2024.11.11. 17:36
Életmentő eszközökkel szerelnék fel a tanintézményeket
Emberéleteket mentő jótékonysági akciót indított a Páli Szent Vince Társaság „Védett szívek, biztos jövő” elnevezéssel. A projektet kizárólag támogatók és adományok segítségével tudják megvalósítani, az első mozzanata a projektnek egy jótékonysági, 24 órás futás lesz. A részletekről Kis Balázs projektvezető számolt be.
Törő Enikő
Nem ismeretlen az olvasóink számára, hogy a Páli Szent Vince Társaság ott segít, ahol tud, s ahogyan tud. Ezúttal egy nagyobb projektet szeretnének megvalósítani, azonban ennek költségvetése is komoly összeg. Kis Balázs, a Páli Szent Vince Társaság alapítóelnöke, a „Védett szívek, biztos jövő” (Inimi protejate, viitor asigurat) projekt vezetője számolt be lapunknak a részletekről.
A projekt célja, hogy Nagyváradon körülbelül 15 tanintézménybe szereljenek be automata defibrillátorokat, valamint képzéseket tartsanak a diákok, pedagógusok és az iskolai kisegítő személyzet számára. A képzésen elsősegélynyújtást is fognak tanítani; a fő cél az, hogy az adott személy felismerje, hogy milyen helyzetben kell a defibrillátort bevetni és hogyan. Körülbelül 2000 személy képzését tervezik – tudtuk meg. Automata eszközökről van szó, maga az eszköz „instrukciókat” is ad, így tulajdonképpen a használatuk jóval könnyebb, mint egy más típusú újraélesztő-eszköznek. A projektben az eszközök megvásárlása mellett azok felszerelése is szerepel, és az érintett tanintézményekre egy-egy táblát is kívánnak kihelyezni, felhívva a figyelmet arra, hogy az adott épületben van automata defibrillátor.
A projekt értékét 25.000 euróra becsülik, amennyiben ennél több pénz gyűl össze, több tanintézményt tudnak bevonni. A cél az, hogy az egész város le legyen fedve, amennyire csak lehetséges, ugyanis ezeket a defibrillátorokat nemcsak a tanintézményben lévőknek szerelik be, hanem járókelőknek is. A projektben szereplő tanintézményeket a Bihar Megyei Tanfelügyelőséggel közösen választják majd ki, figyelembe véve az infrastruktúrát, a forgalmat és a diáklétszámot is. A projekt tulajdonképpen március végén, április elején ér véget, majd következik a defibrillátorok megvásárlása, beszerelése és a képzéseket valószínűleg a következő tanévben tartják majd.
Jótékonysági futás
Az Xterra Sportklub felajánlotta a segítségét, így tulajdonképpen a november 15-16-án szervezendő, 24 óra egy mosolyért (24 ore pentru un zâmbet) jótékonysági futás tekinthető a projekt kezdőmozzanatának. A jótékonysági futásra már több mint 170-en jelentkeztek, de az érdeklődők ezt a futás napján is megtehetik. Várhatóan két defibrillátorra ára gyűl össze a jótékonysági futás alkalmával. A jótékonysági futás és a projekt népszerűsítése érdekében nagyköveteket (Pető Dalma Csilla, a Crișul Sportklub igazgatója; Dr. Lukács Norbert Csaba testnevelő tanár; Dr. Ciprian Aniția sebészrezidens, Póti Csaba triatlonista, Adrian Junc amatőr sportoló) kértek fel.
A jótékonysági futásra előzetesen november 14., csütörtök délután 17 óráig lehet regisztrálni a xterrasport.ro/caritate/ro/inscriere linken, de november 15-én délelőtt a futás helyszínén is, a Bunyitai-ligetben (Parcul I.C. Brătianu). Az előzetes program szerint november 15-én, péntek délelőtt 11.30 órakor nyitják meg a regisztrációt, adják át a sorszámokat, 12.00 órakor elindul a jótékonysági esemény, mely 24 órán át tart. Aznap este 22 óráig lehet jelentkezni az éjszakai futásra, másnap, szombat reggel 8 órakor újranyitják a jelentkezést, 11.45 órakor zárják, és 12 órakor zárják a futást. A díjátadó ünnepséget 12.30 órakor tartják. Az esemény ideje alatt a résztvevőknek innivalót és ételt biztosítanak, valamint egy melegedőt is felállítanak.