2024.12.09. 14:09
A kutyás terápiát népszerűsítik több településen
A Bonitas Magyar Speciális Oktatási Központ pedagógusa, Balogh Éva-Zita számolt be az idei utolsó kezdeményezésükről, amelynek célja, hogy népszerűsítsék a kutyás terápia alkalmazását.
Fotó: Balogh Éva-Zita
Pikó Stefánia
Az állatasszisztált terápiás tájékoztató tanfolyam megszervezésével, amely már kezdetét vette, egy olyan kiegészítő módszert kínálnak a pedagógusoknak és szakembereknek, amely hozzájárul egy kiegyensúlyozottabb és befogadóbb oktatási környezet kialakításához. A résztvevőknek lehetőségük van megismerni az olyan programokat, amelyek nemcsak a tanulók érzelmi és szociális fejlődését segítik elő, hanem támogatják a kommunikációs, együttműködési és integrációs készségek fejlesztését is.
A Bonitas pedagógusai nyílt napokat tartanak Mihályfalván, Váradon, Kolozsváron és Nagyszalontán, valamint nemrég egy miskolci vendégelőadó, Királyné Barkóczi Emese a Baráthegyi Vakvezető Kutyaiskola munkatársa tartott előadást az iskolában. A nyílt napon szakértők és terapeuták vesznek részt, akik a terápiás állatokkal való munkáról osztanak meg információkat. Emellett lesznek bemutatók és előadások is, melyek célja, hogy a látogatók jobban megismerjék a kutyás terápiát, és megértsék, ezeknek az állatoknak milyen szerepük van a rehabilitációs és gyógyulási folyamatokban. A résztvevők nemcsak inspiráló élményben részesülnek, hanem rengeteg új ismerettel is gazdagodnak azzal kapcsolatban, hogy hogyan lehet a kutyákat komplex terápiás tevékenységekben használni.
Felvezetőt keresnek egy labrador kiskutyához
Az események célja a kutyás terápiás módszer népszerűsítése, valamint ennek a módszrenek az elérhetővé tétele szélesebb körben is. Ez azért fontos, mert a Bonitas szakemberei által elindított foglalkozásoknak köszönhetően megnőtt az erre való igény, aminek egyre nehezebb eleget tenni csupán két kutyával. Számtalan meghívást kapnak, a legtöbb persze, speciális iskolák részéről, de az is előfordul, hogy egy-egy család hívja haza a szakembereket. Jelenleg tehát olyan érdeklődők jelentkezését várják, akik szívesen belevágnának az állatasszisztált terápiás foglalkozások bemutatásába és levezetésébe.
Balogh Éva-Zita elmondta, elsősorban pedagógusoknak ajánlják a lehetőséget, ugyanis az mindenképp előny, ha az érdeklődőnek van tapasztalata a gyerekekkel. Nem kizáró ok, ha a jelentkező nem rendelkezik efféle tapasztalattal vagy nem pedagógus, ezek mindössze előnyöket jelentenek.
Jelenleg az iskolának van egy labrador kölyke, Adam, amely az első szűrőkön már sikeresen átment, tehát alkalmas a terápiás foglalkozásokra. A betanítása folyamatban van, de most egy olyan gazdira lenne szükség, aki vállalja a kiképzés folytatását és a terápiás alkalmak megkezdését. Először egy 12 hetes képzésen kellene részt venni a kutyával, amely heti egy alkalmat jelent a szatmári Angel Dog Egyesületnél. Ez már a haladó képzés lenne, hiszen a kutya az alapokat már elsajátította: fegyelmezetten sétál láb mellett, és ismeri az „ül”, „fekszik” stb. vezényszavakat. A 12 hetes képzést követően nagy valószínűséggel már el is lehetne kezdeni a látogatásokat az iskolákba és egyéb helyszínekre, ahonnan meghívás érkezik, és heti egy-két óra munka már elegendőnek számít.
A feladat ugyan kihívást jelent, de közel sem olyan megterhelő, mint amilyennek elsőre tűnhet. Balogh Éva-Zita kiemelte, hogy egy pedagógus számára a kutyával végzett közös munka jelentős segítséget nyújthat a kiégés megelőzésében. Kutatások is alátámasztják a kutyák társaságának számos jótékony hatását, amelyek nemcsak a gyerekekre, hanem a pedagógusokra is pozitívan hatnak.