5 órája
Évzáró ünnepséget tartott a nagyváradi RMKT
Hulladékgazdálkodásról és borokról hangzottak el gondolatok december 20-án, pénteken este a Lorántffy Zsuzsanna Református Egyházi Központ alagsori termében. A Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT) nagyváradi fiókszervezete tartotta évzáró rendezvényét ott, két meghívottal.
Ciucur Losonczi Antonius
Az egybegyűlteket Szabó Géza, a Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT) nagyváradi fiókszervezetének elnöke üdvözölte. A borvacsora meghívott előadója Hegedűs Attila érmihályfalvi borász volt, aki hétfajta szőlőlevet hozott magával a kóstolóra. Részletesen beszámolt ezek termelési módjáról, szinte tudományos igényességgel elmagyarázva azt is, hogy milyen kémiai folyamatok mennek végbe az előállításuk, a tárolásuk és a fogyasztásuk során.
Székely-Farkas Tímea környezetgazdász, az RMKT országos alelnöke Hulladék vagy érték? A fenntartható hulladékkezelés jelentősége és lehetőségei címmel tartott prezentációt. Arra hívta fel a figyelmet: a hulladékgazdálkodás egy hosszú, többlépcsős folyamat, ami nemcsak a hulladék kezelésére vonatkozik, hanem már akkor elkezdődik, amikor az otthoni szétválogatást megelőzően a vásárláskor megveszünk egy becsomagolt terméket. A csomagolással ugyanis valamit kezdeni kell – a PET-palackokat például visszaválthatjuk, a többi hulladékból pedig, amit eldobunk, lehet szemét, de akár érték is. „Mikor lesz egy hulladékból érték? Amikor másodlagos nyersanyagforrássá válik” – jelentette ki az előadó.
Körforgásos gazdaság
Szó esett arról is, hogy mi a különbség a lineáris és a körforgásos gazdaság között – előbbi azt jelentette, hogy amit megveszünk, azt szemétként kidobjuk, utóbbi azt, hogy újrahasznosítjuk. És ez egy fontos dolog, mert ha fordítva nézzük Maslow-piramisát (szükséghierarchiáját), akkor a környezetvédelem még a gazdasági és a szociális ügyeknél is lényegesebb, hiszen egyetlen bolygónk van, amin élnünk kell – hangzott el.
Felvetődött az is: Bihar megye büszke lehet arra, hogy teljesen „bezöldült” – köszönhetően annak, hogy elsőként vezette be Romániában az ötfrakciós gyűjtést. És 2025-től az Európai Unió elvárásainak megfelelően jöhet a hatfrakciós is, ami azt jelenti, hogy a textileket is külön kell majd választani. Ami jól hangzik, viszont problémát okozhat, hogy ennek nincs kidolgozott törvényi háttére, illetve egyelőre nem tudni, hogy az újrahasznosításkor mit kezdenek majd azzal, hogy a textilekben a gyártásukkor több anyag keveredik. Nem létezik a szétválasztásukra külön technológia, vagy amivel mostanában próbálkoznak egyesek, azoknak ez nem érné meg hosszabb távon, mert valószínűleg túl költséges volna – tudtuk meg Székely-Farkas Tímeától.