Tiltakozás

2024.11.13. 17:29

Össztűz alatt az útszélesítési terv

A Nagyváradi Egyetem és a váradi polgárok egy része is tiltakozik az ellen, hogy négysávosra bővítsék a Rulikowski (hivatalos nevén Armatei Române és Universității) utat, mert ha megvalósulna a terv, megváltoztatná a huszadik század elején kialakult ottani városképet.

Fotó: Alexandru Nițescu

Pap István

Mint portálunkon is olvashattak róla, a 2020–2024-es mandátumát kitöltő Nagyváradi Helyi Tanács legutolsó, októberi rendes ülésén az egyik napirendi pont kapcsán heves szóváltásba keveredett a városvezetéssel az ellenzéki tanácsosok csoportja. Az előterjesztés a Rulikowski (hivatalosan Armatei Române és Universității) út, valamint a Ceyrat, a Thurzó Sándor és az Atelierelor utcák négysávosra bővítésére vonatkozott, amivel nem értettek egyet az ellenzéki tanácsosok. Utóbbiak alternatív javaslatokkal is előálltak, amivel szerintük el lehetne kerülni a Rulikowski út szélesítését oly módon, hogy az ottani közlekedési problémák is megoldódjanak. A vita ellenére a várost kétharmados többséggel irányító liberális városvezetés megszavazta a projektet, melynek értelmében négysávosra bővülnek az említett utcák. Az Armatei Române és az Universității utcákon a közúti sávok melletti parkolóhelyek felszámolásával érik el a közútbővítést, de közel kilencven fa is veszélybe kerülhet, ha a tervet gyakorlatba ültetik.

Fotó: Alexandru Nițescu

Az egyetem nem akarja 

A projekt érzékenyen érintené a Nagyváradi Egyetemet, melynek központi kampuszát már most is kettévágja az Universității utca, de nem mindegy, hogy ez két- vagy négysávos út-e. Ezért megszólalt az ügyben Constantin Bungău, az egyetem rektora is, elmondva, hogy a projekt feltételezhetően azért lett elfogadva, mert valakik az építőipari cégeknek akarnak kedvezni. „Meggyőződésem, hogy a polgármester úrnak rossz tanácsadói vannak, és hamis információkat kap olyan emberektől, akik az építkezési vállalkozók pénzügyi érdekeit támogatják. Valaki valószínűleg el akar végezni egy munkálatot” – fogalmazott az intézményvezető. Bungău nem érti, hogy a városvezetés miért nem vette fontolóra a Fogarasi/Făgărașului út négysávosra való szélesítését a Pece-patak jobb partján, amivel véleménye szerint meg lehetne oldani az ottani közlekedési gondokat. Ez az elképzelés ráadásul szerepel a Nagyváradi Egyetem fejlesztési mestertervében, amelyet éppen a váradi polgármesteri hivatal készíttetett el 2018-ban, valamint a szintén az önkormányzat által 2022-ben kidolgozott városi mobilitási mestertervben. Megjegyzendő, hogy e stratégiai dokumentumok egyikében sem szerepel a Rulikowski út négysávosra bővítése. A rektor elárulta: tervezik egy saját közlekedési tanulmány elkészítését, mert az, amelyet az önkormányzat rendelt meg, nem elfogadható számukra. „Az a véleményem, hogy a négysávos megoldás, legalábbis az Universității utcán, nem javítaná a forgalmat, éppen ellenkezőleg. Reggel 8 és délután 5 óra között folyamatos az átjárás az A és B kampusz között, gondolom, legalább egy jelzőlámpa lesz ott. Felfogják, hogy ez mennyire lassítja majd a forgalmat?” – jegyezte meg. 

A polgárok sem akarják

Több környezetvédelmi civil szervezet már a tavasszal tiltakozott a bővítés ellen. A Védett Területek és Fenntartható Fejlődés Bihar megyei Központja, az ECOTOP Kulturális és Ökológiai Oktatási Alapítvány, valamint az Aqua Crisius Sporthorgász Egyesület nyílt levelet fogalmaztak meg, melyben többek között azt kifogásolták, hogy a projekthez nem készült közlekedési tanulmány, és az sem világos, hogyan fogják megoldani a forgalom növekedésével járó környezetszennyezési problémákat, a biodiverzitást sújtó negatív hatásokat, hiszen a projekt keretében fákat is ki akarnak vágni. Levelük azonban válasz és visszhang nélkül maradt. A három egyesület azonban nem hagyja magát, ugyanis november 12-én újabb nyílt levelet adtak közre, melyben nem kevesebbet kérnek, mint azt, hogy a város hagyjon fel ennek a beruházásnak a megvalósításával, mert véleményük szerint a projekt nem oldaná meg a jelenlegi közlekedési problémákat. „Éppen ellenkezőleg, a projekt megvalósítása új problémákat generálhat, amelyek további beruházásokat tesznek szükségessé” – írják. A civil szervezetek levelükben azzal érvelnek, hogy a projektet megalapozó forgalmi tanulmány kimondja, hogy az előrejelzések szerint a következő 15 évben a szóban forgó utcák mindegyike eléri majd a maximális kapacitást. Csakhogy ha ez így van, akkor „A megoldás tehát nem az utcák kiszélesítése, új felüljárók vagy körforgalmak építése egyszeri megoldásként, amelyek nem hatékonyak, és csak további költségeket és kényelmetlenségeket okoznak” – fogalmaznak a tiltakozók. A környezetvédők nyílt levelükben példaként említik a Körös (Tudor Vladimirescu) és Vitéz (Decebal) utak kereszteződésében épülő aluljárót is, ennek a beruházásnak mintegy következményeként ugyanis körforgalmat szándékoznak létesíteni a Körös utcán, a történelmi belvárosban. „Ez néhány ház lebontásával és az utca arculatának megváltoztatásával jár, ami olyan nagy ár, amelyre nem lett volna szükség, ha a közlekedést tervszerűen és integráltan kezelik” – mutatnak rá a nyílt levél szerzői. A civilek azt kérik, hogy a polgármesteri hivatal dolgozzon ki hosszú távú, 15–20 évre előrevetített, alaposan dokumentált stratégiát. „Úgy gondoljuk, hogy szükség van egy integrált tanulmány, egy mesterterv elkészítésére a városi közlekedésről, a tömegközlekedésről, a kerékpáros közlekedésről és más alternatív közlekedési eszközökről. Egy ilyen dokumentumnak prioritást kell élveznie a helyi közigazgatás számára, mielőtt bármilyen konkrét fejlesztési projektet kezdeményezne. Mesterterv és egységes megközelítés nélkül néhány főút kiszélesítése nem fogja megoldani a hosszú távú közlekedési problémákat. Bizonyos szakaszok kiszélesítése után is akadozni fog a forgalom a fennmaradó keskeny részeken, így állandósulnak a működési zavarok és a torlódások” – írta közleményében a három civil szervezet. 

Több sebből vérzik 

Az önkormányzat által megrendelt közlekedési tanulmány, mint arra a Bihoreanul hetilap is rámutatott, több sebből vérzik. Az egyik feltűnő probléma, hogy az ottani környék közlekedési problémáinak megoldására mindössze két variánst vázol fel, ráadásul mindkettő tulajdonképpen a Rulikowski út szélesítéséről szól, tehát valódi alternatívákat nem kínál. A tanulmány nem ad választ arra a kérdésre sem, amelyre egyébként a környezetvédők is felhívják a figyelmet: mégpedig, hogy mi fog történni ott, ahol a leendő négysávos utak befutnak a kétsávosakba. A tanulmány ennek kapcsán mindössze annyit mond, hogy egyszer valamikor a Kert (Avram Iancu) utcát is négysávosra kell bővíteni, csakhogy ez utóbbi elképzelés „nem képezi ennek a tanulmánynak a tárgyát”. Mindenesetre ez közvetlen igazolása annak, hogy a Rulikowski út bővítésének nem sok értelme van a Kert utca szélesítése nélkül, amiből sejteni lehet, hogy a városvezetés továbbra sem tett le ez utóbbi elképzeléséről.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában