2025.02.28. 08:03
Négy remek támogatás az erdélyi magyar családoknak
Egy gyermek felnevelése jelentős anyagi áldozatot kíván a szülőktől. Ebben igyekszik támogatni az erdélyi családokat a magyar állam is. De vajon milyen feltételekkel és hogyan igényelhetők ezek a támogatások? Cikkünkben bemutatjuk az elérhető juttatásokat, és azt a lehetőséget is, amellyel akár a gyermekünk jövőjét megalapozó indulótőkét is megteremthetjük.


A magyar állam évek óta nagy hangsúlyt fektet az erdélyi magyar családok támogatására. Erre mindenképpen nagy szükség van, hiszen a magyar identitás és az anyanyelvi kultúra csak úgy őrizhető meg, ha a házaspárok anyagi helyzete lehetővé teszi a gyermekvállalást. Éppen ezért rendkívül fontos, hogy a családalapító fiatalok pénzügyi támogatásban részesüljenek – ezt a célt szolgálják a magyar kormány által elindított, különböző juttatásokat biztosító programok.
Cikkünkben utánajárunk, milyen lehetőségekkel segíti az anyaország a külhoni családok gyermekvállalását, az iskoláztatást, illetve a fiatalok jövőjének megalapozását. Hiszen minden szülő szeretne indulótőkét adni csemetéje kezébe, hogy hozzájárulhasson felsőfokú tanulmányaihoz, első lakásvásárlásához vagy épp vállalkozásának elindításához.
Ezt figyelembe véve az igénybe vehető juttatások köre is különböző élethelyzetekben jelent segítséget. Ezek közül kiemelten szólunk a Köldökzsinór program keretében elérhető Anyasági támogatásról, amely a gyermek születésekor jelentkező kiadások terheit enyhíti. De nagy hangsúlyt kap a Fiatalok életkezdési támogatása és a hozzá kapcsolódó Babakötvény is, amely nem véletlenül olyan közkedvelt Magyarországon: segítségével megteremthetjük a gyermekünk jövőjéhez szükséges kezdőtőkét.
1. A magyar állampolgárság egyszerűsített honosítása
Az egyszerűsített honosítása ugyan nem jelent közvetlen, pénzben kifejezhető támogatást, azonban elengedhetetlen feltétele annak, hogy határon túli magyarként igénybe vehessük a magyar állam által biztosította egyéb támogatásokat.
A magyar állampolgárság megszerzését nagyban megkönnyíti az egyszerűsített honosítási eljárás, amelynek 2011-es bevezetése óta a romániai magyarok számára megnyílt a lehetőség – a román állampolgárság megtartása mellett – a magyar állampolgárság megszerzésére. Ez azt jelenti, hogy minden magyar nemzetiségű lakos igényelheti a magyar külképviseleteken vagy magyarországi kormányablakoknál az állampolgárságot. Ha pedig egy gyermek egyik szülője magyar állampolgár (is), akkor a gyermek születésekor automatikusan megkapja a magyar állampolgárságot is a román mellett.
2. Anyasági támogatás
A magyar kormány 2018. január 1-jén indította útjára a Köldökzsinór programot, amelynek keretén belül a külhonban született magyar gyermekek után is részesülhetnek szülők többek között anyasági támogatásban is.
Az egyszeri juttatás összege 64.125 Ft (ikergyermekek esetén 85.500 Ft). Ehhez csupán egy kérelmet kell benyújtani a szülést követő hat hónapon belül, miután a gyermek magyarországi anyakönyvezése lezárult. A kérelem benyújtása után megállapítják a juttatásra való jogosultságot, és ezt követően a Magyar Államkincstár 8 napon belül folyósítja a támogatást. A pénzt forintban utalják a kérelemben megadott bankszámlaszámra, ennek hiányában pedig postai úton küldik meg a szülők részére.
A kinyomtatott és kitöltött kérelmet személyesen, postai úton és elektronikus úton is be lehet nyújtani. Személyesen a magyar konzulátusokon vagy a magyarországi kormányablakoknál, míg postai úton a Magyar Államkincstár, 1081 Budapest, Fiumei út 19/A. címre feladva. Az elektronikus benyújtásra csak akkor van lehetőség, ha ügyfélkapus regisztrációval rendelkezünk, vagy meghatalmazunk ilyen személyt, és ő tölti fel a szükséges dokumentumokat. Az elektronikus ügyintézés a www.magyarorszag.hu honlapon az erre vonatkozó űrlap kitöltésével indítható el.
Az anyasági támogatást örökbe fogadó szülő és gyám is igényelheti. Ez esetben a kérelmet az örökbefogadási végleges engedély, illetve a gyámhatározat kiadását követő 6 hónapon belül kell benyújtani.
3. Fiatalok életkezdési támogatása – Babakötvény

Az Anyasági támogatás mellett a Köldökzsinór program a Fiatalok életkezdési támogatásával és a hozzá kapcsolódó, igen népszerű Babakötvénnyel is segíti az erdélyi magyar családokat.
Az életkezdési támogatás minden erdélyi magyar gyermeknek jár, ha 2017. június 30. napja után született, magyar állampolgárságú, és Magyarországon anyakönyvezett. Igénylését az anyasági támogatás iránt benyújtott kérelmen lehet jelezni. Illetve, ha az életkezdési támogatás igénylése nem az anyasági támogatással egyszerre történik, akkor a „Kérelem életkezdési letéti számla megnyitása iránt külföldön élő magyar állampolgárságú / nem magyar állampolgárságú, Magyar igazolvánnyal rendelkező gyermek esetén” elnevezésű formanyomtatványt kell benyújtanunk.
Ezt az egyszeri juttatást is a gyermek születése után adja a magyar állam, jelenlegi összege 42.500 Ft, amelyet a Magyar Államkincstár évente növel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által közölt előző évi infláció mértékével megegyező kamattámogatással, így megőrizve annak értékét.
Az életkezdési támogatást az automatikusan megnyíló életkezdési letéti számlán tartják nyilván. Ezen a számlán azonban kizárólag az életkezdési támogatás és kamatai tarthatók. Fontos megjegyezni, hogy az életkezdési letéti számlán felhalmozott összeget csak a gyermek veheti majd fel, ha betöltötte a 18. életévét.
Amennyiben saját befizetésekkel szeretnénk gyarapítani gyermekünk megtakarítását, akkor nyitnunk kell egy Kincstári Start-értékpapírszámlát is, amely mentes mindenféle költségtől: nincs számlanyitási-, számlavezetési- és tranzakciós díj. A Start-értékpapírszámlas nyitását a szülő vagy hozzátartozó is kezdeményezheti a gyermek számára, amelyre átvezetésre kerül az életkezdési támogatás.
A Start-értékpapírszámlára történő befizetéseket a magyar állam is támogatja, így járulva hozzá a gyűjtéshez. Ennek mértéke az éves befizetések 10 százaléka, de legfeljebb 12.000 Ft.
A megtakarítás azonban más úton is gyarapodik: a gyermek számára történő befizetéseket a Magyar Államkincstár automatikusan Babakötvényekbe fekteti, ami egy 1 forint névértékű, változó kamatozású, 19 éves futamidejű állampapír.
A Babakötvény kamata egy kamatbázisból és egy 3,0 százalékos kamatprémiumból áll. A kamatbázis mértéke mindig megegyezik a KSH által közölt előző évi infláció mértékével. Ennek köszönhetően a Start-értékpapírszámlán gyűlő befizetések nemcsak követik az inflációt, hanem azon felül még 3,0 százalékkal, valamint az éves állami támogatással is gyarapodnak, a hozam pedig teljesen adómentes.
Így a futamidő alatt teljesített rendszeres befizetésekkel akár jelentős megtakarítást is összegyűjthetünk gyermekünk 18 éves korára. A kötvény további előnye, hogy a családtagok, rokonok, ismerősök is hozzájárulhatnak a gyermek jövőjéhez, hiszen bárki könnyedén, készpénzben, utalással vagy bankkártyával gyarapíthatja a Start-számlán elhelyezett kezdőtőkét – legyen szó bármilyen kis összegről vagy akár egy nagyobb értékű ajándékozásról.
Azoknak a gyermekeknek is nyitható Start-értékpapírszámla, akik 2017. július 1-je előtt születtek, ha befizetünk egy 25 ezer forintos kezdeti összeget. Ebben az esetben is a gyermek 18 éves kora után – de legalább 3 éves számlavezetést követően – veheti fel az összegyűlt pénzt.
4. Szülőföldön magyarul program
A Szülőföldön magyarul program 2002-ben indult el azzal a céllal, hogy ösztönözze a magyar iskolaválasztást, az erdélyi magyar gyerekek anyanyelvi oktatását. A program keretében az óvodások, iskolások és nappali tagozatos hallgatók minden tanévben igényelhetnek egy egyszeri támogatást.
Az igénylés feltétele, hogy a gyermek magyar nyelvű nevelésben részesüljön: magyar óvodába járjon, magyar nyelvű alap- vagy középfokú iskolában tanuljon, hallgatóként pedig a tanulmányait egészben vagy részben magyar nyelven folytassa.
Akkor is igényelhető a támogatás, ha a gyermek fakultatív vagy választható tantárgyként magyar nyelvű oktatásban részesül, amennyiben lakóhelyén nem működik olyan magyar nyelvű oktatási intézmény vagy tagozat, amely napi bejárással elérhető távolságon belül van. Hasonló a helyzet a sajátos nevelési igényű gyermekek esetében is, akik emiatt csak részben folytatnak magyarul tanulmányokat.
A támogatás összege a közelmúltban bruttó 100.000 Ft-nak megfelelő lejre emelkedett.
Változott azonban a benyújtás módja és határideje is: korábban a pályázati csomagot előbb be kellett szerezni, majd október 20-ig lehetett beküldeni a pályázatot. Idén már elektronikus úton nyújtható be a kérelem a www.mipont.hu webes felületen. A kérelem benyújtása után az adatlapot ki kell nyomtatni, és aláírva az oktatási intézményben kell leadni 5 munkanapon belül. Egyetemi hallgatók esetében pedig postai úton kell eljuttatni a webes felületen benyújtott, majd automatikusan generált, kinyomtatott és aláírt kérelmet a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségéhez. A kérelmek benyújtásának határideje május 03. napjára változott, így a kifizetések október végén már el tudnak indulni.
A pályázattal kapcsolatos részletes információk a program weboldalán olvashatók.
Érdemes figyelemmel kísérni a folyamatosan megjelenő pályázati lehetőségeket
Az anyaország által nyújtott támogatások nemcsak enyhítik a gyermekvállalás és gyermeknevelés anyagi terheit, de a Babakötvény révén ahhoz is hozzájárulnak, hogy előre gondoskodjunk gyermekünk jövőbeli kiadásainak finanszírozásáról.
A magyar állam hagyományos támogatásain túl időről időre találhatunk olyan pályázatokat a Nemzetpolitikai Államtitkárság, illetve a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-nek köszönhetően, amelyek hathatós segítséget vagy fontos lehetőségeket jelenthetnek. Érdemes hát folyamatosan figyelni a pályázatokat a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. honlapján, a Külhoni Magyarok felületén vagy a Rákóczi Szövetség oldalán, illetve akár érdeklődhetünk is ezekről a hozzánk közel eső külképviseleteken.