4 órája
Adysok az Ady Endre Emlékmúzeumról, Adyval
Fazakas Gábor
Merészet gondolt egy maréknyi adys: elfogadták az idei tanév Örökségünk őrei – Fogadj örökbe egy műemléket! program kihívását, és pártfogásukba vették az iskola névadójának egyik kedvenc helyét, a Müller kávéház nyári kioszkját, a hajdani Müllerájt. Az épület ma az Ady Endre Emlékmúzeumnak ad otthont.
„… (A Müller kávéház) nagyváradi specialitás. Cukrászüzlet, klub, kávécsarnok, kaszinó együtt. De már például a Mülleráj Széchenyi téri testvére, a kioszk nem olyan frekventált. Más városban nagyon megbecsülnék. Szép sétatéren, gesztenyefák közül emelkedik ki az ízléssel megépített, villaszerű kioszk, mely este valóságos fényárban úszik” – írja arról a helyről Ady, amely 1955-ben nyitotta meg kapuját múzeumként, emléket állítva a Pece-parti Párizs jeles költőjének. Az ingatlant nem az építészeti, hanem a történelmi, kulturális értéke miatt sorolták az országos jelentőségű B kategóriás műemlékek közé. A X. osztályos adys diákok – Kállai Fruzsina, Kovács Dávid, Körözsi Eszter, Magyari Zsófia, Szabó Szilvia, Teleki Fruzsina – ennek a helyszínnek, illetve Ady életének a szélesebb körű ismertetését vállalták fel. Általános műveltségi vetélkedőt, népszerűsítő foglalkozásokat, kiállítást szerveznek a kioszk és Ady költészete témájában. Facebook-oldal is működik adott témában. Munkájukat az iskola történelemtanára koordinálja.
A vetélkedőt 2012-ben szervezték meg először. Célja: megismertetni a közösséggel a szélesebb értelemben vett Erdély rendkívül gazdag építészeti örökségét, közelebb hozni a fiatalokhoz a múltat, a kultúrát. Közösségépítő szerepe mellett fejleszti a kreativitást is. A résztvevők ismertető, népszerűsítő tevékenységeket szerveznek, melyeknek célja az általuk örökbe fogadott műemlékek köztudatba emelése, felhasználva a modern technika, a média, az internet nyújtotta lehetőségeket is.