14 órája
Hagyományőrző betlehemezés Érszőllősön
Bánya Emőke magyartanár
A betlehemezés karácsonyhoz kötődő magyar keresztény népszokás. Ez a legnépszerűbb karácsonyi paraszti misztériumjáték, amelynek középpontjában a betlehemi pásztorok párbeszédes, énekes játéka áll. A betlehemezés fő kelléke a templom alakú betlehemi jászol, amelyben a Szent család látható.
2017-ben iskolánk egykori tanulója, Erdei Virág egyetemi évei alatt egy dolgozatot állított össze, amelyben interjúalanyai segítségével bemutatta az érszőllősi betlehemes szokást. Ezt a dolgozatot juttatta el nekem, volt tanárának. A dolgozat segítségével lehetőségem nyílt egy eltűnőfélben lévő népszokás megismerésére. A dolgozat és az egykori betlehemezők segítségével, színpadra is vittem még ugyanabban az évben, a fiatalabb generáció buzdítására. 2017 óta háromszor mutattuk be ezt a betlehemes szokást színpadon, a falu közönsége előtt, az idei volt a negyedik. A hagyományoknak megfelelően a szereplők minden évben karácsonykor házról házra járva mutatják be az érdeklődőknek is.
Az érszőllősi betlehemezés eltér a megszokott betlehemes előadásoktól. Ebben a szövegkönyvben az örömüzenetet az angyalok énekéből ismerjük meg. Nem jelennek meg benne sem a keleti királyok, sem a szállást kereső Szent Család. Itt a betyár és a juhász tréfás, dicsekvő beszélgetésére kerül a hangsúly. Az angyalok pedig az örömüzenet közvetítői. Az ő játékuknak elengedhetetlen kelléke a templom alakú betlehemi jászol, amelyben a Szent Család látható. Ez a hagyomány 1930 és 2005 között élt.
Iskolánk kicsiny lelkes csapata jelentkezett a SzékelyKapuk-ZöldKapuk által kiírt nemzetközi vetélkedőre. Ezt a programot támogató alapítvány Magyarországon az Európai Magyar Fiatalságért Alapítvány. Iskolánk lelkes csapata nagy izgalommal készült a próbákra, lelkesen készítették és beszerezték a kellékeket. Az öltözetük archaikus és autentikus. Néhány kelléket a régiek alapján újra elkészítettünk, de a legtöbb, mint például a betyár ruhája és kulacsa, Heródes kardja és a betlehem akár fél évszázados is lehet.
Tanítványaink buzgón járják falujukat és bemutatják az érdeklődőknek színvonalas műsorukat, amelyet hangszeres előadás és szavalat is kiegészít. Meglátogatták az elemi osztályosokat, az óvodásokat, az Érszőllősi Polgármesteri Hivatalt, az orvosi rendelőt és a gyógyszertárt, a pünkösdista imaházat a baptista imaházat, a református egyházat valamint több céget. A csapat Margittán is több hivatalos intézményt látogatott meg az örömhírt terjesztve. A hagyomány élni akar, ezért mi segítünk neki, hogy ismét erőre kapjon.