2024.11.29. 15:02
Továbbra is 397 lej lesz a fűtés ára
A nagyváradi helyi tanács megszavazta, hogy a lakosság továbbra is 397,25 lej/gigakalória áron jusson hozzá a hőenergiához, annak ellenére, hogy ennek áfája, és ezzel együtt az előállítási ára is csökkent.

Illusztráció
Pap István
A nagyváradi helyi tanács csütörtöki ülésén döntöttek arról, amit Florin Birta polgármester már korábban bejelentett: bár csökkent a városban a hőenergia előállítási költsége, a lakosság a továbbiakban is ugyanannyit, azaz 397 lej/gigakalória árat fizet érte. Mint azt korábban már megírtuk, az Országos Energiaár-Szabályozó Hatóság (ANRE) jóváhagyta azt, hogy Nagyváradon kb. 465 lejről 420 lejre csökkenjen a hőenergia előállítási költsége a 2024 november – 2025 március időszakban. Florin Birta korábban azt is bejelentette, hogy az előállítási költség csökkenésének köszönhetően az önkormányzat 80 lejről 22,63 lej/gigakalória árra csökkentette a lakossági távhőfogyasztást. Az előállítási költség csökkenésének oka egyébként az a törvényi kitétel, melynek értelmében a téli időszakban 19-ről 5 százalékra csökken a hőenergia áfája, ennek köszönhető az, hogy az előállítási költség 420 lejre csökken áfával együtt.
Kifogások
A szociáldemokrata párti (PSD) Adrian Madar kifogásolta a városvezetés eljárását. A napirendi pont vitáján kijelentette, hogy a hőenergia előállítási költsége 12 százalékkal csökkent, de az így nyert összegeket a városvezetés kivonja a lakossági fűtéstámogatásból, így annak ellenére fizet ugyanannyit Várad lakossága a fűtésért, hogy csökkent a szolgáltatás előállítási ára. Szerinte a kedvező változásból valamit a polgárok zsebe is meg kellene érezzen. Majd feltette a kérdést, hogy vajon fordított esetben, ha az árak nőttek volna, vajon akkor is így járt volna el az önkormányzat?
Válaszában Florin Birta polgármester azt emelte ki, hogy korábban már volt rá példa, hogy nőtt az előállítási költség, de a váradi háztartási fogyasztók nem fizettek többet a fűtését. „2024 első felében, amikor a gigakalória ára emelkedett, főként azért mert 5 százalékról 19 százalékra nőtt az áfa, mi nem növeltük a gigakalória árát. Az egész különbözetet a költségvetésből fizettük” – fogalmazott. A polgármester hozzátette, hogy a lakossági távhő ára 2021 novembere óta nem változott, azaz azóta 397 lej, holott csak az elmúlt két évben 25 százalékos infláció volt tapasztalható. Az elöljáró megítélése szerint az a tény, hogy az önkormányzat átvállalta az említett 25 százalékos inflációt, ez egy komoly nyereség a váradiak számára. Megismételte, hogy a váradi Hőszolgáltató Vállalat jelenleg Romániában az egyik legalacsonyabb termelési áron állítja elő a hőenergiát, ami annak köszönhető, hogy az elmúlt években több mint 200 millió lej értékű beruházást hajtottak végre a fűtési rendszer felújítására és korszerűsítésére. A hőenergia-árra vonatkozó határozat tervezetet végül 16 igen, 2 nem és 3 tartózkodás mellett fogadta el a helyi tanács.