Koncert

2024.12.09. 14:23

Harmónium művek csendültek fel a Lorántffy-központ múzeumtermében

A Nagyvárad-Olaszi Református Egyházközség és Jakó Sándor kántor adventi harmónium koncertet szervezett bronzvasárnap este a Lorántffy-központ múzeumtermében. Fazakas Ádám Sándor orgonista, a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémia dokturandusza, a Babes-Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának tanára volt a harmónium koncert főszereplője.

Fotó: Ciucur Losonczi Antonius

Ciucur Losonczi Antonius

Egy 1859-ben Párizsban, Alexander Debain által készített hangszeren játszott bronzvasárnap este Fazakas Ádám Sándor kolozsvári orgonista a Lorántffy Zsuzsanna Református Egyházi Központ múzeumtermében, a nagyvárad-olaszi egyházközség és Jakó Sándor kántor szervezésében zajlott harmónium koncerten. Alexander Debain volt az, aki 1840-ben szabadalmaztatta a harmóniumot, az a hangszer pedig, amely december 8-án megszólalt Váradolasziban, a Kolozsvár-Kerekdombi Református Egyházközségből lett odaszállítva. Felcsendült rajta annak a Louis Vierne-nek (1870-1937) Cortage (Körmenet) című szerzeménye is, aki egykor a párizsi Notre Dame székesegyháznak volt az orgonistája.
A gyülekezet vezetősége nevében Jakó Sándor köszöntött mindenkit kántori minőségében. Úgy fogalmazott: a harmónium csodálatos, mélyen rezonáló hangjával az adventi várakozás minden érzelmét közvetíti, mélységét és magasságát egyaránt. „A hangja olyan, mint egy híd a lelkünk és a transzcendens világ között – tiszta, szelíd és mégis erőteljes”.
A meghívott Fazakas Ádám Sándor 1993-ban született Zilahon. Zenei tanulmányait magánúton kezdte, majd 2008-ban felvételt nyert a debreceni Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakközépiskola orgona szakára, ahol Sárosi Dániel irányítása mellett tanult. Érettségi után tanulmányait a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémián folytatta, ahol Ursula Philippi, Erich Türk, Amalia Erdős és Maria Abrudan vezetésével szerzett alap-, majd mesterfokozatú diplomát orgonaszakon. Tanulmányai alatt számos mesterkurzuson vett részt Romániában, Magyarországon, Németországban és Franciaországban, ahol lehetősége nyílt továbbfejleszteni hangszeres tudását. Művészi pályafutása során fellépett többek között Romániában, Magyarországon, Franciaországban, Németországban, Olaszországban és a Moldáv Köztársaságban, ahol egyaránt szerepelt szóló- és egyházzenei koncerteken.

Mit játszanak harmóniumon?

2015 áprilisa és 2024 októbere között a Kolozsvár-Kerekdombi Református Egyházközség orgonista-karnagyaként szolgált. 2020-ban felvételt nyert a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémia doktori iskolájába, ahol Banciu Katalin témavezetésével kutatási területévé a harmónium történeti és zenei újrafelfedezését választotta. 2021 óta tanárként tevékenykedik a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karán, ahol tapasztalatait és tudását osztja meg a fiatal zenészek következő generációjával. Pályafutását elhivatott művészi és pedagógiai munka jellemzi, amelyben központi helyet foglal el a klasszikus zene iránti szenvedély és a hangszeres előadásmód magas színvonalú művelése.
Fazakas Ádám Sándor nem csak játszott a harmóniumon, hanem hangszertörténeti érdekességekkel is szolgált, kezdve azzal, hogy először szalonzenét játszottak rajta, csak később lett a liturgikus zene eszköze, főként francia római katolikus templomokban. A koncert során olyan művek hangzottak el, melyek segítették a jelenlevőket abban, hogy megéljék az advent valódi ajándékát, a belső békét: Jean Joseph Schluty (1829-1920): Marche; Alfred Lebeau (1835-1906): Aubade; Jacques-Nicolas Lemmens (1823-1881): Berceuse; Louis Vierne (1870-1937): Cortege; Charles-Valentin Alkan (1813-1888): Ancienne mélodie de la synagogue; Arthur Van den Plas (?1890-1910?): Messe de Noël; Alexandre Charles Fessy (1804-1856): Boléro.

A szerző felvételei 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában