8 órája
Defibrillátorral szerelnek fel tizenöt váradi tanintézményt
Csupán két hónappal ezelőtt indította el a Páli Szent Vince Társaság a „Védett szívek, biztos jövő” elnevezésű projektet, melyet a tervezettnél hamarabb sikerült megvalósítani. A defibrillátorok már úton vannak, hamarosan fel is szerelik azokat. A részletekről Kis Balázs projektvezető számolt be szerkesztőségünknek.
Forrás: Facebook/24 de ore pentru un zambet
Fotó: C.Szabo
Törő Enikő
Az emberi életek mentését célzó projektről novemberben több alkalommal is beszámoltunk portálunkon, többek között az Xterra Sportklub által szervezett jótékonysági futással kapcsolatosan. A projekt célja, hogy Nagyváradon mintegy 15 tanintézménybe szereljenek be automata defibrillátorokat, valamint elsősegélynyújtási képzéseket tartsanak a diákok, pedagógusok és az iskolai kisegítő személyzet számára. Utóbbival azt szeretnék elérni, hogy az adott személy felismerje, milyen helyzetben kell a defibrillátort bevetni és hogyan. Automata eszközökről van szó, melyek „utasításokat” is adnak, így a használatuk tulajdonképpen jóval egyszerűbb, mint egy más típusú újraélesztő eszköznek. A projektben a defibrillátorok megvásárlása mellett a felszerelésük is szerepel, és az érintett tanintézményekre egy-egy táblát is ki szeretnének helyezni, felhívva a figyelmet arra, hogy az adott épületben van automata defibrillátor.
24 óra egy mosolyért
A vártnál jóval nagyobb létszámmal vettek részt a 24 óra egy mosolyért (24 ore pentru un zâmbet) jótékonysági futáson, melyet 2024. november 15–16-án szerveztek meg, az összegyűlt pénzzel az Xterra Sportklub a Páli Szent Vince Társaság projektjét támogatta. Az eseményen 420-an 5209 kilométert futottak le, ennek eredményeképpen tíz darab defibrillátorra való pénz gyűlt össze. Ez nemcsak a futóknak köszönhető, hiszen a projekt nagykövetei által is érkeztek támogatások, sőt, járókelők is tettek pénzt a kihelyezett urnába. A futók között voltak 2–3 éves gyermekek és 60–70 év körüli idősebbek is, családok is részt vettek azon, sőt, több tanintézmény és sportklub csapatokkal érkezett.
A projektet teljes egészében a Páli Szent Vince Társaság finanszírozta. Ennek egy részét a jótékonysági futáson sikerült összegyűjteni, a fennmaradt összeget pedig a társasághoz beérkezett adományokból (cégek, illetve szülőbizottságok felajánlásai) és a saját költségvetésükből fedezték.
Hova szerelik fel a defibrillátorokat?
A projekt következő lépéseként Kis Balázs, a Páli Szent Vince Társaság elnöke és a projekt vezetője a Bihar Megyei Tanfelügyelőség vezetőségével közösen kiválasztotta azt a 15 váradi tanintézményt, ahová a defibrillátorok fel lesznek szerelve. Ezek a következők: Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium, Szacsvay Imre Általános Iskola – két épület, a Körös (Tudor Vladimirescu) és a Szaniszló (Mihai Eminescu) utcai –, Ady Endre Elméleti Líceum, Szent László Római Katolikus Líceum, Onisifor Ghibu Elméleti Líceum, 11-es számú Általános Iskola, Octavian Goga Általános Iskola, váradszőllősi Orsolya Óvoda, Dacia Általános Iskola, Emanuil Gojdu Főgimnázium, biharpüspöki 19-es számú óvoda, Roman Ciorogariu Ortodox Líceum, Iuliu Maniu Görögkatolikus Líceum és 16-os számú Általános Iskola. A cél az, hogy az egész város le legyen fedve, amennyire csak lehetséges, ugyanis ezeket a defibrillátorokat nemcsak a tanintézményben lévőknek szerelik be, hanem járókelők számára is.
Kis Balázs hozzátette: a 15 defibrillátor már meg van rendelve, ki van fizetve, s várhatóan január 25-e körül meg is érkeznek. A falra felszerelendő tartószerkezetek elkészítése folyamatban van, a defibrillátorok hollétét jelző táblák pedig már elkészültek, ezeket a felsorolt tanintézmények bejáratánál helyezik el. A jelenlegi állás szerint február közepén megtörténik az átadás is, ez azt jelenti, hogy addig felszerelik az automata újraélesztő eszközöket. Ezekről néhány műszaki adatot is megtudtunk: például azt, hogy a jótállásuk négy év, az akkumulátoré szintén, ezután majd cserélni kell. A tapaszok egyszer használatosak, egy defibrillátorhoz egy felnőtt-, valamint egy gyermektapaszt ad a Páli Szent Vince Társaság – amennyiben ezeket elhasználják, pótolni kell. Egyes tanintézmények lehetőséget biztosítanak arra, hogy ők oldják meg a pótlásukat, ott pedig, ahol ezt az anyagi helyzet nem engedi meg, a Páli Szent Vince Társaság fog gondoskodni erről. A pótlás egyébként 24 órán belül megoldható, ugyanis a gyermekmentő-autó ugyanilyen defibrillátorral van felszerelve, így nekik mindig van készleten.
Képzések
A defibrillátorok használatához szükséges képzéseket márciusban kezdik el, s 2025 végéig szeretnék befejezni, ezáltal a teljes projektet lezárnák még az idén. Egy-egy tantestületből körülbelül 20 pedagógus vesz részt a képzéseken, ami pedig a diákokat illeti, felső tagozatonként minden osztályból 2-2 személy. Ezen kívül a tanügyi kisegítő személyzet egyes tagjai is ki kell legyenek képezve, főként a portások, ugyanis ők vakációs időszakban is mindvégig jelen vannak.
Tervek
A Páli Szent Vince Társaság tervei között szerepel a terjeszkedés, ugyanis szükségét érzik annak, hogy más városokban is jelen legyenek, ezáltal segítve az ottani közösséget és gyermekeket. Ezért az idei csíksomlyói búcsún gyermekmentő sátrat szeretnének felállítani, valamint megérkezett a harmadik mentőautójuk, ezt Csíkszeredában szeretnék használatba helyezni. A mentőállomások berendezése államilag szabályozott, magyarázta Kis Balázs, ezért ugyanolyan felszereltséggel kell bírjon mindegyik állomás és mentőautó, azonban a különbség az, hogy ezt ők maguk kell finanszírozzák, a csapat létszámát illetően pedig még nem született döntés.
Adományozási lehetőségek
A Páli Szent Vince Társaságot és a különböző projektek megvalósítását egyébként adófelajánlással is lehet segíteni, a vállalatok egy űrlap kitöltésével a profitadójuk 20 százalékát is adományozhatják a számukra. Továbbá természetes vagy jogi személyek a betegszállítást is támogathatják a már említett honlapon.