2024.12.29. 14:39
Betlehemezés a székelyhídi Petőfi Sándor Elméleti Líceum diákjaival
Orosz Otília Valéria
Karácsony havában nemcsak a szokásos ünnepi előkészületek kapnak nagyobb hangsúlyt egy iskolai közösségben, hanem több szó esik a hagyományokról is, amelyekben az Érmellék gazdag örökséggel büszkélkedhet. Faluhelyen nem kell különösebben bemutatni a téli ünnepekhez kötődő néphagyományokat, mivel sok helyen ezek ma is hozzátartoznak az érmelléki emberek életéhez.
A Márton-napi libatöltés, az András-napi disznóvágás, a Mikulás-ajándékozás, István- és János-napi köszöntések mellett a kézműves karácsonyfadíszek elkészítése, vagy a kézzel készült karácsonyi ajándékok mind a régi népi mesterségek létét és művelését igazolják. A vessző-, gyékény-, szalmafonás, a mézeskalácskészítés, szövés-fonás, hímzés mind nagyszüleink, dédszüleink öröksége, de ezeket ma már előszeretettel tanítják is a gyermekeknek különböző kézműves foglalkozásokon.
A régi karácsonyi népszokások elengedhetetlen tartozéka a betlehemezés vagy a csillagjárás, amely akár falvanként más-más repertoárt mutat fel, sajátos elemekkel, énekekkel. Ezt a szokást kívánja életben tartani és továbbadni az a nemzetközi pályázat is, mely SzékelyKapuk, ZöldKapuk néven vált ismertté, és amelyre egyre több iskola nevez be évről-évre. A pályázatban részt vevő csoportoknak szigorú előírásoknak kell megfelelniük, így az apró részletekre is jobban oda kell figyelni. Bihar megyéből, így az Érmellékről is több iskola vett részt a pályázatban betlehemes csoportjaival és járta be a település vagy a környék templomait, intézményeit, hogy minél több helyre eljusson a karácsonyi üzenet, a Megváltó születésének örömhíre.
A Székelyhídi Petőfi Sándor Elméleti Líceum betlehemes csoportja már több éve részese ennek a pályázatnak, a csoport tagjai a kiválasztott betlehemes játék szereplőihez igazodva évről-évre változnak. A bibliai történet az evangéliumok tanúsága valamint a népi elemek beillesztése során válik emberközelivé, így a szerepben részt vevő gyermekek észrevétlenül válnak a történet részeseivé. A szállást kereső szent család kiszolgáltatottsága, a pásztorok őszintesége, a csillag nyomán útnak indult napkeleti bölcsek kíváncsisága mind egy közös érzésben találkozik: a megszületett gyermek feletti öröm, a szeretet cselekedetei, a beteljesedett Ígéret megtestesülése, melyet a betlehemi csillag fénye ragyog be.
A székelyhídi betlehemesek nyolc intézményt látogattak meg ezen az ünnepen. A Szabó Ódzsa színházban kétszer is színpadra léptek, majd a Polgármesteri Hivatalban és a Profi üzletben is megörvendeztették az ott dolgozókat.
Nagyváradon három helyszínen: a római katolikus püspöki palotában, a református püspökségen valamint az Arany János Kollégiumban csendült fel az angyalok és pásztorok éneke. A helyi római katolikus templomban szenteste az éjféli misén, ünnep másodnapján Érköbölkúton a református templomban adták elő műsorukat. A próbák sorozata, a díszletek rendezése, szállítása és az izgalmak mind erősítették a csapatszellemet, de a gyermekek egymást is jobban megismerték ezek által és a bibliai történet immár ismerősként cseng majd számukra minden elkövetkező karácsonykor. Köszönet a felkészítő tanároknak és az őket meghívó és befogadó intézményeknek.