Évforduló

14 órája

Negyedévszázados együttműkődés romániai és japán fotóművészek közt

Takeshi Tokumasu japán fotóművésznek, a Japán Nemzetközi Fotóművészeti Egyesület (JIPF) akkori elnökének 1999. június 3-án egyéni kiállítása nyílt a nagyváradi Euro Foto Art Galériában. Ezzel kezdődött a romániai és japán fotóművészek közti sikeres együttműködés, mely immár huszonöt éves múltra tekint vissza.

Ciucur Losonczi Antonius

Romániai részről a 64 társult partnerszervezettel rendelkező nagyváradi Euro Foro Art Nemzetközi Egyesület (AIEFA), illetve Tóth István fotóművész játsszák a főszerepet a huszonöt éves múltra visszatekintő román–japán fotóművészeti együttműködésben. Takeshi Tokumasu 1999-es egyéni kiállítása után 2005. augusztus 11-én folytatódott a kétoldalú kapcsolatnak az elmélyítése, amikor Tóth István fotóművész, az AIEFA alapító elnöke részt vett a JIPF által a kyotói Szépművészeti Múzeumban szervezett nemzetközi szimpóziumon, mellyel a Japán Nemzetközi Fotóművészeti Egyesület fennállásának 25. évfordulóját ünnepelték. A váradi fotográfus előadást tartott, illetve egyéni kiállítása is nyílt ott.  

Az évek folyamán aztán számos japán fotóművész látogatott el Nagyváradra: 2004-ben Keito Sato yokohamai fotóművész az V. Európai Fotóművészeti Fesztiválon tette tiszteletét, majd 2006-ban Takashige Kumamoto hiroshimai fotóművésznek nyílt egyéni tárlata a VI. Európai Fotóművészeti Fesztivál keretében. Szintén ebben az esztendőben egy yokohamai japán csoport gyönyörködött a Körös-parti város szépségeiben. 2007-ben Tóth István Biró Rozália akkori alpolgármester társaságában Japánba utazott, hogy részt vegyenek a váradi és hiroshimai fotóvészek közös kiállításának megnyitójána helyi Regionális Múzeumban. Kihasználva az alkalmat, a váradi elöljáró megosztotta tapasztalatait az ottani önkormányzat vezetőivel, miközben Tóth István a matsuyamai fotóművészek munkájába nyert betekintést.

 

Diplomáciai kapcsolatfelvétel

2014-ben és 2019-ben a várban működő Euro Foto Art Galériában nyílt kiállítása A Japán Duna Fotóklub tagjainak, mely ünnepségen egy csoport japán fotóművész is jelen volt. Ugyancsak 2019-ben ebben a képtárban a tokiói Japán Fotográfiai Társaság (PSJ) tagjainak, valamint a yokohamai Keito Satonak a munkáit lehetett megcsodálni. Egy évvel korábban, 2018-ban Tóth István két hetet töltött a felkelő nap országában, tapasztalatcsere és alkotás céljából. A Yokohamai Fotóklubbal való együttműködés a koronavírus-járvány idején se vesztett lendületéből, bár ekkor természetesen inkább az online térbe tevődött át. 2021-ben Hiroshi Ueda akkori japán nagykövet jelenlétében egy jelentős kulturális eseményt tartottak a várban, amikor partnerségben a Summit Agro Romániával megünnepelték, hogy Románia és Japán száz évvel azelőtt vette fel egymással a diplomáciai kapcsolatot. Egy kiállítást avattak és egy albumot is kiadtak ennek örömére – a tárlatot egy évvel később Tokióban is megnyitották Ovidiu Dranga nagykövet és egy csoport romániai fotóművész jelenlétében. 2023-ban pedig a bukaresti parlament épületében három kiállításra is sor került annak apropóján, hogy 25 éves lett a Summit Agro Románia. Szintén közel két évvel ezelőtt a japán fővárosból érkezett Kosei Miyanak nyílt egyéni tárlata a várban, majd idén nyáron a máramarosszigeti múzeumban. Ez alkalomból egy albumot is bemutattak, mely a többi kiadványhoz hasonlóan az Euro Foto Art Kiadó gondozásában jelent meg, a Summit Agro támogatásával. 2024 októberében pedig az új japán nagykövet, Katae Takashi hivatalos nagyváradi látogatása keretében az EFA Kiállítási Központot is felkereste, ahol részt vett egy vernisszázson, és egy emlékplakettet vett át Tóth Istvántól.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában