2024.11.14. 10:20
Ismét tündökölt a nagyszalontai Színarany Társulat
Moravszki Orsolya
A Színarany Társulat újabb csodás előadásokkal ajándékozta meg a nézőket Nagyszalontán, november 9-én, szombaton. Az esten három színdarabbal és némi meglepetéssel mosolyogtatták meg a jelenlevőket, ígéretükhöz híven nevetésben sem volt hiány.
A Társulat 2022-ben alakult, Gál Csilla Annamária vezetésével. Első darabjuk a Nők aranyban címet viselte, nők napjára készült, az iskola igazgatónője, Tornai Melinda felkérésére. Az Arany János balladáiból összegyűjtött nők párbeszédét megelevenítő színdarab akkora sikert aratott, hogy a diákok maguk kérték a tanárnőt, hogy folytassák, amit elkezdtek. A kezdetben 7 személyből álló csapat, mára majdnem 30 emberrel büszkélkedhet. Az elmúlt években számos iskolai, kulturális, múzeumi eseményen vettek már részt a fiatalok, versenyeken mérettették meg magukat, ahonnan szép eredményekkel tértek haza. Leghíresebb darabjuk a betlehemes volt, mellyel 29 alkalommal örvendeztették meg a nézőket, megnyertek vele egy horvátországi táborozási lehetőséget, idén pedig ők az egyetlen határon túli csapat, akik meghívást kaptak az Országos Betlehemes Találkozóra Debrecenbe. A diákok nem csak színészkedni tanulnak, de megtanulnak csapatban dolgozni, bátorítani egymást, magabiztosnak lenni a színpadon és természetesen tanulnak azokról a fontos irodalmi alakokról, akiknek a műveit feldolgozzák, így például József Attiláról, Arany Jánosról, Zilahy Lajosról. A csapatnak nem titkolt szándéka büszkén hangsúlyozni Nagyszalonta szülötteit, valamint közelebb vinni a diáktársaikhoz is az irodalmat, megmutatva annak vicces, színes és olykor érzelmes, meglepő oldalát is.
A szombati rendezvényen az első színdarab A pletykás asszonyok címet viselte. Az színdarabot a népmese napján, Benedek Elek születésnapján, szeptember 30-án mutatták be először, hogy diáktársaik szeme elé varázsolhassák a népmesék világát. Ugyanez a hatás most sem maradt el, a nézők újra gyerekek lehettek, nevethettek a falusi asszonyok társalkodásán és izgulhattak, hogy vajon sikerül-e a főszereplőnek bebizonyítani, hogy bizony minden asszony pletykás. Ezután a nézők egy “mennyei beszélgetést” tekinthettek meg Nagyszalontai híres szülöttei, Arany János, Sinka István és Zilahy Lajos között, ezzel bevezetve a következő színdarabot, Zilahy Lajos Az előkelő utas című művét. A társulat egyértelmű szándéka volt egy másik perspektívából bemutatni Zilahy Lajost, aki nem csak siratni, de nevettetni is tudott. Utolsóként egy flashmobra került sor a színpadon Tompos Kátya művésznő emlékére. A csapat tagjai nem csak színészkedni, de táncolni is tudnak és ezt be is bizonyították egy, a művésznő dalára előadott koregráfiával.
A diákok jutalma egyértelműen nem maradt el, a nézők hatalmas tapssal, mosollyal és dicséretekkel jutalmazták a diákok és a vezető szorgalmát, áldozatos munkáját és odaszánt idejét. A Színarany Társulat további sok alkalommal szeretne mosolyt csalni a nézők arcára, még azt is elárulták, hogy a következő versenyévadra egy nagyobb szabású kortárs darabbal készülnek, melynek címe Menni vagy maradni.