11 órája
A Szent Márton Idősotthonban mutatott be szentmisét Böcskei László megyés püspök
A Caritas Catolica által működtetett nagyvárad-szőllősi Szent Márton Idősotthon kápolnájában mutatott be ünnepi szentmisét Böcskei László római katolikus megyés püspök december 24-én, kedd délután, az intézmény lakói és alkalmazottai körében.
A szerző felvételei
Ciucur Losonczi Antonius
Folytatva az elmúlt évek hagyományát, december 24-én délután Böcskei László nagyváradi római katolikus megyés püspök az idén is meglátogatta a Caritas Catolica által működtetett Szent Márton Idősotthon lakóit, és ünnepi szentmisét mutatott be az intézmény kápolnájában.
Elmélkedésében az egyházmegye főpásztora arra hívta fel a figyelmet, hogy pár óra múlva Rómában Ferenc pápa megnyitja a Szent Péter Bazilika szent kapuját, s ezzel a 2025-ös jubileumi szentévet. Körülbelül 1300 óta minden huszonötödik évben ünnepel szentévet a római katolikus egyház. Ez a kapu egyébként be van falazva, csak a szentévre nyitja meg a mindenkori pápa, s a zarándokok átléphetik ennek küszöbét. Ez azonban nemcsak azt jelenti, hogy kinyílik egy ajtó, és ezen keresztül beléphetünk egy templomba, ennek a kapunyitásnak sokkal mélyebb értelme van. Arra emlékeztet: az életünkben vannak olyan alkalmak és lehetőségek, amikor jobban fókuszálhatunk életünk értelmére, és Istenre, illetve arra, hogy neki köszönhetően rendelkezésünkre áll egy földi idő, melynek végén visszahív magához. És gondolhatunk arra is, hogy mire fordítjuk ezt a rendelkezésre álló időt, melyet ajándékba kapunk Istentől. Beláthatjuk, hogy vannak olyan periódusok, amikor jókat cselekszünk, máskor pedig mulasztásokat követünk el. Tekintsünk tehát magunkba, tartsunk lelkiismeret-vizsgálatot, és javítsunk életünkön.
A kereszt árnyékában
Arról is beszélt Böcskei László: még a koronavírus-járvány idején egy egyszerű, nagy fakeresztet helyeztek ki a székesegyház főbejáratához, ami mellé azóta minden évben, ahogyan az idén is, az adventi időszakban egy szalmával kibélelt, de üres jászlat tesznek. Arra figyelmeztet, ami az örömről, szeretetről és békéről szóló ünnep lényege: ne csak Jézus születésére gondoljunk ilyenkor, hanem arra is, hogy nekünk is készítenünk kell a lelkünkben helyet a mai időkben is szállást kereső, de sajnos sokak által elutasított Szent családnak.
„A kereszt árnyékában elhelyezett jászol feltárja előttünk a nagy titkot. Emlékeztet bennünket arra a sokfajta formában megnyilvánuló szegénységre, békétlenségre és egyéb szörnyűségekre, melyekbe Isten Fia elérkezett közénk, hogy megváltson bennünket. Gyógyulást hozzon a sebeinkre, hogy megtaláljuk a helyes utat és azt az erőforrást, melyre szükségünk van ahhoz, hogy megváltozzon az életünk. Ezért merjünk örülni a jászol közelében, még akkor is, ha úgy érezzük, hogy keresztek nyomják a vállainkat” – fogalmazott a megyés püspök.