2024.12.19. 13:52
Még messze vagyunk az újrahasznosítási céltól
Az Európai Unió az idén kötelezettségszegési eljárást indított Románia ellen, mert nem érte el az újrahasznosítási célkitűzést. Sajnos Bihar megye is rosszul áll ebben a tekintetben.

Forrás: presshub.ro
Pap István
A Nagyváradi Környezetvédelmi Őrség idei jelentését is bemutatták a Bihar megyei prefektúrai kollégium legutóbbi ülésén, a legfontosabb adatokat Mihaela Monica Crișan, az intézmény felügyelője ismertette. Kiemelte: a környezetvédelmi őrség tevékenységi körébe tartozik a hulladékgazdálkodás ellenőrzése mind a 101 Bihar megyei közigazgatási egységben. Mint megfogalmazta, sikerült mindenhol elvégezniük az ellenőrzést, vannak pozitív elmozdulások ebben a tekintetben a korábbi évekhez képest, és már csak hat közigazgatási egységben észleltek problémát a hulladéktárolással kapcsolatban. Az is fontos előrelépés, hogy mára már a megye teljes területén, minden közigazgatási egységben biztosítva van a hulladékgazdálkodási szolgáltatás, a nagy gond viszont az, hogy még mindig túl kevés hulladékot sikerül újrahasznosítani. A 2021/92. számú sürgősségi kormányrendelet értelmében a megtermelt hulladéknak legalább 50 százalékát újra kellene hasznosítani, de Bihar megyében ez az átlag mindössze 25,52 százalék. Mint elhangzott, a megyében nincs egyetlen közigazgatási egység sem, amelyik elérte volna az 50 százalékos újrahasznosítási arányt. Mihaela Monica Crișan közlése szerint a legjobb eredmény a 42 százalékos újrahasznosítás, de van önkormányzat, ahol mindössze 9 százalékban sikerült ezt elérni. Felhívta a figyelmet arra is, hogy Románia ellen az idén kötelezettségszegési eljárást indított az Európai Unió ebben a kérdésben. És, hogy még súlyosabb legyen a helyzet, jövőre már 55 százalék lesz az előirányzott arány, 2030-ban pedig el fogja érni a 60 százalékot. A jobb újrahasznosítás érdekében fejleszteni kellene a begyűjtési infrastruktúrát, különböző kampányokat és oktatási tevékenységeket kellene szervezni, és be kellene vonni a civil szférát is ennek a problémának az orvoslásába – mondta a felügyelő.
Szintén környezetvédelmi problémaként merül fel, hogy már a határon szükséges megakadályozni azt, hogy illegális hulladék érkezzen Romániába. A környezetvédelmi őrség a Bors II. és a biharpüspöki határátkelőkön a határrendészekkel együtt végez ellenőrzéseket ezen a téren, és ennek eredményeképpen 2024-ben 40 előre bejelentett szállítmányt nem engedtek be az országba. Továbbá a fogyasztóvédelemmel folytatott ellenőrzések során 195 szállítmányt állítottak meg a határon, melyek zöme másodkézből származó ruhanemű, bútor és különféle adomány volt, de nem feleltek meg a fogyasztóvédelmi szempontoknak, ezért a 2131 tonna anyagot hulladéknak minősítették és nem engedték be az országba.
A tájékoztatás után egyébként Marcel Dragoș prefektus felhívta a figyelmet arra, hogy Románia csatlakozni fog ugyan a schengeni övezethez 2025. január 1-től, de a hulladékszállítás ellenőrzését azt követően is folytatni kell, igaz, már nem a határátkelőkön. A környezetvédelmi szakember beszámolt arról is: továbbra sincsenek megfelelő módon bezárva a megyében a veszélyes anyagokat tároló hulladéklerakatok, jelesül a dernai, a berettyószéplaki tároló, a volt Cemtrade hulladéktárolója és a nagyváradi Sinteza zagytározója. Az idén hét bírságot rótt ki emiatt a környezetvédelmi őrség, összesen 400 ezer lej értékben.
Adatok
A több megyében is illetékességgel rendelkező Nagyváradi Környezetvédelmi Őrség 2024-ben összesen 2084 tervezett és 1824 nem tervezett ellenőrzést tartott. Ennek nyomán 1338 intézkedést hoztak, a szankciók összértéke 3,9 millió lej volt. Öt bűnügyi vizsgálat is indult illegális hulladéktárolás és törvénytelen bányászat miatt. Az idén az őrség 351 bejelentést regisztrált a magán- és a jogi személyektől, a legtöbb esetben illegális hulladéklerakás miatt. Csak Bihar megyében a kihelyezett térfigyelő kamerák segítségével 21 személyt azonosítottak be, akik illegálisan dobtak ki szemetet, a rájuk kirótt büntetés elérte a 120 ezer lejt. A „Tiszta Bihar” program keretében a környezetvédelmi őrség a Bihar Megyei Rendőrséggel közösen járőrözött a megyében és összesen 49 jogi és magánszemélyt azonosított, akik nem a törvényeknek megfelelően tárolták a hulladékot. Rájuk 28 bírságot róttak ki 875 ezer lej értékben, és 40 figyelmeztetést adtak ki.