, gázfűtésesre, illetve sikerült a fűtési fővezetékek több mint 90 százalékát felújítani. Az elöljáró szerint a továbbiakban is ezt a politikát folytatja majd a város. Hozzátette, hogy amikor az uniós direktíváknak megfelelően ki kell majd vezetni a fűtéstámogatásokat a távhőrendszer fenntartásából, Nagyváradon sokkal könnyebb lesz az átmenet, mint más városokban, ahol magas a szubvenció.
Új munkálat
A polgármester egyébként a nagyváradi hőerőmű székhelyén tette bejelentését, ahol a régi 1. számú blokk helyettesítésére építenek egy nagy hatékonyságú kapcsolt energiatermelő hőerőművet. A Fejlesztési Minisztérium által finanszírozott, közel 38 millió eurós beruházás 85 százaléka vissza nem térítendő támogatás, 15 százalék a város önrésze. A beruházás kivitelezésének fővállalkozója az ilyen jellegű létesítmények építésére szakosodott Loial cég, a kivitelezési időszak 16 hónap. Tehát, mint azt Florin Birta bejelentette, a jövő év második felére elkészül a beruházás, azt követően le lehet bontani az 1966-ban épült régi erőművet. Răzvan Carcea, a kivitelező Loial cég képviselője elmondta, hogy két objektum épül, az egyik közülük magába foglal két forró vizes kazánt, egy elektromos állomást és egy szivattyúállomást. A 2. számú objektumban lesz négy hőmotor egyenként 7,5 megawatt elektromos energia és 6,5 megawatt hőenergia-termelő kapacitással, lesz továbbá egy elektromos állomás és összesen négy transzformátor. Călin Ungur, a Nagyváradi Hőszolgáltató Vállalat vezérigazgatója az építkezés helyszínén tartott sajtótájékoztatón elmondta: fontos fejlemény ez a vállalat életében, ugyanis miután a beruházás elkészül, ezzel gyakorlatilag teljesen megújul az 1966 és 1987 között épült nagyváradi hőerőmű.
Geotermikus hőenergia
Újságírói kérdésre válaszolva Florin Birta kifejtette: az önkormányzat célja az, hogy bővítse a termálvizes távhőszolgáltatást, azért, mert az a leginkább környezetbarát technológia. Emlékeztetett arra, hogy az egykori szénfűtéses erőmű évente 1 millió tonna szén-dioxidot bocsátott a levegőbe, de amikor üzembe helyezték az első gázfűtéses létesítményt, akkor a CO2-kibocsátás évi 300.000 tonna alá csökkent. A geotermikus vízzel történő távfűtés károsanyag-kibocsátása azonban 0. A városvezetés célja finanszírozási lehetőségeket találni a termálvizes távhőrendszer további fejlesztésére. Az nyilvánvaló, hogy termálvízzel nem lehet a város teljes hőenergia-igényét kielégíteni, de a lehető legnagyobb mértékben ki kell aknázni azt, hogy Nagyvárad rendelkezik ezzel a környezetbarát és megújuló energiaforrással – tette hozzá Birta.